Szlovákia lakosságát túlnyomórészt érinti a minimálbér, s annak növekedése évről évre. Azonban a minimálbér nem csak egy összeg. A Munka Törvénykönyve alapján több kategóriába sorolja a különböző munkavégzési típusokat nehézség és bonyolultság szerint, s az alapján kell(ene) a munkáltatónak a bért adni a munkavállalónak.
Nézzük az idei helyzetet! A Szlovák Köztársaság Munka-, Szociális és Családügyi Minisztériumának 372/2023-as számú bejelentése alapján a 2024-es évre az alábbi minimálbér összegek kerültek megállapításra:
- 750 euró (bruttó) havonta a havi bérben fizetett munkavállalók számára,
- 4,310 euró óránként (bruttó) minden, munkavállaló által ledolgozott óráért.
Mindemellett azonban Munka Törvénykönyve 120. § 4. bekezdése szerint a 2024-es évre vonatkozóan meghatározták a minimális bérigény összegeit az egyes szintek/kategóriák szerint is.
2024-ben a havi bérezésben részesülő munkavállalók minimális bérigénye az adott szinteken a következőképp alakult (az összegek bruttó értékek):
- szint: 750,00 EUR
- szint: 866,00 EUR
- szint: 982,00 EUR
- szint: 1 098,00 EUR
- szint: 1 214,00 EUR
- szint: 1 330,00 EUR
Az egyes szintek minimális bérigénye az óránkénti bér esetén, heti 40 órás munkaidővel 2024-ben:
- szint: 4,310 EUR/óra
- szint: 4,977 EUR/óra
- szint: 5,644 EUR/óra
- szint: 6,310 EUR/óra
- szint: 6,977 EUR/óra
- szint: 7,644 EUR/óra
Mit is jelentek a szintek?
A szinteket, avagy kategóriákat a Munka Törvénykönyvében a 311/2001-es törvény melléklete határozza meg, az egyes munkakörök nehézség fokozatára vonatkozóan. Ide tartozik az adott munka bonyolultsága, a felelősségi szint és a fizikai megterhelési is, valamint a munkavállaló képzettségi szintjéhez kapcsolódó követelmények.
Az első (1.) nehézségi fokozathoz tartozó munkakör a segéd-, előkészítő vagy kézi munkák elvégzését jelenti, meghatározott utasítások alapján. Ezekhez az általános iskolai végzettség, útmutatás vagy betanítás általában elegendő.
A második (2.) nehézségi fokozathoz tartozó munkakör összefüggő, rutinszerű szolgáltatási vagy ellenőrizhető szakmai rutinfeladatokat foglal magában, meghatározott eljárások vagy üzemeltetési rendszerek alapján, vagy olyan munkákat, amelyek anyagi felelősséggel járnak; egyszerű kézműves munkák; ismétlődő, ellenőrizhető adminisztratív, gazdasági vagy technikai feladatok. E munkákhoz általában szakirányú képzés vagy középfokú szakképesítés szükséges.
A harmadik (3.) nehézségi fokozathoz tartozó munkakör változatos szakmai vagy összetett feladatok végrehajtását jelenti, önállóan kevesebb bonyolultságú ügyek kezelése; egyéni, kreatív kézműves munkák; berendezések vagy üzemeltetési folyamatok irányítása, amely fokozott szellemi terhet és mások egészségéért való felelősséget jelenthet. E munkákhoz teljes középfokú vagy érettségivel zárt középszintű szakképesítés szükséges.
A negyedik (4.) nehézségi fokozathoz tartozó munkakör önálló szakmai ügyintézést vagy részleges koncepcionális, rendszerszintű és módszertani feladatok végzését jelenti, fokozott szellemi megterheléssel; bonyolult folyamatok vagy összetett berendezések sorának irányítása, szervezése vagy koordinálása, amely felelősséget vonhat maga után mások életéért és egészségéért. Ehhez felsőfokú szakmai vagy alapfokozatú egyetemi végzettség szükséges.
