Néhány napja a telex.hu hírportálon akadt a szemem elé, hogy újabb járványra hívják fel a figyelmet szakértők. Tavaly év végéig Magyarországon négy betegnél mutattak ki HMPV-t, vagyis humán metapneumovírust – derült ki a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) légúti figyelőszolgálatának jelentéséből.
Mi az a HMPV?
A HMPV nem új kórokozó, évtizedek óta jelen van, többször okozott kisebb járványokat. Egyike annak a számos kórokozónak, ami minden évben terjed a világon, légúti megbetegedést okozva. A vírus gyakori, a legtöbb ember még gyerekkorában megfertőződik vele, és élete során több további fertőzést is átélhet. Azokban az országokban, ahol hónapokig hidegebb az időjárás, a HMPV szezonális lehet, akárcsak az influenza, a melegebb területeken viszont egész évben alacsonyabb arányban kering.
A The New York Times szerint a HMPV-t nem a SARS-CoV-2-höz érdemes hasonlítani, hanem az RSV-hez, ami egy viszonylag gyakori és nagyon virulens vírus, hasonló betegséget okoz, mint a sima nátha. A legtöbb HMPV-fertőzés enyhe, megfázáshoz hasonló tüneteket okoz, súlyos esetben hörghuruthoz vagy tüdőgyulladáshoz vezethet, különösen csecsemők, idősebb felnőttek és immunhiányos betegek körében. A magasabb jövedelmű országokban a betegség ritkán halálos, az alacsonyabb jövedelmű országokban, ahol gyenge az egészségügyi rendszer, a halálesetek gyakoribbak. A vírust 2001-ben azonosították, de a kutatók szerint legalább 60 éve kering az emberek között.
Nagy Roland, az Új Szó közéleti rovatának munkatársa számolt be a szlovákiai helyzetről. Arról ír, hogy a Szlovák Tudományos Akadémia (SAV) virológusai szerint nincs mitől tartani. Tatiana Červeňová országos tiszti főorvos elmondta, a HMPV felbukkanása nem számít különösebb meglepetésnek. Szlovákiában tavaly, az influenzaszezon kezdetén szintén azonosítottak egy esetet, de az előző szezonban is találtak három fertőzöttet.
Újabb világjárvány?
A világjárvány fogalma eléggé mélyen érinti a társadalmat a Covid-katasztrófa óta, főleg ha Kínához kapcsolódik egy-egy betegség. Nem véletlen, hogy egyfajta pánik uralkodik el az embereken, amikor azt olvassák, hogy “meredeken emelkedik Kínában a humán metapneumovírusos (HMPV) esetek száma, főként a gyermekek körében. A légúti, súlyos esetben hörghurutot vagy tüdőgyulladást előidéző kórokozó kapcsán több médiumban egészen aggasztó, újabb potenciális világjárványról, pusztító vírusról, megtelt kórházakról és krematóriumokról szóló hírek jelentek meg.”
Dr. Kemenesi Gábor virológus, a Pécsi Tudományegyetem docense, a Virológiai Nemzeti Laboratórium vezetője a 24.hu hírportálnak számokkal példázta, hogy mit is jelent a vírus nagyléptékű terjedése. Azt írják, hogy a HMPV jellemző vírus a légúti megbetegedések főszezonjában, az esetszám növekedése pedig önmagában nem meglepő, hiszen a közelmúltban nem egy fertőzés és nem csupán Kína esetében lehetett megfigyelni hasonló trendet. 2023–2024-ben például Európában alakult ki komolyabb szamárköhögés-járvány, az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ 2006 óta gyűjtött adatai alapján míg 2023 előtt havonta nagyjából 2000–4000 esetet regisztráltak a kontinensen, addig 2024 márciusában közel 13 ezret. A jelenség Magyarországon is tetten érhető volt, 2024 első 45 hetében 1127 szamárköhögéses megbetegedést jelentettek, ami drámai növekedés a 2018 és 2022 közötti időszak értékeihez képest. A számokból jól kirajzolódik továbbá egy, a világjárvány idejére tehető jelentős visszaesés. Ennek oka az, hogy a korlátozások a Covid-19 mellett más fertőző betegségek, így a szamárköhögés terjedését is látványosan gátolták. „A lezárások teljes mértékben felborították a korábban is ismert légúti fertőzések cirkulációját. Ami most Kínában zajlik, az valószínűleg ugyanezen hatás: a természetes átfertőzöttség, a kimaradt szezonok, majd a vírus hirtelen visszatérésének következménye” – nyilatkozza a 24.hu-nak a szakember, aki úgy véli, szó sincs újabb pandémiáról, a populciós immunitás csökkent, ezért látványos a fertőzés.
Védekezzünk ellene!
A leggyakoribb téli megbetegedések ellenszere a kellően erős immunrendszer, így a szezonlis immunerősítés már egy jó védőbástyánk lehet a kórokozók ellen. A HMPV a többi légúti megbetegedéshez hasonlóan cseppfertőzéssel terjed, és úgy is el lehet kapni, hogy valaki hozzáér azokhoz a felületekhez, amelyeken a vírus megtalálható. Oltás ellene még nincs, így a kellően erős immunrendszer mellett a megszokott eszközökkel védekezhetünk, gyakori kézmosással, a nyilvános helyeken történő maszkviseléssel és a gyakori otthoni szellőztetéssel.
(sch)
Képek: pixabay
Források:
https://telex.hu/techtud/2025/01/07/hmpv-leguti-betegseg-kina-terjedes-visszatero-korokozo
https://www.nytimes.com/2025/01/07/health/hmpv-virus-china.html
https://ujszo.com/kozelet/a-virologusok-szerint-nincs-ok-a-panikra-nem-lesz-jarvany-a-szlovakiaban-felbukkant-hmpv
https://24.hu/tudomany/2025/01/06/human-metapneumovirus-hmpv-fertozes-betegseg-tunetek-kina-jarvany-terjedes/