Tohtoročná Veľká noc bola ozaj výnimočná. Všetkých šokovala náhla smrť pápeža Františka, keďže ešte v nedeľu verejne udelil požehnanie Urbi et Orbi. Stretol sa s hosťami, bol v dobrej nálade a dobrej kondícii. Ako príčinu smrti uviedli mozgovú mŕtvicu, podľa anestéziológa čas úmrtia môže naznačovať, že pápež mal krvné zrazeniny na viacerých miestach a pravdepodobne aj opuch mozgu.
Bratská zodpovednosť
Pápež František, skutočný svetobežník a obľúbená osobnosť, ktorého viacerí označovali za „muža mostov medzi náboženstvami“, sa narodil ako Jorge Mario Bergoglio, argentínsky teológ a kňaz talianskeho pôvodu.
Vatikánu predsedal od roku 2013 a do roku 2023 absolvoval 40 oficiálnych návštev v 60 krajinách. Pred dvanástimi rokmi jeho prvá cesta – hoci patrí k Taliansku – smerovala na ostrov Lampedusa, kde sa už vtedy tisíce migrantov snažili dostať do Európy pred chudobou a vojnovými konfliktmi.
V prejave na ostrove vyzval na prebudenie svedomia namiesto ľahostajnosti a vyhlásil: „zabudli sme plakať“ nad migrantmi stratenými na mori a že ľudstvo stratilo „bratskú zodpovednosť“.
Pápež, ktorého predkovia emigrovali z Talianska do Argentíny, považoval migráciu za dôležitú otázku a kritizoval tých, ktorí ju namiesto kresťanského a ľudského pohľadu politizovali.
Charakteristiky pápeža: Konzervatívny, reformátor a ľudský
Ako novinár som v kontakte s mnohými ľuďmi, veľa diskutujeme. Mnohí z mojich známych vyjadrili hlboký smútok nad smrťou pápeža Františka a sympatizovali s ním. Snažil sa byť blízko jednoduchým ľuďom, čo bude symbolizovať aj jeho hrob, o ktorom sa vyjadril, že bude jednoduchý ako jeho životný štýl.
Meno František prijal na počesť svätého Františka z Assisi, keďže túžil po cirkvi, ktorá sa zastáva chudobných, mieru a stvoreného sveta. Podľa Johna Allena mal výhodu, že ho uznávali konzervatívne aj umiernenejšie krídla cirkvi, vážili si jeho skromnosť i pastoračnú prácu. Podľa španielskeho denníka El País bol považovaný za konzervatívneho aj v rámci cirkvi a jezuitského rádu.
Desať nezabudnuteľných skutkov
- Už po svojom zvolení prekvapil veriacich, keď odmietol nastúpiť do pápežskej limuzíny a na večeru s kardinálmi v rezidencii vo Vatikáne šiel bežným linkovým autobusom. Na druhý deň sa vrátil do svojho ubytovania v katolíckom hoteli v Ríme, kde býval počas konkláve, a trval na tom, že zaplatí účet. Argentínskych krajanov požiadal, aby necestovali na jeho inauguráciu do Ríma a náklady venovali charitatívnym organizáciám.
- V roku 2014 sa ukázalo, že pápež stále platí členský poplatok svojmu obľúbenému futbalovému klubu, argentínskemu San Lorenzo.
- januára 2015 vyhlásil, že „dobrý katolík sa nemnoží ako králik“ a vyzval manželské páry na zodpovedné rodičovstvo.
- „Priateľstvo so ženou nie je hriech…
- Instagram mal od marca 2016.
- Umývanie nôh utečencom, 80. narodeniny s bezdomovcami.
- 2018 autistický chlapec na pódiu.
- 2019 zmena modlitby Otče náš.
- 2020 strata trpezlivosti na námestí.
- 2021 očkovanie a výzva verejnosti.
