Close Menu
    Facebook
    komaromedia.sk
    • Kezdőlap
    • Régió
    • Sport
    • Közgazdaságtan
    • Politika
    • Szlovákia
    • Kultúra
    • szláv
    komaromedia.sk
    Kezdőlap»A világ»A felépülést segítő mesterséges intelligencia Szlovákiában
    A világ

    A felépülést segítő mesterséges intelligencia Szlovákiában

    3. október 20245 perc olvasás
    Zdieľať
    Facebook LinkedIn Email Copy Link WhatsApp

    Nem is olyan rég került a nyilvánosság elé, hogy a kassai L. Pasteur Egyetemi Kórház (UNLP) sürgősségi osztályain az orvosok innovatív, mesterséges intelligencia (AI) alapú szoftvert használnak a törések diagnosztizálásának felgyorsítására. A kórház honlapján elérhető közleményben kiemelték, hogy ez az előrelépés alapvető változást jelent az akut egészségügyi ellátásban, ahol minden másodperc megváltoztathatja egy beteg kezelésének minőségét. Az UNLP az első szlovákiai kórházként kezdte el használni az innovációt.

    Orvosi technikus egy hölgy MRI-vizsgálatát kezdi az orvosi klinikán.

    Dr. Piotr Pedowski, a Radiodiagnosztikai és Képalkotó Módszerek Klinikájának (KRaZM) vezetője akkor elmondta, hogy így szét tudják választani azokat a betegeket, akiket prioritásként kell ellátni, azoktól, akiknek nincs törésük. A szoftvert mindenféle csonttípus töréseinek diagnosztizálására használják. Minden bizonnyal a legtöbb embernek már volt tapasztalat egy sürgősségi ellátás félrekezelésével, főleg az esti és éjszakai órákban. Nem vettek észre esetleg egy törést vagy egy repedést. A kassai kórházban már több hónapja használatban lévő mesterséges intelligencia rendszer automatikusan elemzi a röntgenfelvételeket, és azonosítja a törések jelenlétét, de jelzi azokat a helyeket is, ahol sérülésre gyanakszik. Az akár 97%-os pontossággal és a diagnosztikai folyamatot közel 30%-kal lerövidítő sebességgel ez a rendszer lehetővé teszi az orvosok számára, hogy a legnehezebb eseteket is nagy hatékonysággal kezeljék. „Az MI használatával nemcsak a töréseket tudjuk gyorsabban azonosítani, hanem a diagnózis hibaarányát is csökkentjük, különösen éjszaka, amikor a fáradtság miatt megnő a hibázás kockázata. Az egyedülálló technológia lehetővé teszi számunkra, hogy növeljük a vizsgálatok számát, miközben javítjuk a betegélményt” – tette hozzá P. Pedowski. Az MI alapú szoftvert a végtagok, a medence, a törzs, a nyaki gerinc és a mellkasi gerinc számos röntgenfelvétele alapján programozták. Ahogy az UNLP orvosai újabb képeket és adatokat adnak hozzá a szoftverhez, az AI fokozatosan megtanulja felismerni a legapróbb részleteket és kétértelműségeket is.

    Szlovákia egészségügyi rendszere hagy maga után kívánni valót, azonban akadnak intézmények, amelyek igyekeznek a fejlődni, s javítani a betegek ellátását. Amennyiben egy ilyen rendszert sikerülne telepíteni a legtöbb sürgősségi osztályon, úgy már az egyik szakterületen olyan fejlődést érnénk el, amivel kiemelkedőbb lenne a sürgősségi ellátás európai szinten, arról nem is beszélve, hogy az MI-nek köszönhetően a betegek kezelése is pontosabb lenne.

    Orvos és nővér röntgenfelvételt vizsgál a kórházban.

    A MI használata az egészségügyben egy folyamat, ami rohamosan terjed a világon. A TREND.sk beszámolója szerint a TxGNN nevű mesterséges intelligencia képes azonosítani a ritka betegségek és a jóváhagyott kezeléssel nem rendelkező betegségek potenciális gyógymódjait. Világszerte több ezer ritka és nem diagnosztizált betegség létezik. Ezek mindegyike külön-külön csak kis számú embert érint, együttesen világszerte mintegy 300 millió embert érintenek, ami jelentős hatással van az emberi társadalomra és a gazdaságra.

