Szombat reggel van. Eszem, megiszom a kávémat és edzéshez készülődöm. Nem is akármilyenhez, ugyanis az önvédelem alapjait mutatja ma meg nekem Szayka Róbert 6. danos kempo és 3. danos jiu-jitsu mester, aki egyébként októbertől önvédelmi tanfolyamot indít nőknek.
A komáromi dojo felé menet két dolog jut az eszembe. A minap hazafelé tartottam, és ugyan egy biztonságos környéken lakom, mégis rossz érzésem volt, amikor ugyanaz a férfi kétszer haladt el mellettem biciklivel az elhagyatott, kissé kivilágítatlan utcán és alaposan megnézett magának. A másik egy lassan már tíz éves statisztika, amit az Európai Unió Alapjogi Ügynöksége (FRA) készített. Eszerint a nők 33%-a tapasztalt már fizikai és/vagy szexuális erőszakot 15 éves kora óta, az összes nő 5 %-át erőszakolták meg, a nők 43%-a tapasztalta a pszichológiai erőszak és 18%-a a követés valamilyen formáját, a nők 11%-a mondta azt, hogy helytelen közeledést tapasztalt a közösségi oldalakon, vagy szexuális tartalmú e-maileket vagy szöveges üzeneteket kapott, a nők 55%-a tapasztalta már a szexuális zaklatás valamilyen formáját. És a sort még folytathatnám…
Közben megérkezem a dojóba és a bemelegítés során Robi elmondja, hogy az utóbbi fél évben sok megkeresést kapott, hogy újra indítson női önvédelmi tanfolyamot, amire hat évvel ezelőtt volt már példa városunkban.
Elmagyarázza, hogy a két hónaposra tervezett tanfolyam során értelemszerűen nem kemény harcosokat nevelnek, az a cél, hogy a hölgyek felismerjék a szituációkat és képesek legyenek cselekedni. Mit tegyenek, ha ki akarják tépni a táskát a kezükből, el akarják venni a mobiljukat, netán a támadó erőszakra készül? Az edzések során a kempot veszik alapul, ami nem rendelkezik temérdek ütés- és rúgástechnikával, ugyanakkor a kemposoknak ezeket álló, ülő és fekvő helyzetben is meg kell tudniuk csinálni.
Megtudom tőle, hogy az intim zóna 30 centi, ha valaki ezen belülre kerül az engedélyünk nélkül, akkor biztosan készül valamire, ahogy azt is, hogy ha ütni kell, akkor azt zárt ököllel és a bütykeimmel tegyem, de tudok szúrni a könyökömmel és, hogy mindig terpeszben álljak meg, még akkor is, ha csak cipőket nézegetek a butikban, mert, akkor lesz esélyem ellépni, ha váratlanul megtámadnak. Hónapokba, évekbe telik, míg belénk ivódnak a mozdulatok és automatikussá válnak, de van pár alap dolog, amit jó fejben tartani. A felsoroltak ilyenek.
Az edzésen a mester mutat pár ütést, rúgást, és én arra vagyok kíváncsi, hogy van-e valami tipikus módja a nők megtámadásának. Hogyan történik a leggyakrabban? Hátulról, szemtől-szembe vagy oldalról? Erre nincs konkrét válasz, hiszen a szituációból következik, így aztán mindig résen kell lenni. Ráadásul a nők elleni erőszak minden kategóriába tartozó nőt érint, kortól, kultúrától, etnikai hovatartozástól, végzettségtől függetlenül.
Miközben lapos kúszok, szétütöm a könyökömet a bokszzsákon és felsérti az edzőcipő mindkét lábamat, mert azt gyakorlom, hogyan álljak fel egy mozdulattal ülő helyzetemből és kerüljek a „támadómtól” távolabb, Robi sulykolja belém a tudnivalókat: ha egyedül megyek haza, mindig legyen valami a kezemben, golyóstoll, a kulcsom, de a legjobb a paprika spray. Ha beülők valahová, akkor azt tegyem úgy, hogy az egész helyiség belátható legyen stb. stb.
Komoly dolgok kerülnek szóba, de a mester azért elsüt néhány poént is. A kedvencem ez: „Benne van a karatekönyvben, mert kempos az nincs.” Aztán kiderül, hogy van, csak a magyar nyelvű kiadás hiányzik.
Az egy órásra tervezett edzés jócskán elhúzódik én meg jócskán elfáradok. A nyújtás során végre előnybe kerülök Robival szemben, köszönhetően a többéves jógás múltamnak. Egy dolgot hiányolok csak, nem mutatta meg, hogyan tudom fekvő helyzetben átfordítani az ellenfelemet. Nem baj, majd legközelebb vagy a tanfolyamon.
A végére pedig még egy statisztika: A nők elleni erőszak leggyakrabban a családokban és a kapcsolatokban fordul elő. Sokkal valószínűbb, hogy egy nő jelenlegi vagy volt partnere áldozatává válik, mint hogy utcai támadás áldozata lesz. De azért nem árt minden helyzetre felkészülni.
A tanfolyamra a 0905 360 205-ös telefonszámon lehet jelentkezni.
(sze)