Palermo – lenyűgöző, nyűzsgő, kissé káoszos, de nagyon szerethető!
Ha szeretnénk jobban megismerni Szicília működését, ahhoz elengedhetetlenül szükségünk van e gyönyörű sziget történelmének rövid ismertetésére.
Ha valóban meg szeretnénk érteni Szicília működését, elengedhetetlen egy rövid történelmi áttekintés. Ez a Földközi-tenger egyik legfontosabb stratégiai pontja, amelynek kulturális gazdagságát a különböző civilizációk hatása formálta. Szicília mindig is egyfajta olvasztótégely volt, ahol különböző népek hagyták rajta kézjegyüket.
Szicília történelme röviden
- Ókor: A sziget első ismert lakói a szikulok, szikanok és elümök voltak. A görögök i. e. 8. századtól kezdve virágzó városállamokat alapítottak, köztük Szürakuszait, amely az ókor egyik jelentős kulturális és katonai központjává vált. A karthágóiak is megjelentek a térségben, ám végül a rómaiak győzedelmeskedtek: i. e. 3. században Szicília Róma első provinciájává vált.
- Középkor: A Nyugatrómai Birodalom bukása után a szigetet előbb a vandálok, majd a bizánciak uralták. A 9. században az arabok hódították meg, akik fejlett öntözőrendszert, virágzó mezőgazdaságot és pezsgő kulturális életet honosítottak meg. 1071-ben a normannok átvették a hatalmat, és megalapították a Szicíliai Királyságot, amely később a Hohenstaufok, az Anjouk, majd az Aragóniai-ház fennhatósága alá került.
- Újkor: A spanyol, majd a Bourbon-dinasztia uralma után Szicília az 1860-as években Garibaldi hadjáratának köszönhetően az egyesülő Olaszország része lett.
- Modern kor: A 20. században a sziget fontos szerepet játszott a második világháború eseményeiben, valamint az olasz maffia történetében. Napjainkban autonóm régióként az ország egyik kulturális és turisztikai központja, ahol az ősi civilizációk öröksége, a varázslatos tájak és a mediterrán életérzés egyedülálló harmóniában fonódnak össze.
Hat újságíró – Belgiumból, Magyarországról, Szlovákiából, Horvátországból, Romániából és Bulgáriából – érkezett a szigetre, hogy személyes tapasztalatok alapján gyűjtsenek információkat és élményeket Szicília mindennapjairól. Ez a tanulmányút az Európai Kohéziós Alap támogatásával valósult meg, az Európa Ház civil kezdeményezés szervezésében.
Amint a hírekből is értesültünk, itt sincs kolbászból a kerítés, sőt rengeteg a megoldatlan probléma, különösen a migráció, a szervezett bűnözés és az elvándorlás terén.
Házigazdánk, Federica Vaccaro, egy részletes előadást tartott számunkra „Sicily Today” (Szicília ma) címmel. Kiemelt néhány érdekességet, tanulságot és olyan hasonlóságokat, amelyekkel mi, közép-európai emberek is nap mint nap szembesülünk.
Szicília gazdasági helyzete
Betekintést nyertünk a 20. és a 21. századi Szicília gazdasági helyzetének alakulásába. A 20. században a mezőgazdaság volt a meghatározó ágazat, főként citrusfélék, olajbogyó és búza termesztésével. A gépesítés és modernizáció csökkentette a kézi munkaerő szükségességét, így a fiatal szicíliaiak tömegesen költöztek vidékről a városokba.
A 21. században a mezőgazdaság továbbra is fontos szerepet tölt be, azonban nagyrészt bevándorló munkaerőre támaszkodik, miközben az alacsony bérek és a vízhiány komoly problémát jelentenek. A turizmus és a szolgáltató szektor ugyan növekedésnek indult, de elsősorban szezonális és bizonytalan megélhetést biztosít. Az ipar és a feldolgozóipar gyenge maradt Észak-Olaszországhoz képest, ami hozzájárul a magas munkanélküliségi rátához: a teljes lakosság körében körülbelül 17%, a fiatalok körében pedig meghaladja a 40%-ot.
Remény a fejlődésre
Szicília az Európai Unió Kohéziós és Strukturális Alapjaiból több milliárd eurós támogatásban részesült az infrastruktúra, a turizmus, a mezőgazdaság és az oktatás fejlesztésére. Ezek a források többek között utak, autópályák, repülőterek és városrehabilitációs projektek finanszírozását segítették elő.
