A hétvégén már elérkezünk az emlékezés ünnepéhez, jön a mindenszentek és a halottak napja. Tapasztalhatjuk a nagy sürgés-forgást a temetőkben, de az úgynevezett temető-turizmus java még hátra van.
A közelgő ünnepeknél, akárcsak a karácsonynál, fontos felhívni a figyelmet a környezetvédelemre és a biztonságra. A rendőrség terepen és a közösségi oldalakon is kampányol. Hangsúlyozzák, a temetők környékén a gyalogosok viseljenek fényvisszaverő elemeket, hogy jól láthatóak legyenek. A sűrű forgalomban és a tömegben könnyen történhetnek balesetek. Mindemellett figyelmeztetnek, hogy a temetőkben ne hagyjuk személyes dolgainkat szanaszét, mivel ezek vonzhatják a rossz szándékú embereket, illetve a temetőkhöz közeli parkolókban se hagyjunk értékes tárgyakat jól látható helyen az autóban, ezzel elkerülhetjük az esetleges lopásokat, feltöréseket.
Tippek a környezetvédelemre
Figyeljünk a környezetre! Bár a mindenszentek és halottak napja nagyon régre gyökerezik és a hagyományok fontosak, de van néhány módja annak, hogy környezettudatosabbá tegyük az ünnepet, ezzel minimalizálva a felesleges műanyag és üveg hulladékot. Az alábbi tippek segíthetnek csökkenteni az ökológiai lábnyomunkat ebben az időszakban is.
- Válasszunk élő virágokat, ültessünk: A műanyag virágok helyett részesítsük előnybe az élő, természetes, helyi termesztésű virágokat, amelyek gyorsabban lebomlanak, és kevésbé terhelik a környezetet. Alapvetően ez a tanács nem csak az ünnepek idejére vonatkozik, érdemes megfogadni az év minden szakaszában.
- Gyertyagyújtás: A gyertyák gyújtása vallási hagyomány, azonban mostanra társadalmi szokássá vált, arról nem is beszélve, hogy mindenféle műanyag világító eszköz/dísz is forgalomba került, ami nem lebomló, sőt meglehetősen káros a környezetünkre. Amennyiben van lehetőségünk, keressünk bio alapanyagból készült gyertyákat vagy gyertyatartókat, amelyeket újra lehet tölteni, így elkerülhetjük a sok műanyag hulladék felhalmozódását. Mindemellett a mennyiség minimalizálására is figyeljünk, éljünk a kevesebb néha több elvével.
- Figyeljünk a csomagolásra: Vásárláskor ügyeljünk a csomagolásokra. Lehetőség szerint válasszunk lebomló, vagy újrahasznosított anyagokból készült termékeket. A virágokat lehet újrahasznosított papírba csomagolni a különböző fóliák helyett például. A csokrokat lebomló madzaggal kössük össze, ne használjunk műanyag, vagy fém kötözőket, ezzel kímélve a környezetünket.
- Komposztálható díszek: Sajnos több esetben láthatjuk, hogy néhányan túlzásba esnek a díszítést illetően. A műanyagból, fémből vagy kőből készült díszeket helyettesíthetjük a természetes alapanyagokból, például szalmából, fából vagy termésekből készült díszekkel. Ezek nemcsak esztétikusak, de a könnyedén lebomlanak, és nem okoznak hosszú távú környezeti terhelést.
- Válasszuk a tömegközlekedést: Az ünnepekhez közeledve gyarapodik az autók száma az utakon, s mivel egyre több a gépjármű, így a kényelem érdekében mindenki igyekszik azzal eljutni a temetőkbe (vagy hát szinte mindenhova). Azonban érdemes tudni, hogy a legtöbb településen a temetők buszmegállóként szolgálnak, hisz nem egy megálló arról van elnevezve (Pl. Zlatná na Ostrove/Cintorín, Csallóközaranyos/Temető). Gondolkodjunk el, hogy egy-egy látogatáskor élünk a tömegközlekedés lehetőségével, így a parkolók terhelését is csökkentjük, illetve a légszennyezés csökkentéséhez is hozzájárulhatunk, s természetesen a biztonságos közlekedést is elősegíthetjük. Arról nem is beszélve, hogy egy kicsit a lelki megnyugvást is elhozza ez a típusú közlekedés, az állandó rohanást lassíthatjuk, van lehetőségünk megélni az emlékezés pillanatát rendesen.
