Március elején jelentették be Magyarországon a ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) vírus megjelenését egy kisbajcsi szarvasmarhatartó telepen. Kisbajcs nagyon közel van a Komáromi és a Dunaszerdahelyi járáshoz, csak épp a Duna másik oldalán. A ragadós száj- és körömfájás egy rendkívül fertőző vírusos betegség, amely főként a hasított körmű állatokat (szarvasmarha, sertés, juh, kecske, bivaly, vadon élő kérődzők) érinti. A betegség fő tünetei közé tartozik a láz, az étvágytalanság, a nyálzás és a hólyagok megjelenése a szájban, illetve a lábvégeken. A fertőzött állatokat nem lehet kezelni, így, ha egy gazdaságban akár csak egy állatnál is megerősítik a betegséget, az összes párosujjú patást fel kell számolni.
Kisbajcsi likvidálás
A kór több mint 50 év után jelent meg újra Magyarországon. A kisbajcsi farmon a marhákat (1400 állatot) a helyszínen karámba terelték, ahol fegyverrel végeztek velük állatorvosok és szakemberek jelenlétében. A leölt marhákat egy Bábolna közigazgatási területéhez tartozó külterületre szállították, ahol egy hatalmas gödörben tették őket. Több óvintézkedést is bevezettek, amik a határon közlekedőket is érintette. Fertőtlenítették a gépjárműveket, ellenőrizték a rakományokat, a teherszállítmányokat. (Mostanra már a szlovák és cseh határon is bevezették az ellenőrzést és a fertőtlenítést.)
Átterjedt Szlovákiába
Néhány nappal ezelőtt a vírus megjelent Csallóközben is, a Komáromi és a Dunaszerdahelyi járásban. „Dél-Szlovákiában három telepen felbukkant a száj- és körömfájás, ami nagyon komoly és súlyos probléma” – mondta Richard Takáč földművelési és vidékfejlesztési miniszter. Takáč hangsúlyozta, ha valahol felbukkan a betegség, a teljes állományt el kell pusztítani. „A közös feladatunk lesz megállítani a vírust, utána természetesen az érintett telepek kárpótlásával is foglalkozunk” – tette hozzá.
A hivatalos nyilatkozatok előtt a polnoinfo.sk közölt információkat a betegség megjelenéséről. „Két farmunkon is megfigyelhetőek a betegségre jellemző tünetek. A medvei farmon fiatal szarvasmarhákat és vemhes üszőket tartunk. Tüneteket észleltünk a Csiliznyárad községben található tejelő szarvasmarha-farmon is” – mondta a portálnak Pavol Majerčák, az Agročat részvénytársaság igazgatóságának elnöke és a Medzičilizie részvénytársaság igazgatóságának alelnöke. Majerčák már akkor hozzátette, hogy egy harmadik telep is érintett a fertőzésben, Baka. Ekkor még nem volt laboratóriumi eredményük, így reménykedtek, hogy a helyzet nem lesz súlyos.
Betartandó szabályok, kényszervágás
A száj- és körömfájás miatt az állatkerteket is be kell zárni az ország egész területén. (Ez az intézkedés megtörtént Magyarországon is – a szerk. megjegyzése.) A Dunaszerdahelyi- és a Komáromi járásban az erdőjárás is tilos – tájékoztatott Martin Chudý, az Állami Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Felügyelet igazgatója. Mindemellett a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszer-ipari Kamara (SPPK) felszólítja a lakosságot, hogy tartsa be a magyar határ közelében felbukkant száj- és körömfájás miatt bevezetett szigorú szlovákiai intézkedéseket.
A Nemzeti Járványügyi Bizottság sajtótájékoztatóján azt is közölték, hogy a fertőzések gócainak három kilométeres körzetében minden állatot el kell pusztítani, amelyeket megfertőzhet a száj- és körömfájás. Országos szinten is tilos az ilyen tenyészállatok áthelyezése, vágóhídra szállítása. A tiltás nem vonatkozik a baromfifélékre.
A bakai gazdaságban már hétvégén elkezdődött a szarvasmarhák kényszervágása. Az ország összes határszakaszán és Szlovákia egész területén ellenőrzések kezdődtek – közölte Richard Takáč a járványügyi válságstáb ülése után. A járműveket fertőtlenítik, a rakományokat ellenőrzik. „A bakai gazdaságban több mint 1000 szarvasmarha kényszervágását kezdték meg. Fokozatosan zajlik a tetemek állatihulladék-feldolgozó üzembe (kafiléria) történő szállításának az intézése” – jelentette ki Takáč. Mindemellett megérkezett Németországból Szlovákiába az állatok számára kifejlesztett vakcinaszállítmány. Az oltás célja, hogy csökkentsék a betegség vírusos terhelését az állatállományban.
