Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven tölti be tisztségét. A 69 éves Prevost az első amerikai pápa a katolikus egyház történetében. A chicagói születésű prelátus két évtizeden át szolgált Peruban, előbb misszionáriusként, majd Chiclayo érsekeként. XIV. Leó pápa első, olasz, majd spanyol nyelven mondott beszédében folytonosságot hirdetett elődje, Ferenc politikájával, és előtte tisztelegve arra buzdította a híveket, hogy „félelem nélkül, egyesülve, kéz a kézben Istennel és egymással” haladjanak előre.
XIV. Leó békét kívánt minden népnek a Földön, majd azt mondta, szeretné folytatni Ferenc pápa húsvéti áldását: „Még a fülünkben cseng Ferenc pápának az a gyönge és mégis bátor hangja, amellyel megáldotta Rómát. Megáldotta az egész világot is. Engedjétek meg, hogy ugyanezt az áldást folytassam. Isten szeret mindannyiótokat” – mondta.
A történelem folyamán voltak nagyon szélsőséges példák a pápaválasztásra. Olykor évekig tanakodtak a bíborosok, akadt azonban olyan, hogy még az aktuális pápa élt, de már szavaztak (ekkor hozták be a 10 napos gyászidőszakot). Most azonban az egyház egységét jelzi, hogy a bíborosoknak csak négy szavazási fordulóra volt szükségük az új pápa megválasztásához. Ezt a véleményt Giuseppe Versaldi olasz bíboros is megerősítette a Vatikán sajtóhivatalában. A választást megelőző napokban a bíborosok tanácskozásain már körvonalazódott, milyen vezetőt keresnek. Matteo Bruni, a Vatikán szóvivője úgy fogalmazott, „egy prófétai lelkületű pápát szerettek volna, aki nem zárkózik be, hanem képes kilépni és világosságot vinni egy kétségbeeséssel teli világba.” A konklávén részt vevő bíborosok mintegy 80 százalékát Ferenc pápa nevezte ki, így sokak számára nem volt meglepő, hogy egy olyan vezető került az egyház élére, aki közel áll hozzá szemléletben.
Az új pápa Ferenchez hasonlóan szinodális egyházat hirdetett meg, amely azt jelenti, a döntések a hívek bevonásával történnek. XIV. Leó megköszönte bíborostársainak is, hogy őt választották erre a feladatra, és spanyol nyelven külön köszöntötte egykori perui egyházmegyéjét.
Mit kell tudni XIV. Leó pápáról?
Prevost egy Chicago közeli kistelepülésen, Doltonban nőtt fel. Az ott élő katolikus családok jellemzően a Chicago déli szélén fekvő templomba jártak, ahol elkötelezett és buzgó keresztényként ismerték a Prevost családot. Robert Francis Prevost matematikus diplomát szerzett 1977-ben, majd teológiából mesterdiplomát, és PhD-t kánonjogból. Felszentelése után 1985-ben csatlakozott a perui ágostonrendi misszióhoz. 1987 és 1988 között az Egyesült Államokban volt lelkész és missziós igazgató, majd visszatért Peruba, ahol kánonjogot tanított az egyházmegyei szemináriumban. Volt plébános, egyházmegyei tisztviselő, képzési igazgató, szemináriumi tanár és igazságügyi megbízott. 2014-ben visszatért Peruba, ugyanis Ferenc pápa kinevezte a Chiclayoi Egyházmegye apostoli adminisztrátorává. 2015-ben Chiclayo püspökévé léptették elő. Ez idő alatt Peruban politikai válságok zajlottak, a püspökök pedig a mélyen katolikus országban – a konzervatív vélemények szerint legalábbis – fontos szerepet játszottak az intézményi stabilitás biztosításában. Ferenc pápa 2023 januárjában Prevostot nevezte ki a Püspöki Dikasztérium prefektusává – ebben a pozícióban a papi vezető a püspökök kiválasztásáért felelős. Prevost e tisztséget elődje 2025. április 21-én bekövetkezett haláláig töltötte be.
Az Ágoston-rend első pápája
XIV. Leó amellett, hogy ő az első olyan pápa, aki az Egyesült Államokban született, ő az első olyan pápa is, aki a Szent Ágostonról elnevezett Ágoston-rend tagja. A rend leghíresebb tagja a reformáció elindítójaként ismert Luther Márton volt, aki a katolikus egyházzal való szakítása előtt élt szerzetesként. A Szent Ágoston-rendhez mintegy 2800 szerzetes tartozik napjainkban, akik a világ 47 különböző országában élnek. Az ágostonos szerzetesek közösségben élnek, a javakat megosztják egymással. Életüket az imádság, a tanulás, valamint a lelkipásztori és oktatói szolgálat határozza meg. Fontos szerepet vállaltak az egyházi tanítás terjesztésében, az iskolák és egyetemek működtetésében, valamint a prédikációban.
