Hovorí sa, že jar v roku 1986 bola na severe Ukrajiny nezvyčajne teplá. Stromy skoro rozkvitli, rieka Pripjať sa trblietala v slnečných lúčoch a v parkoch mesta zneli smiech a šťastie. Mladí ľudia piknikovali, deti behali so zmrzlinou v ruke – a nikto netušil, že tieto malé záblesky šťastia sa onedlho premenia na posledné spomienky pred blížiacou sa katastrofou.
Večer 25. apríla pokračovala práca v černobyľskej jadrovej elektrárni obvyklým tempom. V štvrtom reaktore sa však začal bezpečnostný test – test, o ktorom sa neskôr ukázalo, že v sebe skrýval vážne chyby. Reťaz nesprávnych rozhodnutí, ignorovaných varovných signálov – a napokon: katastrofa.
Dňa 26. apríla o 1:23 v noci otriasla zem mohutná explózia. Nad reaktorom sa miešal čierny dym a modrasté svetlo, vzduch naplnil pach spáleného grafitu a roztaveného kovu. Prví hasiči dorazili na miesto už o pár minút – netušiac, že nepriateľ, ktorému čelili, neboli len plamene, ale aj neviditeľná smrť.
Mladí muži – väčšinou vo svojich dvadsiatich rokoch – v prilbách a s mokrými handrami na tvárach vbehli priamo do rozžeraveného pekla. V rádiu sa neozvalo žiadne varovanie, nikto nevyslovil slovo: žiarenie. O niekoľko hodín neskôr už viacerí ležali na oddeleniach nemocníc pre choroby z ožiarenia, ich telá pokryté pľuzgiermi, ich pľúca zaplavené krvou. A stále netušili, prečo.
V Pripjati, mladom meste pri elektrárni, život pokračoval ako počas každej sobotňajšej rannej rutiny. Deti sa chystali do školy, gazdinky na trh. Žiarenie, ktoré už vtedy tisícnásobne prekračovalo bezpečnú úroveň, potichu prúdilo ulicami, vnikalo cez škáry v oknách, usadzovalo sa na hračkách, kvetoch a čerstvo opraných šatách.
Až popoludní zaznelo nariadenie: evakuácia. Nebol čas baliť, nebol čas lúčiť sa. „Odchádzame len na pár dní,“ ozývali sa hlasy z reproduktorov. Ale tí, ktorí nastúpili do evakuačných autobusov, sa už nikdy nevrátili k životu, ktorý poznali.
Dedičstvo mlčania
Dlho nebolo jasné, čo sa vlastne stalo. Svet sa o znečistení dozvedel zo Švédska, keď tamojší pracovníci jadrovej elektrárne namerali záhadné vysoké hodnoty radiácie. V tom čase sa už z Černobyľa niesol neviditeľný oblak prachu smerom na Európu – a navždy sa zapísal do histórie kontinentu.
Sovietski lídri mlčali. Túžba zachovať si prestíž a moc bola dôležitejšia než ľudské životy. Pravda presakovala len pomaly, ako voda cez praskliny v starom múre.
Tí, ktorí sa vrátili
Po rokoch, keď svet už riešil nové tragédie, sa niekoľko starých žien a hŕstka tvrdohlavých mužov odvážilo vrátiť na okolie Černobyľa. Medzi opustenými dedinami, po cestách, ktoré si späť vzala príroda, si budovali malé ostrovy života. Varili čaj v rozpadnutých domoch, modlili sa za dávno zosnulých a večer – keď sa vietor utíšil – počúvali spev vtákov v mŕtvom svete.
Ja, keď čítam o Černobyle alebo počúvam príbehy preživších, vždy ma zaplaví jeden pocit: hlboký, tichý smútok – ale ešte viac obdiv k tým, ktorí si aj v najtemnejšej noci dokázali zachovať ľudskú dôstojnosť.
Večné varovanie
Černobyľ nie je len kapitolou minulosti. Černobyľ je otázkou, ktorú si musíme klásť znova a znova: ako narábame s mocou, vedou, prírodou – a so sebou navzájom? Vieme sa poučiť z toho, čo sa tam stalo, alebo sa v hmle zabudnutia opäť a opäť dopustíme rovnakých chýb?
V Černobyle sa nezrútili len múry. Zrútila sa aj viera, že človek je pánom všetkého, že sa môže beztrestne hrať s prírodnými silami. Tam sme sa napokon naučili, že príroda nezabúda.
A predsa, aj medzi ruinami, pod slnkom sa kníšucimi slnečnicami, medzi trhlinami popraskaného asfaltu, znova a znova klíči niečo nové: život.
(lk), fotky: archív