Amikor hirtelen „arcon csap” a tenger – ilyen az ÉletSólya sószoba a Harcosok klubjában. A nyári próbaüzem után októberben nyílt meg az ÉletSólya sószoba a Harcosok klubjában. Mielőtt felhördülnének, hogy nem vagyok tisztában a magyar helyesírás szabályaival, elárulom, hogy ez egy frappáns szójáték, ugyanis a sószoba megálmodója és működtetője Sólya Tekla, valamint párja, Ryšavý Baltazár.
„A kisfiam sokat betegeskedett, laringitisszel küzdött. A fulladásos köhögés általában kéthavonta vendég volt nálunk. Ebben az esetben vagy a tengerpart vagy a hegyi levegő segít, azonban ennyi utazást képtelenség megvalósítani. Elkezdtem alternatív megoldást keresni, így találtam rá egy magyarországi sószobára. Nagyon megtetszett ez a kezelési módszer és ekkor állt elő a párom az ötlettel, hogy alakítsunk ki egy sószobát Komáromban. A Harcosok klubjának tükörterme tökéletesen alkalmas volt erre a célra” – mesélte Tekla egy csésze kávé mellett.
A szavakat tettek követték, az egykori tükörterem pedig sókamrává alakult négy különböző kabinnal, melyből háromban hagyományos száraz sót, míg a negyedikben egy gyengébb nedves-sós párát lélegezhetünk be. A folyamat során patikatiszta orvosi sót használnak, amit egy gép darál be a kabinokba.
„Nálunk mindenki külön szobát kap. A fertőzések nem terjednek a sókabinokban, de szerettük volna mindenki privát szféráját megtartani. Van egy kabinunk, ami kifejezetten felnőtteket vár két ággyal, ahol kényelmesen lehet pihenni, olvasni, zenét hallgatni. A telefonokat érdemes ilyenkor a kabinon kívül hagyni, mert a készülékeknek nem tesz jót ez a finom sóőrlemény. Két szobát a családosok számára alakítottunk ki, ezek tele vannak játékokkal és még színezni is lehet. A párás kabint – mivel ez gyengédebb – pedig az 1 évesnél kisebb gyerekeknek hoztuk létre” – magyarázta Tekla, aki hozzátette, hogy a sószoba megoldás lehet a pollen allergiára, a légúti problémákra, a megfázásra, a covid utókezelésére, az immunrendszer erősítésére, a betegségekből való felépülés felgyorsítására, sőt még az ekcémára is. Ellenjavallat nincs, egyedül akkor nem lehet kezelésre menni, ha valaki lázas.
A helyiség atmoszférája nagyon nyugtató, a rengeteg só pedig a tengerpartot idézi, nem is beszélve a levegőről és az illatról, amit pillanatok alatt felidézi bennünk a nyári emlékeket. A sós köd azon nyomban kifejti a hatását és bizony a kabinban töltött idő alatt nem egyszer szükségünk lehet a papír zsebkendőnkre, de ez is csak azt bizonyítja, hogy a folyamat működik.
Betegség esetén heti 4-5 alkalom javasolt, ha pedig a megelőzés a cél, akkor érdemes heti egyszer beülni a sószobába. Egy kezelés 40 percig tart. „Az, hogy kinél mikor hoz eredményes változást a sószoba, nem lehet egységesíteni, hiszen ez függ a betegségtől és az adott személytől is. A kisfiam esetét tudom példaként felhozni, nála fél év sószoba-használat után tudtuk elhagyni az allergiagyógyszert” – emelte ki Tekla.
Az ÉletSólya a nyári próbaüzem után október elején nyílt meg a nagyközönség előtt. A kabinok hétfőtől péntekig 9 és 18 óra között állnak rendelkezésre előzetes bejelentkezés alapján, ami megtehető a +421 917 355 700-as telefonszámon vagy az ÉletSólya közösségi oldalán. A sószoba maximális kapacitása 16 fő, tehát csoportokat is tudnak fogadni.
(sze, fotók: ST)