Andruskó Imre önkormányzati és megyei képviselővel, a Selye János Gimnázium igazgatójával beszélgettünk a várost és a megyét érintő dolgokról, illetve a gimnázium 2023/24-es tanévéről.
A legfelkészültebb önkormányzati képviselőnek tartják számon. Milyen nehézségek, kihívások, valamint milyen pozitívumok elé néz a város?
Személy szerint nagyon örülök annak, hogy sikeresen lezajlott egy kb. 800 ezer eurós összértékű telekcsere a város és a megye között, aminek köszönhetően az Agel csoporthoz tartozó komáromi kórház fejlődni tud. Ugyanis a pályázás feltétele az volt, hogy a kórházon belüli telekviszonyok rendeződjenek. Mivel Pozsonyban nem épül meg a tervezett központi kórház, azonban a kormány nem szeretné, ha elveszne az a több százmillió euró, ezért az összegre több kis kórház is pályázhatott. A komáromi kórház mintegy 40 milliós támogatást igényelhet, amit eszközfejlesztésre és a pavilonok felújítására használhatnak.
Az ősz egyik forró pontja az új parkolási rendszer bevezetése lesz. A komáromiak a saját bőrükön is tapasztalhatják, hogy milyen nehéz a városban parkolóhelyet találni. Ez a jövőben csak romlana, ha nem vezetnénk be valamilyen rendszert, ugyanis a statisztikák szerint a következő 10-12 évben Szlovákiában félmillióval emelkedik majd a gépjárműpark. A parkolással kapcsolatos alapdokumentumot a testület elfogadta, az megtekinthető a város honlapján. Tisztában vagyok vele, hogy nem lehet olyan megoldást kitalálni, ami mindenkinek megfelel, azonban a jelenlegi állapot sem tartható fent.
A következő nagy lépés, ami a város életét meghatározza, az a költségvetés elfogadása lesz. Sajnos a Matovič – és a Heger-kormány is jelentősen megnyirbálta a települések költségvetését, illetve olyan feladatokat rótt az önkormányzatokra, melyekhez nem biztosított fedezetet. Ilyen például az iskolaügyben dolgozók bérének emelése, ami ugyan szükséges, de míg a pedagógus dolgozók bérét az állam garantálja, addig az óvodákban vagy napközikben dolgozók bérét már az önkormányzatoknak kell kigazdálkodniuk.
2024-ben sajnos emelnünk kell a hulladék- illetve az ingatlanadót, előbbit 32-ről 39 euróra, utóbbit pedig 20 százalékkal.

Mennyire van befolyása megyei önkormányzatban egyes dolgokra, határozatokra, döntésekre?
Nyitra megyének 54 képviselője van, ebből a Szövetség frakciója, a maga 18 képviselőjével a legnagyobb. Megyei képviselőnek lenni csapatjátékot jelent, csak így tudunk eredményeket elérni. A megyeelnök, Branislav Becík javaslatára a testület elfogadta, hogy minden település a megyében kapjon 5000 eurós támogatást. Komárom esetében, ahol a költségvetés 30 millió euró körül mozog ez nem egy jelentős tétel, azonban a pár százezer eurós költségvetéssel rendelkező települések esetében jelentős segítségnek számít.
Beszéljünk a megye legsikeresebb gimnáziumáról is. Hogyan alakult a jelentkezés idén?
Idén 119 érettségizőn volt és 118 diákot vehettünk fel, százat a négyosztályos, 18 tanulót pedig a nyolcosztályos képzésre. Jellemzően 10-15 százalékos túljelentkezést tapasztalunk minden évben. Viszont kicsit kénytelen vagyok megkongatni a vészharangot, ugyanis míg 30 évvel ezelőtt 90 ezer gyermek született az országban, a 2010-es évekre ez 50 ezer alá csökkent, aztán volt egy jelentősebb növekedés, de a prognózisok szerint újra 50 ezerre csökken a születendő gyerekek száma. Ezt a negatív tendenciát pár év múlva az óvodák és az általános iskolák érzik meg, majd 10 év múlva mi is.
Szerencsére a covid után a gimnázium újra 100 százalékon pörög. Igen sikeres évet zártunk, 37 ezer eurós informatikai fejlesztést hajthattunk végre, egy V4-es programnak köszönhetően diákjaink Csehországba utazhatnak, tanulóink jártak Spanyolországban, Bécsben, augusztus végén pedig egy angliai tanulmányútra mennek. Folytatódik a Tigra ösztöndíj program, egykori tanulónknak, Barsi Lászlónak köszönhetően 10 gyermek kap 1000 eurós ösztöndíjat, akik a matematika, a fizika vagy az informatika területén jeleskednek.
Jelenleg is zajlanak felújítások, az ősz folyamán térkövezzük az udvart és az udvarra vezető utat, felújítjuk a kerítést és törekszünk az akadálymentesítésre egy lift beépítésével, illetve a mosdók akadálymentesítésével.
A 2023/24-es tanévben emléktanévet hirdetünk, hiszen 100 évvel ezelőtt érettségizett gimnáziumunk névadója, Selye János. A tanulóink számára egy pályázatot írunk ki, arra ösztönözzük őket, hogy kutassák Selye életét vagy korát.
Emellett meghívtuk a jelenlegi kormányfőt, Ódor Lajost is, aki az 1993/94-es tanévben érettségizett a Selye János Gimnáziumban.

Gyermekei, Kriszti és Zoli mivel foglalatoskodnak a nyáron? Ön kirándult-e valamerre a feleségével?
Tihanyban, Hévízen és Keszthelyen jártunk a feleségemmel. A tihanyi apátságban nagyon jó kapcsolatot ápolok Ágoston atyával, találkoztam a perjellel is, akik nagyon örülnek, hogy továbbra is ápoljuk a bencés hagyományokat. Ágoston atya személyesen mutatta meg a tihanyi alapítólevelet, melynek most az eredeti példánya látható az apátságban. A legrégebbi eredetiben fennmaradt okirat 1055-ből származik, ebben található a legrégebbi magyar mondattöredék.
Gyermekeim már külön utakon járnak, a lányom Dániában tanul pénzügyi menedzsmentet és adatelemzést. Jövőre fejezi be a tanulmányait. Fiam pedig Pozsonyban egyetemista.