Jelenleg hat különböző szakképzést kínál a komáromi Kereskedelmi és Szolgáltatóipari Szakközépiskola, melynek igazgatójával, Szabó Viktorral beszélgettünk. Sikereiket mi sem bizonyítja jobban mint az, hogy cukrász-szakács szakos diákjaik áprilisban egy nemzetközi törökországi versenyen vehetnek részt.
Szabó Viktor tavaly szeptemberben vette át a komáromi Kereskedelmi és Szolgáltatóipari Szakközépiskola vezetését. Elmondta, hogy az elmúlt másfél év egyik legnagyobb eredménye, hogy jelentősen megemelték a kvótájukat, így több diákot vehetnek fel, egészen pontosan 64 helyett már 95-öt, és míg korábban a pincér, a szakács és a fodrász szakon csak magyarul folyt a képzés, most már szlovákul is lehetőségük nyílik a fiataloknak elsajátítani ezeket a szakmákat. A képzések duális rendszerben folynak, három és négyéves időtartamban, illetve lehetőség van a 3+2 éves tanulmány elvégzésére is.
„Az elmúlt években sokat javult a szakképzés, ami elsősorban annak köszönhető, hogy sikerült olyan gyakorlati helyeket találnunk diákjainknak, ahol valóban a tanulmányaiknak megfelelő gyakorlatot tudják végezni.
A legnépszerűbb a cukrász-szakács képzésünk. Az utóbbi időben kiléptünk a nyilvánosság elé, hiszen egyre több rendezvényen kérnek fel bennünket arra, hogy biztosítsuk a frissítést. Illetve vannak olyan tanulóink, akik már most megrendelésre készítenek különféle cukrászati termékeket.
A mestereink elsősorban a volt diákjaink, ami szintén előnyt jelent, ráadásul nincs fluktuáció sem. Jóval nagyobb figyelmet fordítunk a marketingre, jelen vagyunk a közösségi oldalakon, ebben is előrelépés történt, van többek közt Facebook és Instagram profilunk, ahová rendszeresen töltünk fel posztokat és képeket iskolánk életéből.
A nálunk végzett fiatalok találnak maguknak munkát, hiszen az iskolaévek alatt megtanultak dolgozni. Amennyiben nem a saját szakmájukban helyezkednek el, akkor sokan választják a rendőri vagy a katonai pályát, illetve többen tanulnak tovább a Selye János Egyetemen.
Szívfájdalmunk, hogy 5 évvel ezelőtt megszűnt az asztalos képzésünk, amit azóta sem tudtunk újra indítani” – mondta el az igazgató, aki arról is beszélt, hogy milyen remek külföldi tanulási lehetőséget biztosít diákjainknak az Erasmus program. Ennek köszönhető például az, hogy szakács tanulóik Franciaországban főzhettek, az egyikük Rudi Máté pedig gyakornoki munkát kapott az egyik Saint-Tropez-i étteremben.
A külföldi tanulmányutakra minden szakon van lehetőség, kozmetikusaik legutóbb Romániában jártak, egy tökéletesen felszerelt szalonban, jövőre pedig Kecskemétre utaznak majd. A versenyek szintén nem maradnak ki az iskola életéből, áprilisban a cukrász-szakács szakon tanulók mérettetik meg magukat a Gastro Erasmus 2024 nevet viselő nemzetközi versenyen Törökországban. A felkészülésről egy későbbi cikkünkben számolunk majd be olvasóinknak.
Az igazgató arról is beszélt, hogy Komárom mellett a járás falvaiból érkezik hozzájuk a legtöbb tanuló.
„Az iskolánknak van saját fodrász és kozmetikai szalonja. A tanulók egy hétig tanulnak, a következő héten pedig a gyakorlatukat végzik. Ami a jövőt illeti, szeretnénk egy saját éttermet, ahol a fiatalok elsajátíthatnák a szakma legapróbb fortélyait is. Nyitra megye a fenntartónk, így nekik mindenképpen bele kell egyezniük ebbe a változtatásba. Amennyiben ők jóváhagyják, a megfelelő pályázat megírása már a mi feladatunk lesz, helyünk pedig van bőven egy saját étterem kialakítására” – tudtuk meg Szabó Viktortól.
(sze)