Az ötödik (5.) nehézségi fokozathoz tartozó munkakör specializált rendszerszintű, koncepcionális, kreatív vagy módszertani feladatok elvégzését jelenti, magas szellemi igénybevétellel; legösszetettebb részlegek és ügyek teljes körű kezelése új módszerek kidolgozásával; nagyon bonyolult rendszerek irányítása, szervezése és koordinálása. Ehhez egyetemi végzettség szükséges, államvizsgával zárva.
A hatodik (6.) nehézségi fokozathoz tartozó munkakör kreatív problémamegoldást jelent szokatlan módszerekkel, nem előre meghatározott eredményekkel, magas felelősséggel és jelentős társadalmi következményekkel; a legösszetettebb rendszerek irányítása, amely anyagi és erkölcsi károkkal járhat, nagy kihívásokkal a komplex és konfliktusos helyzetek megoldásában, amely általában széles körű veszélyeztetést jelent a legnagyobb személyi csoportok számára. Ehhez doktori fokozat szükséges, disszertációval és védéssel.
Hogy is néz ki a minimálbér meghatározása?
A minimálbér egy törvényileg előírt pénzügyi kötelezettség, amelyet a munkáltatónak teljesítenie kell a munkavállalóval szemben a teljes munkaidős foglalkoztatás keretében végzett munkáért. Ez az összeg azt szolgálja, hogy a munkavállaló bére fedezze az alapvető életfeltételeket, és garantált legyen számára bizonyos gazdasági biztonság. A minimálbért olyan szinten állapítják meg, amely a legkiszolgáltatottabb munkavállalói csoportokat védi a kizsákmányolástól, és biztosítja számukra a minimális életkörülményeket. Azonban fontos tudni, hogy azoknál a munkáltatóknál, ahol nincs kollektív szerződés szerinti bérezés, a Munka Törvénykönyve 120. § 1. bekezdése alapján kötelező a munkavállalót legalább az adott nehézségi fokozathoz (amelyek fentebb vannak részletezve) megállapított minimális bérre jogosítani. Amennyiben a munkáltató nem teljesíti a kötelezettségeit a munkafelügyelőség akár 33 000 eurós bírságot is kiszabhat a munkáltatóra, ha a munkakört nem a megfelelő nehézségi fokozatba sorolja.
Miként emelkedik a minimálbér összege 2025-től?
- januárt 1-től az a következőképp emelkednek a minimálbér összegek bruttóban: 1. szint – 816 EUR, 2. szint – 932 EUR, 3. szint – 1048 EUR, 4. szint – 1164 EUR, 5. szint – 1280 EUR, 6. szint – 1396 EUR. Az órabér alapú díjazás is hasonlóképp emelkedik: 1. szint – 4,69 EUR/óra, 2. szint – 5,356 EUR/óra, 3. szint – 6,023 EUR/óra, 4. szint – 6,690 EUR/óra, 5. szint – 7,356 EUR/óra, 6. szint – 8,023 EUR/óra.
A különböző bérezés a munkaszerződésben meghatározott munkaidővel változhat, azonban azok minimális eltérések.
(sch)
Képek: freepik.com
Források:
https://www.podnikajte.sk/pracovne-pravo-bozp/minimalna-mzda-od-1-1-2025
https://www.slov-lex.sk/ezbierky/pravne-predpisy/SK/ZZ/2001/311/vyhlasene_znenie.html#prilohy
https://www.startitup.sk/minimalna-mzda-pre-rok-2025-je-az-1-396-eur-na-slovensku-ju-dostanu-tito-ludia/
https://www.ip.gov.sk/minimalna-mzda-a-minimalne-mzdove-naroky-v-roku-2024/
https://www.vema.sk/sk-sk/minimalna-mzda-v-roku-2024-klucove-zmeny-vypocty-a-povinnosti-pre-zamestnavatelov