Niekedy aj v hľadáčiku
Každá minca má dve strany, a boli aj takí, ktorí s pápežom nesympatizovali. Jeho kritici často tvrdili, že má väčšiu podporu mimo cirkvi ako v jej vnútri. Rozruch vyvolalo rozhodnutie pápeža Františka z roku 2023, podľa ktorého môžu katolícki kňazi požehnávať aj páry rovnakého pohlavia.
Tieto požehnania sú súčasťou všeobecných cirkevných rituálov a nepredstavujú manželstvo. Vatikán týmto gestom chcel odkázať, že „Boh víta všetkých“. BBC informovala, že kňaz sa sám rozhoduje, či pár požehná, keďže cirkev naďalej považuje členov LGBTQ komunity za hriešnikov, no rešpektuje snahu pápeža Františka o rozšírenie príťažlivosti katolíckej cirkvi. O rozhodnutí sa hovorí, ako o zmiernení tónu cirkvi, hoci jej postoj sa nezmenil, manželstvá osôb rovnakého pohlavia odmieta.
Taliansky denník Il Fatto Quotidiano zhrnul pôsobenie pápeža Františka, čo môže poslúžiť ako príklad k uvedenému. „Veľký reformátor, pápež veľkých gest a prejavov, no dbá na to, aby nespochybňoval dogmy.
Napríklad býva v Dome sv. Marty namiesto pápežského apartmánu, hlása milosrdenstvo a prijatie, no zároveň je otvorený ako najkonzervatívnejším, tak aj najliberálnejším skupinám v cirkvi.
Má dobré vzťahy s proruským patriarchom Kirillom z Moskvy, vedie dialóg s ateistami, je otvorený voči rozvedeným veriacim, no odmieta potraty, antikoncepciu, manželstvá osôb rovnakého pohlavia a eutanáziu,“ píšu.
Mostný muž
Z náboženského a cirkevného hľadiska je jeho pôsobenie neprehliadnuteľné. Po Pavlovi VI., Jánovi Pavlovi II. a Benediktovi XVI. bol štvrtým pápežom, ktorý navštívil Jeruzalem. Sväté miesto nielen pre kresťanov, ale aj pre židov a moslimov.
Podobne ako Pavol VI., aj on sa otvoril ekumenickému priblíženiu k východnému kresťanstvu po veľkej schizme v roku 1054. No svoju bratskú tvár neukázal len voči iným kresťanským denomináciám: ako pápež sa zúčastnil aj na medzináboženskom stretnutí, kde vo svojom prejave zdôraznil, že hoci každý sa modlí iným jazykom, inou vierou a obradom, všetci sme deťmi toho istého neba a spája nás bratstvo. V roku 2019 napríklad navštívil Abú Zabí, kde spolu s veľkým imámom univerzity Al-Azhar, Ahmedom Al-Tayyibom, podpísal vyhlásenie s názvom „Ľudské bratstvo za svetový mier a spoločné spolužitie“, čo predstavovalo významný krok v medzináboženských vzťahoch. V roku 2021 navštívil Irak, aby vzdal poctu Abrahámovi, zároveň túto cestu využil aj na stretnutie s veľkým ajatolláhom Alím al-Sistáním, jedným z najvýznamnejších šíitskych duchovných na svete, v meste Nadžaf.
Kto bude ďalší v poradí?
Prebieha smútočný týždeň, veriaci sa neprestajne prichádzajú lúčiť s pápežom Františkom, no na druhej strane už začalo aj špekulovanie o tom, kto by mohol byť jeho nástupcom. Je to citlivá otázka a vôbec nie je isté, že „to bude práve XY“.
