A 2023/24-es tanév már a huszonkettedik, amit Vetter János igazgatóként kezd meg egykori alma materében, a Gépipari és Elektrotechnikai Szakközépiskolában. Kiváló eredményeiknek köszönhetően Nyitra megye lehetővé tette az iskola számára, hogy növelje tanulói létszámát.
Hogyan látja, milyen lesz a 2023/24-es tanév?
Jó tanév elé nézünk. Nyitra megye lehetővé tette számunkra, hogy a tavalyihoz képest több elsőst vegyünk fel, 119-ről 127-re emelték a diáklétszámot. Ritka az ilyen módosítás, azonban az eredmények – és az állandó túljelentkezés is – azt igazolják, hogy népszerűek vagyunk, a tanulóink pedig jó képzést kapnak. A végzősök 60 százaléka egyetemen, főiskolán tanul tovább, a többiek pedig az érettségit követően könnyen el tudnak helyezkedni. A tantestületünk stabil. Két kolléga nyugdíjba ment, de szerencsére megtaláltuk a szakképzett utánpótlást.
Milyen vonzáskörzetből érkeznek Önökhöz a fiatalok?
Ebben az esetben külön kell választanunk a szlovák és a magyar nyelvű képzést. Mivel a szlovák tannyelvű szakközépiskolák hálózata sűrűbb, így a szlovák tannyelvű osztályba elsősorban Komáromból és vonzáskörzetéből érkeznek hozzánk a diákok. Míg a magyar tannyelvű osztályokba Somorjától Nagykürtösig és Léváig. A legtöbben az elektrotechnikai képzést választják. Az 5 induló osztályból háromban ezt tanulják, a fennmaradó kettő közül az egyikben gépészetet a másikban műszaki informatikát.
Mennyire kedvelt a lányok körében a Gépipari és Elektrotechnikai Szakközépiskola?
A műszaki informatika nagyon kedvelt, az osztály felét lányok alkotják, ami jót tesz a csoportdinamikának. A gépészetet és az elektrotechnikát elvétve választják a lányok, azonban akik ezt a képzést választják, azok tehetségesek benne.
Milyen fejlesztések történtek az utóbbi időszakban és milyen beruházások várhatóak?
A fenntartónk, Nyitra megye anyagi támogatásának köszönhetően a főépület, valamint a műhely hőszigetelése és ablakcseréje megvalósult. Egy még jelentősebb uniós forrás jóvoltából az iskolánk felszereltségét tudtuk javítani, gépeket, mérőeszközöket vásárolhattunk a műhelyek, az elektrotechnika laborok a szaktantermek számára. Összesen 2,5 milliós forrás érkezett így hozzánk az utóbbi években. A jövőben a kollégiumot és a B épületet szeretnénk hőszigetelni, bízunk abban, hogy a folyamat még idén elkezdődik.
2002 óta tölti be az igazgatói posztot. Mire a legbüszkébb?
A kollégáimra, hiszen egy igazán jó kollektívát alkotunk. Nem jellemző, hogy tanáraink iskolát váltanak, inkább hozzánk jönnek máshonnan tanítani. Örülök annak, hogy nem csak pedagógusaink, de diákjaink is jól érzik magukat nálunk. Tanulóink minden évben kitöltenek egy anonim kérdőívet arra vonatkozóan, hogy mi tetszik nekik az iskolában, min változtatnának és hogyan értékelik az őket tanító pedagógusokat. A visszajelzések alapján elmondhatom, hogy tetszik a diákoknak az iskola közege, és a jó bornak nem kell cégér. A tanulóink viszik tovább a jó hírünket. Eredményesen szerepelnek a különböző versenyeken is, és ezek alatt nem csak a szakmai megmérettetéseket értem, de a szavaló és történelmi versenyeket is. Illetve szép eredményeket érünk el a Jókai Napokon, ugyanis iskolánknak több mint tíz éve van színjátszóköre.
Ne térjen vissza, de amennyiben igen, akkor fel vannak készülve egy újabb online oktatásra?
Mindenképpen tapasztaltabbak, magabiztosabbak és bölcsebbek lettünk, és nagyon bízunk abban, hogy egy újabb online oktatásra nem fog sor kerülni. Amennyiben igen, akkor természetesen fel vagyunk erre is készülve. De azzal mindannyian tisztában vagyunk, hogy ez nem az oktatás megfelelő formája, különösen igaz ez a szakképzésre. Vannak olyan elemek, melyeket megtartottunk, például az órák anyagát a tanáraink egy platformon is továbbküldik a diákoknak.
Ön nem csak az iskolát vezeti, de önkormányzati képviselő is. Összeegyeztethető a két tisztség?
Nem érzek feszültséget az iskolaigazgatóság és az önkormányzati munka között. A képviselői munkát teljesen külön lehet kezelni attól, hogy az iskola igazgatója vagyok.