Donald Trump, prezident Spojených štátov amerických, počas svojej kampane opakovane vyhlasoval, že vojnu medzi Ruskom a Ukrajinou by vedel veľmi rýchlo ukončiť. Odvtedy sa mu však nepodarilo dosiahnuť žiadny zásadný pokrok. Naposledy viedol „dôverný“ rozhovor s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským počas pohrebu pápeža Františka. Po tomto stretnutí unikli informácie, podľa ktorých Trump prehodnocuje svoje stanovisko a už ani on si nie je istý možnosťou rokovať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Patová situácia
Hoci vzťah medzi Zelenským a Trumpom bol spočiatku napätý — najmä v súvislosti s rokovaniami o dohode o nerastných surovinách, v posledných dňoch došlo medzi Spojenými štátmi a Ukrajinou k jej podpisu. Táto dohoda sa považuje za prvý konkrétny výsledok vatikánskeho stretnutia oboch lídrov. Zelenskyj vo štvrtok oznámil, že dohoda otvára cestu k modernizácii ukrajinského priemyslu. Podľa agentúry Reuters čelí čoraz väčšiemu tlaku na preukázanie hmatateľných výsledkov v dôsledku nadviazania kontaktov s Trumpom.
Kremeľ sa k dohode nevyjadril, no bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev poznamenal, že Trump „zlomil kyjevský systém“, keďže Ukrajina bude musieť splácať americkú vojenskú pomoc nerastnými surovinami. Pomoc pre Ukrajinu je totiž z veľkej časti poskytovaná formou úverov, pričom spôsob ich splácania závisí od rozhodnutí ukrajinskej vlády. Americký minister financií Scott Bessent označil dohodu za jasný signál ruskému vedeniu, že medzi ukrajinským a americkým ľudom a ich cieľmi neexistujú rozdiely. „Som presvedčený, že ide o silný odkaz pre Moskvu a zároveň o posilnenie pozície prezidenta Trumpa v budúcich rokovaniach s Ruskom,“ vyhlásil.
Ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Sybiha označil dohodu za významný míľnik v bilaterálnych vzťahoch, ktorý prispeje k posilneniu ukrajinskej ekonomiky a bezpečnosti. Po odchode prezidenta Bidena došlo k citeľnému oslabeniu podpory Ukrajiny zo strany USA, preto tento pokrok môže Ukrajincom priniesť nádej na pozitívny vývoj. Dlhodobo však zostane Ukrajina závislá od americkej politiky.
Washington zároveň vyjadril sklamanie, kedže sa nepodarilo dohodnúť medzi Moskvou a Kyjevom o základných podmienkach mierového procesu. Hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Tammy Bruceová oznámila, že Spojené štáty znížia svoju úlohu v sprostredkovaní mieru medzi Ruskom a Ukrajinou. Uviedla, že Washington sa „nestane sprostredkovateľom“ a dodala, že prezident Trump je rozčarovaný z neochoty oboch strán priblížiť sa k riešeniu. Bruceová zároveň vyzvala zúčastnené strany, aby otvorene deklarovali svoje predstavy o ukončení konfliktu. Zdôraznila tiež, že USA neplánujú zrušiť žiadne z aktuálnych sankcií voči Rusku.
Význam dohody
Ukrajina disponuje bohatými zásobami prírodných zdrojov vrátane vzácnych zemín, ktoré sú nevyhnutné pre výrobu spotrebnej elektroniky, elektromobilov a vojenských technológií. Dominanciu v ich ťažbe drží Čína, ktorá sa dostala do obchodnej vojny so Spojenými štátmi po Trumpovom zavedení vysokých ciel. Dohoda medzi USA a Ukrajinou tak nadobúda strategický význam. Ukrajina má navyše rozsiahle zásoby železa, uránu a zemného plynu.
Podľa podpredsedníčky vlády Ukrajiny Julije Svyrydenkovej nevyplývajú pre Ukrajinu z dohody žiadne dlhové povinnosti voči USA. Dokument však neobsahuje ani žiadne konkrétne bezpečnostné záruky pre Ukrajinu, ktoré pôvodne Kyjev požadoval.
Začarovaný kruh a možné ciele
Dohoda o nerastných surovinách sa zároveň môže považovať za alternatívny „plán B“ prezidenta Trumpa, ktorý urobil určité ústupky oproti pôvodným plánom. Neočakával totiž taký odpor v súvislosti s obchodnou vojnou. V súčasnosti čelí americká ekonomika vážnym problémom.
Schválenie predaja zbraní Ukrajine v hodnote 50 miliónov dolárov po podpise dohody o nerastných surovinách tak možno vnímať ako nový zdroj príjmov. Ide o prvú zbrojnú dodávku od nástupu Trumpa do úradu, keď predtým pozastavil dodávky vojenského materiálu Ukrajine.
Spojené štáty sa rozhodli pre obnovenie exportu zbraní až po uzavretí dohody, čo Trump môže považovať za stabilný príjem. Vzhľadom na to, že Čína hľadá alternatívy v obchodnej vojne a Európska únia kladie značný odpor, Spojené štáty potrebujú ďalšie zdroje príjmov. Preto je otázne, či má Trump za týchto okolností vôbec záujem ukončiť rusko-ukrajinský konflikt. Ukrajina totiž už teraz disponuje „menou“ vo forme nerastných surovín, ktorú Spojené štáty môžu využiť na podporu vlastnej ekonomiky. V tejto súvislosti je namieste otázka, či verejnosť vidí len upravený obraz situácie, zatiaľ čo v pozadí pôsobia omnoho mocnejšie sily.
(sch)
Fotky: pixabay.com
Pramene:
https://www.portfolio.hu/global/20250501/igy-ertekelik-a-jelentos-ukran-amerikai-megallapodast-758475?utm_source=hirkereso_es_kapu&utm_medium=portfolio_linkek&utm_campaign=hiraggregator
https://24.hu/kulfold/2025/05/02/orosz-ukran-haboru-amerika-nem-kozvetit-tobbe/
https://www.vg.hu/kozelet/2025/05/ukrajna-amerikai-fegyverszallitmanyok-ujra?utm_source=hirkereso&utm_medium=referral&utm_campaign=hiraggregator