Ennek ellenére számos projektet rosszul kezeltek, vagy befejezetlenül hagytak, mivel a pénzeszközöket gyakran nem megfelelően használták fel, részben a korrupció és a maffia befolyása miatt. A jövőbeli fejlődés és gazdasági stabilitás elérése érdekében elengedhetetlen a hatékonyabb pénzfelhasználás, a korrupció visszaszorítása és a fenntartható fejlesztési stratégiák alkalmazása.
Maffiaellenes intézkedések
Megerősített rendőrség és büntetőeljárások
- Salvatore „Toto“ Riina bebörtönzése után valamelyest javult a helyzet.
- Jelentős maffiaellenes letartóztatások történtek, például Bernardo Provenzano (2006) és Matteo Messina Denaro (2023) elfogása.
- A maffia vagyonának elkobzása folytatódott, ideértve földterületeket, vállalkozásokat és épületeket.
- Létrejöttek speciális maffiaellenes egységek, például a DIA – Direzione Investigativa Antimafia (Maffiaellenes Nyomozó Igazgatóság).
Az igazságügyi rendszerek fejlesztése
- Gyorsabb jogi eljárások bevezetése.
- Olaszország tanúvédelmi programjának megerősítése.
Folyamatban lévő kihívások
Bár ezek az intézkedések javították a helyzetet, a maffia továbbra is jelentős befolyással bír az üzleti életben, a politikában és a közbeszerzések terén. Az elkobzott maffiavagyon – beleértve szállodákat, farmokat és földterületeket – gyakran nem megfelelő módon kerül kezelésre, ami akadályozza azok hatékony felhasználását.
A tanúk továbbra is komoly fenyegetésekkel szembesülnek: sok informátor (pentito) és aktivista nincs teljes biztonságban, egyeseket megtámadnak vagy akár meg is ölnek. A bürokratikus akadályok továbbra is lassítják a jogi eljárásokat, és a korrupció még mindig jelen van bizonyos bírók és ügyvédek körében. Számos maffiaügy évekig elhúzódik, mielőtt jogerős ítélet születne.
Levonható következtetések
- Az EU-s források nem mindig eredményeznek valódi gazdasági fejlődést.
- Növekvő euroszkepticizmus figyelhető meg a bürokrácia, a migrációs kihívások és a gazdasági stagnálás miatt.
- Sok szicíliai továbbra is inkább szicíliai identitásúnak érzi magát, mint olasznak vagy európainak.
Van még remény!
- A szicíliaiak egy része az Európai Uniót a jogok védelmezőjének tekinti.
- A fiatal generációk az EU-t lehetőségként látják a külföldi tanulásra és munkára az uniós mobilitási programok révén.
- Az EU-s források továbbra is támogatják az infrastruktúra, a turizmus és a mezőgazdaság fejlődését.
Ezt követően lehetőségünk nyílt beszélgetni néhány fiatal szicíliai értelmiségivel és bevándorlóval, akik őszintén megosztották velünk tapasztalataikat és véleményüket. A beszélgetés során kiderült, hogy mindannyian jól képzettek, nyelvtudással rendelkeznek és nyitottak a világra. Szavaikból egyszerre áradt a remény, az ambíció és némi frusztráció is a szicíliai helyzet kapcsán.
Néhányuk pragmatikus szemléletét olykor a jelenlegi társadalmi és politikai ideológiák is befolyásolták. A diákok megosztották velünk véleményüket a munkaerőpiacról, jövőbeli terveikről, valamint arról, hogyan látják Európa jövőjét és a migráció kihívásait. Beszélgetéseink barátságos, de komoly légkörben zajlottak, hiszen mindenki tisztában volt azzal, hogy az ő nemzedékük egy kihívásokkal teli, bizonytalan jövő előtt áll.
Többen elmondták, hogy tanulmányaik és különböző tanulmányutakon való részvételük célja az, hogy kitörjenek ebből a környezetből. Sokan nem is Olaszországban képzelik el jövőjüket, és csak idősebb korukban, életük egy későbbi szakaszában térnének vissza Szicíliába.
Személyes benyomások
Szicília bájos és vendégszerető hely. Az emberek kedvesek, a tengerpart gyönyörű, az ételek fantasztikusak. Bár a közlekedés kaotikus, az élet minden pillanata magával ragadó. Ha tehetitek, látogassatok el erre a csodálatos, napsütötte szigetre, és fedezzétek fel annak kulturális gazdagságát és varázsát!
(lk)