Na zoznam sa opäť dostalo aj maďarské meno – Péter Erdő, ktorý bol medzi možnými kandidátmi už po abdikácii Benedikta XVI. Podľa portálu 24.hu sú medzi kandidátmi:
• Jean-Marc Aveline, 66-ročný arcibiskup z Marseille,
• Jean-Claude Hollerich, 66-ročný luxemburský kardinál,
• Cristóbal López Romero, 72-ročný marocký arcibiskup,
• Mario Grech, 68-ročný maltský kardinál,
• Juan Jose Omella, 79-ročný barcelonský arcibiskup,
• Michael Czerny, 78-ročný kanadský kardinál,
• Pietro Parolin, 70-ročný vatikánsky diplomat,
• Tarcisius Isao Kikuchi, 66-ročný japonský arcibiskup,
• Luis Antonio Gokim Tagle, 67-ročný filipínsky kardinál,
• Fridolin Ambongo Besungu, konžský arcibiskup,
• Gérald Cyprien Lacroix, kanadský arcibiskup,
• Joseph Tobin, 72-ročný americký kardinál,
• Peter Kodwo Appiah Turkson, 76-ročný ghanský kardinál,
• Matteo Maria Zuppi, 69-ročný bolonský arcibiskup.
Rovnako ako na futbalové zápasy či politické voľby, aj na voľbu pápeža sa dá staviť. Podľa stávkových kancelárií sú najväčšími favoritmi Luis Antonio Tagle a Pietro Parolin, po nich nasledujú Matteo Zuppi, Fridolin Ambongo Besungu a Péter Erdő.
Luis Antonio Tagle, 67-ročný kardinál z Filipín, by svojím zvolením znamenal podobne vzrušujúcu novinku ako František. Prezývajú ho „ázijský František“, pretože sa v mnohom inšpiruje argentínskym pápežom. Je považovaný za člena progresívneho krídla, zastáva viaceré významné funkcie vo Vatikáne. Jeho okolie ho považuje za veselého a charizmatického, v médiách často upozorňuje na problémy katolíkov „tretieho sveta“, pričom zdôrazňuje sociálne otázky. Podporuje miernejší prístup k LGBTQ témam, no pri potrate zastáva tvrdý postoj. Jeho výhodou môže byť vek, v prípade zvolenia by mohol priniesť dlhodobú stabilitu.
Pietro Parolin, 70-ročný biskup, je vo Vatikáne dobre známy ako štátny sekretár od roku 2013 – jedna z najvplyvnejších pozícií v katolíckej cirkvi. Významne prispel k zlepšeniu vzťahov medzi USA a Kubou a jeho najväčším úspechom bolo uzavretie dohody s Čínou v roku 2018, vďaka ktorej sa zlepšila situácia katolíckej cirkvi v Číne. Zároveň za to čelí kritike, že je príliš zmierlivý voči komunistickej strane. Jeho prístup je umiernený, bol blízky Františkovi a pravdepodobne by pokračoval v jeho smerovaní. Kritici mu vyčítajú prílišnú pragmatickosť a uprednostňovanie diplomatických a ideologických hľadísk pred vierou. Jeho podporovatelia tvrdia, že ako diplomat dosiahol významné úspechy a pokračoval by v ceste, ktorú začal František.
Péter Erdő, 72-ročný ostrihomský arcibiskup, bol už pred 12 rokmi považovaný za jedného z hlavných kandidátov. Je významnou postavou konzervatívneho tábora, jeho zvolenie by znamenalo významnú zmenu oproti opatrne progresívnemu Františkovi. Medzinárodné médiá zdôrazňujú jeho pragmatický prístup, schopnosť budovať mosty medzi rôznymi skupinami a veľký rešpekt vďaka svojmu teologickému dielu. Nevýhodou môže byť jeho vek pre tých, ktorí túžia po dlhodobejšej stabilite. Častým terčom kritiky je jeho vzťah s maďarským premiérom Viktorom Orbánom – v roku 2015 sa zdalo, že v otázke migrácie zastáva skôr postoj Budapešti ako Vatikánu.
Pohreb a voľba
Pohreb pápeža Františka sa začne v sobotu o 10. hodine na Námestí sv. Petra pred bazilikou. Zádušnú omšu bude celebrovať kardinál Giovanni Battista Re, ktorý vedie kolégium kardinálov.
