Kedden délután egy online konferencián vettem részt, melynek központi témája Grönland jövője volt. Az esemény apropóját Trump korábbi, nagy visszhangot keltő kijelentése adta, miszerint az Egyesült Államok megvásárolná Grönlandot. Ez a nyilatkozat nemcsak Dániában, hanem egész Európában is felháborodást váltott ki.
Az Európa Ház szervezésében három dán és egy grönlandi polgár osztotta meg véleményét, érzelmeit és aggályait. Bár a konferencia nem hivatalos állásfoglalást hirdetett, a résztvevők határozott, egyöntetű üzenetet közvetítettek. Nem szeretnék megnevezni a felszólalókat, inkább gondolataikat tolmácsolom.
Egyikük úgy fogalmazott, hogy a helyzet „forró krumpli” lett: Grönland megszerzése 150 éves álma Amerikának, és Trump kijelentése sokkoló üzenetként érte őket. „Azt hittük, az Egyesült Államok betartja az ENSZ előírásait és tiszteletben tartja a nemzetközi jogot. Csalódtunk. Dánia mindig barátként tekintett Amerikára, de ez a bizalom most megingott.”
Egy másik dán felszólaló azt mondta, nem lepte meg Trump terve. „Dániában mindenki erről beszél, a miniszterelnök nagy nyomás alatt van.”
A harmadik dán résztvevő aggodalmait fejezte ki a történelmi párhuzamokkal kapcsolatban. „A helyzet kísértetiesen hasonlít az 1930-as évekre, amikor a világ tele volt diktátorokkal. Mi lesz, ha az USA megszerzi Grönlandot? Ráerőlteti a saját kultúráját, oktatási és egészségügyi rendszerét? Ennek nem lenne jó vége. Az unokám is ott él, és nagyon aggódom érte.”
A grönlandi felszólaló hangsúlyozta: „Bár Grönland hivatalosan Dániához tartozik, sem dánok, sem amerikaiak nem akarunk lenni. Grönlandiak szeretnénk maradni.”
Ez az üzenet erőteljesen és egyértelműen szólt mindenkinek: Grönland lakói a saját jövőjük felett akarnak rendelkezni, függetlenül attól, milyen nagyhatalmi érdekek csapnak össze a háttérben.
Grönland, a világ legnagyobb szigete, amely Dánia autonóm területeként működik, az utóbbi időben ismét a nemzetközi figyelem középpontjába került. Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, néhány nappal ezelőtt kijelentette, hogy az Egyesült Államok számára elengedhetetlen Grönland „tulajdonlása és irányítása”, nemzetbiztonsági és globális szabadságra hivatkozva. Ezen kijelentését követően Trump kinevezte Ken Howery-t, az Egyesült Államok új dániai nagykövetévé, aki korábban Svédországban töltött be hasonló pozíciót.
Trump érdeklődése Grönland iránt nem új keletű; már 2019-ben is felvetette a sziget megvásárlásának ötletét, amely akkor is diplomáciai feszültséget okozott Dánia és az Egyesült Államok között. A legutóbbi kijelentések azonban tovább növelték a feszültséget, különösen, mivel Trump nem zárta ki a katonai erő alkalmazását sem a sziget megszerzése érdekében.
A dán és grönlandi vezetők határozottan elutasították Trump javaslatát. Múte Egede, Grönland miniszterelnöke kijelentette: „Grönland a miénk. Nem vagyunk eladók, és soha nem is leszünk azok. Nem szabad elveszítenünk hosszú szabadságharcunkat.” Mette Frederiksen dán miniszterelnök pedig hangsúlyozta, hogy Grönland nem eladó, és az Egyesült Államok érdeklődése „abszurd” és „nem helyénvaló”.
A grönlandi lakosság is egyértelműen elutasítja az amerikai csatlakozás gondolatát. Egy friss közvélemény-kutatás szerint a grönlandiak 85%-a ellenzi, hogy szigetük az Egyesült Államok részévé váljon, míg mindössze 6% támogatná az ötletet.
Dánia válaszul bejelentette, hogy jelentős mértékben növeli katonai jelenlétét az Arktiszon, különösen Grönlandon, és 14,6 milliárd dán koronát (körülbelül 1,95 milliárd eurót) fektet be a régió védelmének megerősítésére. A tervek között szerepel három új arktiszi hadihajó, két nagy hatótávolságú drón és műholdak beszerzése a jobb megfigyelés érdekében.
Trump kijelentései nemcsak Dániában, hanem nemzetközi szinten is aggodalmat keltettek. Olaf Scholz német kancellár például hangsúlyozta a határok sérthetetlenségének és a nemzetközi jog elveinek fontosságát, utalva arra, hogy ezek az elvek minden országra vonatkoznak, függetlenül azok földrajzi elhelyezkedésétől.
Összefoglalva, Trump elnök legutóbbi kijelentései Grönland megszerzéséről jelentős diplomáciai feszültséget okoztak, és komoly kérdéseket vetnek fel a nemzetközi jog, a szuverenitás és a geopolitikai érdekek terén. A helyzet alakulása továbbra is bizonytalan, és valószínűleg további diplomáciai tárgyalások és nemzetközi reakciók követik majd.
(lk), fotók: pixabay, freepik