- Szelektív hulladékgyűjtés: Talán az egyik legsúlyosabb probléma, amire nem igazán figyelünk nem csak az ünnepekkor, hanem úgy alapvetően a hétköznapokban, az a szelektív hulladékgyűjtés. A legtöbb önkormányzat a közelgő mindenszentekre igyekszik olyan tárolókat kihelyezni, amelyek jelzik, hogy milyen típusú hulladékot rakjunk bele, ezzel segítve a hulladékkezelést és a környezetet. Társadalmi probléma, hogy az elszáradt virágot, a művirágot, az üvegből készült mécsest és a műanyagokat egy helyre dobáljuk. Ez egy súlyos probléma, amit úgy orvosolhatunk, ha tudatosan elkezdünk dolgozni a szelektálás módján (s így is vásárolunk). Amennyiben egyhasználatos kaspókat használunk az élővirágokra, akkor figyeljünk arra, hogy a virágot a komposztba dobjuk, a kaspót pedig a műanyagba. Az üvegmécsesek műanyag tetejét és talpát a műanyag gyűjtőbe, az üveget pedig az üvegekhez. Az ilyen apróságok hatalmas előrelépések a környezetvédelem felé. Ne kövessük azt, hogy ha már más így csinálta, akkor én miért ne… Nem jó hozzáállás.
Amennyiben ezeket a tippeket igyekszünk betartani, úgy hozzájárulunk ahhoz, hogy az emlékezésünk környezetbarátabb legyen, és megóvjuk a természetet a jövő generációi számára.
Környezetbarát temetkezés
Az évek előrehaladtával egyre nagyobbak a temetők, több a márványozott sírhely, a falak mellett felgyülemlő kőtáblák. Szlovákiában néhány helyen hoztak létre természetes, úgynevezett kegyeleti emlékerdőket, emlékparkokat. Az első ilyenről több helyen is beszámoltak 2017-ben, amit Zólyomban nyitottak, a Čierna Labuť – DenníkN pedig 2022-ben értékelte a projektet. A Zólyomban megnyitott első természetes temetőt alternatívaként mutatták be a hagyományos temetők mellett. Azoknak szánták, akik másfajta utat keresnek a temetkezésre, tiszteletbe tartva elhunyt szeretteiket, párhuzamosan a természet tiszteletével. Egy szűk közösség projektjének indult, azonban az érdeklődés annál nagyobb volt. Andrea Uherková, az értékelés szerzője azt írta két évvel ezelőtt, hogy: „öt évvel a zólyomi Emlékezés Kertjének megnyitása után az urnás természetes sírhelyek olyan gyorsan telnek meg, hogy a 2021-es bővítés ellenére, ismét gondolkodnunk kell a kapacitás növelésén. Ez minket is meglepett.”
A természetes temetők iránti kereslet hatalmas. Sokan belefáradtak a hatalmas, drága sírkövekbe és a műanyag koszorúkba, mécsesekbe, amelyekkel a hagyományos temetőket töltik meg. Ha lenne más választásuk, sokan másképp tennék. Szebbet és fenntarthatóbbat szeretnének – egy olyan helyet elhunyt szeretteik és később saját maguk számára, amelyet főként a természet gondoz. Kegyeleti emlékerdőt, emlékparkot már létrehoztak Érsekújvárban és Kassán is.
Érsekújvárban 2018-ban egy majd 1200 négyzetméteres területen, 85 fát és sok másfajta növényt ültettek, valamint leterítettek 880 négyzetméternyi fűszőnyeg. A szándék az volt, hogy elősegítsék az emberek ökológiai gondolkodását az emlékezés takarékos formájában. A hamvakat lebomló urnában helyezik, fölé pedig fát, örökzöld növényt, vagy virágot ültetnek. A ligetes temetőkertbe emlékezni járnak az emberek anélkül, hogy gondjuk volna a sírhely kialakításával és karbantartásával. Ide teljesen természetbarát, komposztálható díszeket hordanak – szalmából, levelekből, faágakból. A gyertyagyújtásra egy tavacska lett kialakítva, ahová paraffin-, alumínium- és műanyagmentes gyertyákat lehet elhelyezni. A természetbarát gyertyák méhviaszból, szójababból, kókuszból készülnek, a legfontosabb, hogy nem halmozódik a hulladék és nem tartalmaznak káros anyagokat.
(sch)
Képek: A szerző illusztrációs felvételei
Források:
https://ciernalabut.dennikn.sk/11032/prirodny-cintorin-nie-je-len-alternativa/
https://www.facebook.com/policiaslovakia
https://www.novezamky.sk/mesto-vybudovalo-prirodny-cintorin-az-onkormanyzat-ligetes-temetokertet-alakitott-ki/d-30120