A 13. században alapított szerzetesrend névadója, Szent Ágoston a korai kereszténység egyik meghatározó alakjának számít, aki nemcsak a mai Algéria területén található római város, Hippo katolikus püspöke volt, hanem jelentős teológus és filozófus is. Tanításainak középpontjában az emberi lélek Istenhez való viszonya állt. Úgy vélte, hogy minden ember szívében ott él a vágy Isten után, és az emberi élet végső célja, hogy ebben az isteni szeretetben nyugalmat találjon. Tanításai szerint az emberi természet az eredendő bűn következtében megrontott, és bár rendelkezik szabad akarattal, bűnre hajló volta miatt gyakran a rosszat választja. E belső küzdelem – a jóra való vágy és a bűn vonzása között – Ágoston teológiájában központi szerepet játszik. Ágoston gondolatai nemcsak a keresztény hittételekre, hanem a későbbi nyugati filozófiára is nagy hatással voltak. A latinul Ordo Sancti Augustininek – azaz rövidítve O.S.A.-nak – nevezett szerzetesrend az ő tanításait követi.
Trump köré fonódik a pápaválasztás
Ahogy manapság oly sok helyen, a pápaválasztáson is reflektorfénybe került Donald Trump. Természetesen ehhez hozzájárult Prevost is (még mielőtt pápa lett), a korábbi megnyilvánulásaival. Bár Donald Trump üdvözölte a megválasztását, kapcsolatuk várhatóan nem lesz szívélyes. Prevost az elmúlt években több alkalommal osztott meg olyan posztokat az X-en, amik alapján látványos az egyet nem értése az amerikai elnökkel és kormánnyal, elsősorban a migránsokkal szembeni bánásmód kapcsán. Bíborosként például az alábbi posztot osztotta meg: „Egyáltalán nem keresztény, amerikai vagy erkölcsileg védhető az a politika, amely elszakítja a gyerekeket a szüleiktől és ketrecekben tárolja őket. Ezt a mi nevünkben hajtják végre, és a szégyen mindannyiunkat terhel”. A 2016-os kampány során is bírálta Trumpot, amikor megosztotta Timothy Dolan bíboros 2015. júliusi Washington Post véleménycikkét, amely szerint az akkori elnökjelölt Trump „bevándorlóellenes retorikája annyira problematikus”.
Trump korábban azt mondta, hogy „nincs preferenciája” azzal kapcsolatban, hogy ki legyen az új pápa, de azt is mondta, hogy szeretne pápa lenni, majd saját magáról, mint pápáról, egy mesterséges intelligencia által generált képet osztott meg a közösségi médiában. A Truth Socialön gratulált XIV. Leónak, ezt írta: „Gratulálok Robert Francis Prevost bíborosnak, akit pápává neveztek ki. Nagy megtiszteltetés, hogy ő az első amerikai pápa. Micsoda izgalom, és micsoda megtiszteltetés hazánk számára. Alig várom, hogy találkozhassak XIV. Leó pápával, nagyon jelentőségteljes pillanat lesz!”
XIV. Leó elődje, Ferenc pápa is több alkalommal kritizálta Trumpot, és emberreit. 2016-ban Trumpra utalva azt mondta: „Az, aki csak falak, és nem hidak építésében gondolkodik, nem keresztény.” Amikor pedig Trump bejelentette, hogy több millió bevándorló tömeges deportálására készül, azt a a katolikus egyházfő gyalázatosnak nevezte. Ferenc pápa egyébként Robert McElroy bíborost nevezte ki washingtoni érsekének, aki nemcsak a migránsok egyik legnagyobb támogatója, hanem az Egyesült Államok egyik leghangosabb Trump-ellenes egyházi szereplője is.
(sch)
Képek: Facebook/Vatican News
Források:
https://haszon.hu/megorizni/vilag/papavalasztas-vatikan
https://24.hu/kulfold/2025/05/09/xiv-leo-uj-papa-eletrajz-portre-konklave-papavalasztas/
https://444.hu/2025/05/08/a-beke-es-egyseg-fontossagat-hangsulyozta-az-uj-papa?utm_source=rss_feed&utm_medium=rss&utm_campaign=rss_syndication
https://www.szeretlekmagyarorszag.hu/hirek/orban-viktor-magyar-peter-hangfelvetelerol-azon-a-felvetelen-a-kormany-hivatalos-allaspontja-hallhato/
https://444.hu/2025/05/08/az-uj-papa-evek-ota-oszt-meg-trump-politikaival-kritikus-posztokat-az-x-en?utm_source=rss_feed&utm_medium=rss&utm_campaign=rss_syndication
https://24.hu/kulfold/2025/05/08/papavalasztas-konklave-2025-robert-francis-prevost-xiv-leo-papa-agoston-rend-szent-agoston/