    Az Egyesült Államokban azonban egyelőre csak öt-hét százaléknyi olyan betegség van, amelyre az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) gyógyszereket hagyott jóvá. Sok betegség ezért kezeletlen vagy alul kezelt. Az új gyógyszerek kifejlesztése nehéz és hosszadalmas folyamat. A MI alapú rendszer eddig közel nyolcezer új (az FDA által jóváhagyott vagy klinikai vizsgálatokban lévő) gyógyszert fedezett fel, amelyek több mint 17 ezer betegség kezelésére alkalmasak, és amelyek közül soknak még nincs jóváhagyott gyógyszere. Ez egyben a legnagyobb számú betegség, amelyet egyetlen mesterséges intelligenciával támogatott modell eddig kezelni tudott. A TxGNN közel 50 százalékkal nagyobb sikerrel azonosítja a potenciálisan megfelelő gyógyszereket, mint más, az új gyógyszercélpontok felkutatására szolgáló vezető eszközök. Emellett 35 százalékkal nagyobb pontosságot ért el a potenciális ellentmondások azonosításában. Fontos kiemelni, hogy a szerzők ingyenesen elérhetővé tették az eszközt, és arra biztatják a klinikai vizsgálatokat végző orvosokat és más kutatókat, hogy aktívan használják azt, különösen olyan betegségek gyógymódjainak keresésében, ahol még nincs ilyen.

    S bár tudjuk jól, hogy a nyugathoz képest évtizedes lemaradásban vagyunk, de láthatjuk, hogy van igyekezet és hajlandóság arra, hogy a jól működő mesterséges intelligenciákat az emberiség megsegítésére használják. A különféle kísérletekről oldalakat lehetne írni, azon két példán keresztül is láthatjuk, van jó oldala az MI-nek, sőt az egyik már itt van Szlovákiában és működik. Lehet hamarosan az orvostudományi egyetemeink a TxGNN-el fognak dolgozni.

    A mesterséges intelligencia amúgy már régebb óta jelen van a szlovákiai egészségügyben. A Penta Hospitals már 2018-ban arról írt, hogy az MI egy éve, tehát 2017 óta ad tanácsokat az onkológusoknak. A rákos megbetegedések esetében a mesterséges intelligencia segítségével és nemzetközileg bevált eljárások alapján tudják ellenőrizni a javasolt kezelés helyességét. Az onkológusok eddig több mint 500 beteg kezeléséhez használták a rendszert már akkoriban, azonban a végső döntést az orvos hozta meg. Az első évben a számítógépes rendszert az orvosok leginkább az emlőrák (a betegek 38 százaléka), a vastagbélrák (a betegek 14 százaléka) és a tüdőrák (a betegek 14 százaléka) esetében használták. Gondoljunk csak bele, hogy hat évvel ezelőtt a számítógépes rendszer másodpercek alatt feldolgozta a beteg adatait. Több mint 300 orvosi folyóiratot, több mint 200 szakkönyvet és közel 15 millió oldalnyi tudományos szöveget fésült át, és az optimális kezelési lehetőséget javasolta az orvosnak. Mostanra az ilyen rendszerek csak még pontosabbak lettek és fejlődtek.

    Jól láthatjuk, hogy az MI jó szolgálatot teljesíthet, ha jó kezekbe adják és megfelelően használják.

    (sch)

    Forrás:
    https://unlp.sk/aktualita/umela-inteligencia-urychluje-diagnostiku-zlomenin/
    https://pentahospitals.sk/blog/umela-inteligencia-radi-onkologom-uz-rok/
    https://www.trend.sk/spravy/ai-pomaha-aj-zdravotnictve-novy-model-je-schopny-najst-potencialne-lieky-vzacne-ochorenia

    Képek: freepik.com

    Share. Facebook LinkedIn Email WhatsApp Copy Link

    Mohlo by vás zaujimať

    Komárom

    Ladislav Urban – Hivatás, amely túlnő a rendelő falain

    21. május 2025
    A világ

    XIV. Leó pápa a béke és az egység fontosságát hangsúlyozta

    9. május 2025
    A világ

    Május 8. — A remény, a győzelem és az emberi kitartás napja

    8. május 2025
    A világ

    Trump feladja a béketárgyalásokat? Gazdasági B-terv az egyezmény?

    5. május 2025
    A világ

    Csernobil – Az éjszaka, amikor az álmok hamuvá váltak

    26. április 2025
    A világ

    Eltávozott a hídember, húsvét hétfőn az Úr szólította magához Ferenc pápát

    24. április 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    Ladislav Urban – Hivatás, amely túlnő a rendelő falain

    21. május 2025

    Új élet a IX-es bástyában: Komárom kutyafuttatóval és varázslatos sétánnyal gazdagodott

    18. május 2025

    YOU – A megszállottság arcai

    10. május 2025

    XIV. Leó pápa a béke és az egység fontosságát hangsúlyozta

    9. május 2025

    Május 8. — A remény, a győzelem és az emberi kitartás napja

    8. május 2025
    KÖVESS MINKET
    • Facebook
    Facebook
    © 2025 Komárnoviny/Komárnomédia.

    Írja be, hogy mit keres és nyomja meg a Enter. Nyomja meg a Esc hogy visszamenjen.