Nincsenek véletlenek! A helyi Frei kávézóba beszéltem meg a találkozót Rajkó Mártával, aki az elmúlt 10 évben több mint 50 országban járt. Mint kiderült, gyermekként őt is odaszögezték a tévé képernyője elé Frei Tamás világjáró műsorai, ma pedig már a saját utazásairól ír könyvet.
„Nem tudom megmondani a konkrét időpontot vagy történést, amikor beleszerettem az utazásba, valószínű, hogy mindig is a véremben volt. A főiskolán kaptam először lehetőséget arra, hogy hosszabb időt külföldön töltsek, akkor 7-8 hónapot Amerikában éltem, illetve kihasználtam az Erasmus program nyújtotta lehetőségeket, de aktívan az utóbbi tíz évben utaztam”– kezdte el mesélni a komáromi világutazó, Rajkó Márta.
2014 óta már több mint 50 országban járt, de kiemelte: soha nem az volt a célja, hogy kipipálja a képzeletbeli listáján, hogy merre járt a nagyvilágban. Számára ennél sokkal fontosabb, hogy egy adott ország megszólítsa, „hívja”, hogy látogassa meg.
A legtöbb útja eddig Ázsiába vitte, most azonban elkezdett spanyolul tanulni, hogy felfedezhesse Dél-Amerikát is.
„Leginkább egyedül szeretek utazni, ugyan így a legnehezebb ugyan, de ennek köszönhetően lehet a legjobban megismerni a helyieket. És igazából ez az utazás esszenciája, más kultúrák, más emberek megismerése. Mindig vigyázok magamra, nem megyek bele veszélyes helyzetekbe, például egyedül soha nem stoppolok. Figyelek arra is, hogyan öltözködöm, illetve az adott ország szokásaihoz igazítom a viselkedésemet” – tudom meg Mártától.
Ahhoz, hogy az ember könnyebben világot láthasson, egy megfelelő online munka szükséges, ami bárhonnan elvégezhető egy megfelelő laptoppal és egy jó internetkapcsolattal. Márta külsősként az Európai Bíróság fordítója volt, kezdetben ez tette lehetővé, hogy utazzon.
„Érdemes az olyan országokkal kezdeni a világ felfedezését, ahol könnyen és olcsón lehet utazni, illetve, ahol nem kerül sokba a mindennapi élet. Ilyen többek közt Thaiföld, Vietnám vagy Laosz. Az én szívem csücske azonban Nepál és a Himalája. Ott már ötször jártam, sőt csoportokat is vittem már magammal. A jövőben szeretnék ezzel is foglalkozni. Legutóbb tavaly október végén, november elején jártam ott egy tízfős csapattal. Ugyan a közel 6500 méteres csúcsra csak hárman jutottak fel, mert nagyon hideg és szeles volt az idő, de a csapat annyira összekovácsolódott, hogy már tervezzük, hová utazunk legközelebb” – mesélte Márta, aki utazásairól rendszeresen készít riportokat, útirajzokat, sőt már egy könyvet is írt, ami itt érhető el: https://eshop.martarajkova.com/
Élete egyik legnagyobb tanulsága Indiához kapcsolódik. Márta elhatározta, hogy vesz egy szárit, amit magára is öltött, majd a Gateway of India előtt elkezdett fotózkodni. Egy idő után az összes arra járó helyi vele szeretett volna közös fényképet, így egyre többen gyűltek köré, húzták-vonták és rángatták, amire ő hamarosan elvesztette a türelmét és gorombán válaszolt. Az eset után betért egy helyi étterembe, ahol rettenetes gyomorrontást kapott és három napig az ágyat nyomta. „Van egy mondás, miszerint Indiát úgy ismered meg, ahogy megérdemled” – fűzte hozzá Márta a történtekhez.
Arra, hogy mit javasolna annak, aki hasonló világjáró kalandra vállalkozna, azt válaszolta, hogy fontos, legalább alapvető tervekkel és egy jó offline térképpel rendelkezni, amit persze olvasni is tudni kell! „Az utazás során kooperálnod kell az intuícióddal. Figyelned kell arra, hogy mit mond a belső hangod. Viszont ezt meg kell különböztetned a félelemtől. Legyél bátor! Jó trükk, hogy mindig tűnj magabiztosnak, még ha kicsit elveszve érzed is magadat, hiszen ha látják rajtad, hogy félsz, akkor azt kihasználják. Ha egy adott országba utazol, legyél tisztában az alapvető dolgok árával. Ázsiában például nem tüntetik fel a fix árakat, ott alkudozni kell. De ha nem tudod, hogy mennyibe kerül a taxi vagy egy tál étel, akkor könnyen átverhetnek és sokkal többet fogsz fizetni, mint amennyibe az adott dolog ténylegesen kerül. Egy a fontos: mindenki valósítsa meg az álmait, hiszen nincs is annál nagyobb tragédia, mintha eltemeted az álmaidat egy fiók mélyére” – fogalmazott Márta, aki végezetül elárulta azt is, hogy szinte biztos, hogy az utazás egész életében elkíséri majd, ha nem is annyira aktívan, mint korábban, de továbbra sem szeretne lemondani az új dolgok megismeréséről. „Sok hely van még, ahol nem jártam, de nincsen bennem görcsösség. Jó lenne meglátogatni a külföldi barátaimat. Van egy indiai barátom, akivel 2018-ban eldöntöttük, hogy 2021-ben találkozunk, ez sajnos a covid miatt nem jött létre és azóta sem tudtam elutazni hozzá. De Japánban is él két olyan lány, akiket még az Erasmus programból ismerek, őket szintén jó lenne viszontlátni. Természetesen egyszer én is szeretnék egy otthont, egy házat és még egy lovat is, de az utazás mindig jelen lesz az életemben” – zárta a beszélgetést Márta.
(sze)