Jövőre ünnepli 20 éves fennállását a komáromi Geri Door. A cég műanyag és alumínium nyílászárók készítésével foglalkozik. Egyediségüket az adja, hogy nem csupán az értékesítést, de a gyártást is helyben végzik. A folyamatról a Geri Door tulajdonosát, Pintér Tamást kérdeztem.
„Hét évvel ezelőtt leégett az újfalusi telephelyünk, azóta vagyunk itt, a rakparton. 19 évvel ezelőtt indult el a Geri Door, a céget Gergő fiam után neveztem el. Hogy ő később átveszi-e a vezetést, azt egyelőre nem tudom” – kezdi mosolyogva a beszélgetést a cég alapítója, Pintér Tamás.
Jelenleg nincsenek könnyű helyzetben, nehéz másfél év áll mögöttük, ami több dologból tevődik össze. A koronavírus-járvány ideje alatt, mivel az utazás nem volt lehetséges, sokan a pénzüket felújításba fektették. Ez az időszak elmúlt. A bankok nem adnak már olyan könnyen hitelt, ráadásul a kamat is 5-6 százalékosra nőtt. Az építőipari árak pedig az egekbe szöktek, volt olyan időszak, amikor azt sem tudták megmondani a vevőknek, hogy a megrendelt nyílászárónak mi lesz a végleges ára.
„Visszaesett a házépítések száma is, hiszen míg pár éve 200-250 ezer euróból elkészült egy ház, addig manapság ez 400-450 ezer euró között mozog. Németországban még rosszabb, ott sokkal nagyobb a visszaesés, de bízunk abban, hogy hamarosan normalizálódik a helyzet, ha nem is tér vissza a járvány idején tapasztalt növekedés.”
A Geri Door sajátosságát az adja, hogy a gyártás maga helyben történik, ezt a többi komáromi nyílászárókkal foglalkozó cég nem mondhatja el magáról. Ez egyrészt előnyt, másrészt hátrányt jelent, mert a vevő biztos lehet a kiváló minőségben, ugyanakkor a Geri Door árai kissé magasabbak, hiszen nem tudják felvenni a versenyt az olcsó behozatallal.
A cégnél jelenleg közel ötvenen dolgoznak, mindannyian komáromiak.
„Azt tapasztaljuk, hogy most a műanyag ajtók és ablakok a keresettebbek, azok ugyanis olcsóbbak. A másik véglet a sokkal drágább alumínium, mert jelenleg csak az építkezik, aki valóban megengedheti ezt magának. A középkategória eltűnt.”
A Geri Door elsősorban cégeknek gyárt megrendelésre, de a magánszemélyek is szívesen veszik igénybe a szolgáltatásaikat. A megrendelés vagy az interneten keresztül vagy személyesen zajlik. Az előzetesen készített árajánlat elfogadása után körülbelül két hét szükséges, hogy elinduljon maga a gyártás. Az alapanyagok Németországból, Csehországból és Lengyelországból érkeznek. A 6 méter hosszú profilokat egy CNC gép segítségével összevágják a megfelelő méretre, az összeillesztés után következik a vasalatszerelés, az utolsó lépés pedig az üvegezés.
„A beszerelést már nem mi végezzük. Sok az olyan kisiparos, aki tőlünk rendel, és ők elvégzik a beszerelést is. Az ő munkájukat nem szeretnénk elvenni. Mi elsősorban a gyártásra koncentrálunk. A kínálatunk igen bőséges. Készítünk ajtókat, ablakokat, tolórendszereket, garázskapukat, pergolákat, téli kerteket, külső és belső párkányokat, szúnyoghálókat. Ez utóbbi Újfalun, ahol négy mozgássérült személyt foglalkoztatunk.” A teljes kínálatot megtalálják a https://geridoor.sk/hu/ weboldalon.
Kíváncsi voltam arra is, hogy a következő 20 évben mi a Geri Door legfontosabb célja. Ezzel kapcsolatban Pintér Tamás elmondta, hogy szeretnének továbbra is egy biztos pont maradni, ahol valóban minőséget kapnak a vásárlók. Folyamatosan fejlődnek, gépesítenek és új számítógépes rendszereket vezetnek be, hogy minél inkább megfeleljenek a vásárlók igényeinek.
(sze)