Tóth Angelikát kérdeztük, hogyan érvényesül egy gyönyörű hölgy, a harcműveszet olykor nyers világában.
Hogyan bírod az edzéseket? A csapattársak mennyire kímélnek harc közben?
Természetesen a csapattársaim óvatosabbak velem, mint egymással, de a fizikai terhelés így is jelentős. Különösen akkor, ha egy nálam 30-40 kilogrammal nehezebb ellenféllel küzdök. Ugyanakkor ezt előnyként is felfoghatom, hiszen segít fejleszteni az állóképességet és a technikai készségeimet.
Egy nemrégiben rendezett versenyen nem volt ellenfelem a saját súlycsoportomban, így 5 lánnyal, akik nálam 10 kg-val nehezebbek voltak. Mégis meglepő volt számomra, hogy a fizikai fölény nem jelentett akkora előnyt, mint vártam.
A képeken látható elszántságod lenyűgöző. Milyen versenyszámban küzdesz, és mit érdemes tudni erről a harcművészetről?
A brazil jiu-jitsuval (BJJ) négy éve kezdtem el foglalkozni. Ez egy alapvetően földharcra épülő küzdősport, amelyben a dobások, feszítések és fojtások játsszák a főszerepet. A küzdelem indulhat állásból vagy a földön, a versenyszabályoktól függően.
A BJJ-nek két fő ága van:
- Gi BJJ: hagyományos kimonóban zajlik, az övrendszer határozza meg a tudásszinteket.
- No-Gi BJJ: egyszerű sportruházatban gyakorolják, ahol a fogások és a mozgékonyság dominálnak.
Négy éve No-Gi BJJ-ben edzek, és 11 hónapja kezdtem el a Gi változatot is.
Mik a tiltott mozdulatok, amelyeket a szabályzat nem enged meg?
Az ütés, rúgás, harapás, csípés és karmolás teljes mértékben tilos. Nem szabad az ellenfél szemébe, orrába vagy szájába nyúlni, illetve közvetlen kézzel fojtogatni.
Edzésnap
Hogyan néz ki egy edzéssel teli napod?
Heti 7-12 edzésen veszek részt, attól függően, hogyan tudom beosztani az időmet a munkám és a kisfiam mellett. A keddi napjaim a legintenzívebbek: ekkor egyéni edzésem van Farkas Péterrel, ahol az alaptechnikák finomítására és versenyfelkészülésre fókuszálunk. Peti támogatói és szakmai hozzáálása rendkívül fontos, hasznos számomra.
Délután további csoportos edzéseken is részt veszek, többek között egy női kondicionáló és önvédelmi tréningen, valamint erősítő edzéseken a konditeremben.
A WFC mindig lehetőséget biztosít arra, hogy más klubbokba is eljussunk, kipróbáljuk tudásunkat, valamint új tapasztalatokkal gazdagodjunk. Így jutottunk el olyan helyszínekre, mint Gúta, Nagymegyer vagy Budapest. Ezt óriási előnynek tartom a versenyre való felkészülésben.
Mennyire figyelsz oda az étkezésre?
Kiemelten fontos számomra a tudatos táplálkozás, figyelek a kalória- és makrotápanyag-bevitelre. Naponta 5-6 alkalommal eszem, és előnyben részesítem a komplex szénhidrátokat és a magas fehérjetartalmú ételeket. A testsúlyom kétszeresét viszem be grammban fehérjéből, tehát ha 60 kg vagyok, akkor napi 120 grammot fogyasztok.
Mi vezetett ahhoz, hogy ezt a sportot válaszd?
Korábban versenytáncoltam tíz évig, de egy nehezebb életszakaszban rátaláltam egy hirdetésre a WFC brazil jiu-jitsu edzéseiről. Kipróbáltam, és azonnal magával ragadott a sportág. A közösség befogadó volt, az edzések pedig rendszert és stabilitást hoztak az életembe.
Hogyan egyensúlyozol a sport, a munka és az anyaság között?
Négyéves kisfiamat az édesapjával közösen, osztott felügyelettel neveljük. Nagyon türelmes gyermek, de egyelőre a harcművészet nem igazán köti le. Munkám során a Homomed fül-orr-gégészeti rendelőben dolgozom immár három éve, ahol kiváló szakmai kapcsolatban vagyok a doktornővel.
A mindennapok komoly kihívások elé állítanak, de az edzés mindig erőt és egyensúlyt ad számomra.
(lk), fotók: T.A.