A bakai likvidálás után a másik két településen folytatódik a művelet, Csiliznyáradon és Medvén, a végleges sorrend egyelőre még nem ismert. A három telepen összesen 2771 különböző kategóriájú állat van, 1699 tejelő tehén, 501 borjú, 492 üsző és 79 bika.
Óriási károk
Richard Takáč szerint a száj- és körömfájás egyelőre nem terjedt tovább, azonban a betegség lappangási ideje akár 7–14 nap is lehet. A jelenlegi károkat körülbelül nyolcmillió euróra becsülik. Elmondta azt is, hogy Szlovákiában mindössze egyetlen tetemeltakarító üzem működik Zsolnán, amelynek kapacitása korlátozott. Emiatt – a magyarországi gyakorlathoz hasonlóan – az elhullott és -altatott állatokat elföldelik. Csallóköz területén azonban ez nem kivitelezhető, mivel fennáll a talajvíz szennyeződésének veszélye. Éppen ezért a további lépéseket a környezetvédelmi minisztériummal egyeztetve határozzák meg.Takáč szerint elegendőek a jelenlegi intézkedések, sőt, mint mondta, több esetben az előírásokon felül hozták meg azokat. Az érintett farmok területe felett például tilos a drónok használata – fűzte hozzá Igor Melicher, a védelmi minisztérium államtitkára.
Félnek a gazdák
Kürthy Judit, az Új Szó napilap Dunaszerdahelyi járásának tudósítója a helyi gazdák körében érdeklődött a kialakult helyzetről. Arról tudósított, hogy „a kisebb farmok tulajdonosai is feszültek és rettenetesen érzik magukat a Dunaszerdahely járásban. Állataik már-már családtagnak számítanak, többen is akadnak, akik pusztán kedvtelésből tartanak patásokat. Egy nevét elhallgató tulajdonos elárulta, hogy nagyon félti állatait, kapcsolatban van állatorvossal, de hogy mit tegyen velük, pontos instrukciók híján még mindig nem tudja.” Az újságíró Bős közelében is érdeklődött. „Egy bősi állatfarm tulajdonosa elárulta, betartják a megfelelő óvintézkedéseket, rendszeresen fertőtlenítenek, mégis aggódnak az erős szél miatt. Ők ugyan nincsenek a fertőzési gócok körzetében, melyen a legutóbbi utasítások szerint minden állatot le kell ölni, mégis félnek az esetleges következményektől” – írja a tudósító. „6 kilométerre vagyunk Bakától, 6 kilométerre Csiliznyáradtól, nagyon tartunk a fejleményektől. Amióta kialakult ez a helyzet, csak a férjem jár be az állatokhoz, én nem megyek hátra hozzájuk, nehogy bevigyem a betegséget. Féltjük őket, nagyon a szívünkhöz nőttek. Nem játék ez a vírus” – mondta az Új Szó tudósítójának Lábodi Fekete Dóra, aki a fertőzés terjedése óta nagyon odafigyel a fertőtlenítésre.
Veszélyben a sertések
A fertőző száj- és körömfájás nem csak a tehenészeteket, hanem a sertéstelepeket is komolyan érinti. Amennyiben valamelyik disznó elkapja, több mint 80 százalékos valószínűséggel pusztul el benne, a teheneknél ez a százalék jóval alacsonyabb. Nyáluk nagyon fertőző lehet és az állománynak esélye sem lenne a túlélésre, azonnal likvidálni kellene.
(sch)
Képek:
A fülművelésügyi minisztérium felvételei
Pixabay.com
Forrás:
https://444.hu/2025/03/07/megjelent-a-ragados-szaj-es-koromfajas-magyarorszagon
https://telex.hu/belfold/2025/03/09/ezer-tonnanyi-allattetemet-semmisitenek-meg-babolnanal-a-ragados-szaj-es-koromfajas-miatt
https://www.tasr.sk/tasr-clanok/TASR:2025032100000154
https://polnoinfo.sk/priznaky-slintacky-a-krivacky-na-farmach-juzneho-slovenska/
https://www.bumm.sk/belfold/2025/03/14/sppk-tartsak-be-a-szaj-es-koromfajas-miatti-eloirasokat
https://www.bumm.sk/belfold/2025/03/22/szaj-es-koromfajas-bakan-elkezdodott-a-kenyszervagas
https://dennikn.sk/minuta/4538463/?ref=mwat
https://ujszo.com/regio/felnek-hogy-ok-lesznek-a-kovetkezok-panikban-az-allattartok
https://ujszo.com/regio/utasitott-a-valsagstab-a-beteg-allatokat-likvidalni-kell