Po obrade bude rakva prevezená do Baziliky sv. Petra a následne na konečné miesto odpočinku do Baziliky Santa Maria Maggiore. Podľa pápežovej vôle nebude pochovaný vo Vatikáne, ale v rímskej bazilike. Predchádzajúci pápeži boli pochovávaní v troch do seba zapadajúcich rakvách – z cyprusového, oloveného a dubového dreva. Pápež František si však zvolil jednoduchú drevenú rakvu vystlanú zinkom.
Konkláve na voľbu pápeža by sa mohlo konať v máji – najskôr 16 dní a najneskôr 21 dní po uvoľnení Apoštolského stolca. To znamená, že najskorší dátum konkláve by mohol byť 6. mája 2025, najneskorší 12. mája 2025. V moderných časoch konkláve zvyčajne trvá len niekoľko dní – pápež František bol zvolený za menej ako dva dni po piatom kole hlasovania. V histórii však existujú aj extrémne prípady. Najdlhšie konkláve trvalo tri roky (33 mesiacov) – po smrti pápeža Klimenta IV. od novembra 1268 do septembra 1271, keď bol zvolený Gregor X.
Po roku 1274 bolo najkratšie konkláve v roku 1503, keď bol Július II. zvolený za menej ako desať hodín. Najkratšie konkláve sa však odohrali ešte pred rokom 1274, keď bol nový pápež niekedy zvolený už v deň smrti predchádzajúceho.
Môže prísť bulvár… Pietro, Peter, Péter!
Niet udalosti, či príbehu bez bulvárnych správ a konšpiračných teórií. Podľa paraméter.sk s odvolaním sa na New York Post a Reuters sa niektorí domnievajú, že na základe proroctva zo 12. storočia – „Proroctvo pápežov“ – a predpovedí Nostradama je už známe, kto bude novým pápežom: nesie meno „Peter Rímsky“. Z potenciálnych nástupcov majú traja toto meno: Pietro Parolin, Peter Kodwo Appiah Turkson a Péter Erdő.
Podľa „Proroctva pápežov“, počas pontifikátu Petra Rímskeho nastanú veľké nepokoje, ktoré povedú k zániku Ríma a koncu pápežstva. Autorstvo proroctva sa pripisuje svätému Malachiášovi, no mnohí odborníci sa domnievajú, že text bol sfalšovaný neskôr a jeho neskoršie predpovede sú príliš nejasné. Niektorí kresťania vykladajú predpokladaný koniec proroctva v roku 2027 ako znak blížiaceho sa konca sveta.
(sch)
Fotky: pixabay.com
https://index.hu/kulfold/2023/03/13/ferenc-papa-vatikan-argentina-evfordulo/
https://hvg.hu/vilag/20220504_Ferenc_papat_kritizalja_az_Orosz_Ortodox_Egyhaz
https://www.bbc.com/news/world-europe-67751600
https://24.hu/kulfold/2025/04/22/ferenc-papa-halal-ki-lesz-a-kovetkezo-papa/
https://www.portfolio.hu/global/20250422/ket-dolgon-mulhat-hogy-ki-lesz-a-kovetkezo-papa-ok-lehetnek-a-kovetkezo-katolikus-egyhazfok-756341
https://444.hu/2025/04/22/aprilis-26-an-temetik-ferenc-papat
https://zarandok.ma/mikor-kezdodik-a-papavalaszto-konklave-es-miert-eppen-akkor/
https://parameter.sk/1231117/egy-profecia-szerint-az-utolso-papat-valasztjak-es-ezutan-elerkezik-a-vilagvege-vajon-beteljesulnek-e-az-erre-vonatkozo-a-profeciak/
https://nypost.com/2025/04/21/lifestyle/pope-francis-successor-revealed-in-ancient-prophecy-plucked-from-secret-vatican-archives/
https://www.reuters.com/world/who-might-succeed-pope-francis-some-possible-candidates-2025-04-21/