Komárom több pontjára is szükségszerű lenne egy-egy közlekedési „nagyberuházás”, amely többnyire a városi vezetés hatáskörén kívül esik. Ezért is toporognak a projektek egy helyben, folyamatos a lobbizás és a kérelmezés, de a város nehezen jut egyről a kettőre. Múlt héten Jozef Ráž közlekedési miniszter (Smer-SD) látogatott a városba. Az ellenőrzési nap keretében a miniszter Komárom polgármesterével, Keszegh Bélával tárgyalt a közlekedési projektekről.
Mi lesz a Vág-híddal?
Az egyik legfontosabb projekt a Vág-híd felújítása, amely évek óta ideiglenes alátámasztással van megerősítve. Lassan talán fizikai lépések is történhetnek a Vág-híd ügyebén, hamarosan kiadják az építési engedélyt, megindul a közbeszerzési eljárás a kivitelező kiválasztására. Ráž elmondása szerint a híd felújításának becsült költsége hárommillió euró körül mozog. A Vág-hidat 1955-ben építették, vasbetonból, monolit szerkezetként. Műszaki állapota elodázhatatlanná tette az átfogó felújítást, amelyet 2020 júliusában fejeztek be. Akkor egy ideiglenes pillért építettek a híd alá, a Vág folyó mesterséges szigetecskéjén. Ez lehetővé tette, hogy a hídon a teherforgalom is korlátozás nélkül haladhasson. A munkálatokat forgalom mellett, félpályás útlezárás mellett végzik majd. Jelenleg a hídon rendszeresen mérik a függőleges elmozdulásokat, és a híd ideiglenes alátámasztását is folyamatosan igazítják a szélsőséges hőmérsékleti viszonyokhoz.
A félpályás forgalomkorlátozás nem kevés bonyodalmat okozhat majd a városba be és városból ki közlekedőknek, ugyanis Érsekújvár irányába ez az egyetlen út Komáromból. A csúcsforgalom idején már így is akadályokkal kell szembenézni, a reggeli és a délutáni órákban rendszeresek a torlódások, arról nem is beszélve, hogy az Izsa felől közlekedők reggel alig tudnak a főútra felhajtani. A közlekedési miniszter szerint már előkészületben van az említett kereszteződés átépítési terve, abban bízik, hogy már ebben az évben elkezdődhetnek a munkálatok. A város polgármestere a témához hozzátette, hogy nem egy, hanem két körforgalom fog épülni az adott szakaszon.
Kétvágányú vasúti közlekedés
Nem egy, s nem kettő ember közlekedik Komárom és Pozsony között vonattal, ami bizony szintén egy labilis pont Csallóközben. Míg Magyarországon Komáromból Budapestre egy óra alatt el lehet jutni vonattal, addig Szlovákiában Komáromból Pozsonyba minimum két óra, szűkös zötykölődés. Az elmúlt évtizedekben a vasútvonalat folyamatosan hanyagolták, csak a „szükségszerű” karbantartást végezték el, illetve a különböző magáncégek (Leo Express, Regio Jet) próbáltak/próbálnak „kényelmes” szolgáltatást nyújtani a vonalon közlekedőknek. Személyes tapasztalatunk, hogy a „hazajárós” délutáni vonaton Pozsonytól rendszerint állni kell, szorosan egymáshoz közel, mint a heringek, egészen Dunaszerdahelyig. Még a tömeggel nem is lenne akkora gond, ha ezt nem egy órán keresztül kéne elviselni.
Nem csak a tömegközlekedés, hanem a teherforgalom szempontjából is fontos lenne egy tőkeinjekció a csallóközi vasúti közlekedésbe. A miniszter szerint az európai útdíjrendszer drágulása arra motiválja a vállalatokat, hogy vonatokkal végezzék az áruszállítást. Ráž szerint ezen a téren „jelenleg nyitva vannak az Európai Unió ajtajai”, és Szlovákia fel is használja ezeket a forrásokat. Úgy véli, a Komárom–Dunaszerdahely–Pozsony vasúti útvonal jövőbeli felújítása kapcsán jelenleg azt tervezik, hogy kétvágányú lesz, és 120 km/h-s maximális sebességgel haladhatnak majd rajta a vonatok. Elképzelhetőnek tartják, hogy az állam és a magánszféra együttműködésében valósítanák meg a beruházást. Mindemellett egy program keretén belül országszerte több vasútállomást is felújít a tárca. Ezek közé tartozik a komáromi is, amelynek a felmérése jelenleg is zajlik.
Folyamatosan épülnek a kerékpárutak
Jozef Ráž a kerékpárutak kapcsán elmondta, a város jelenleg három ilyen típusú projekttel pályázik forrásokra. „Hiszem, hogy az EU újabb és újabb forrásokat fog átcsoportosítani ebbe az irányba. Mivel ahogyan az államtitkárunk mondja: ezek a kerékpárutak olyan jól mennek nálunk, mint a meleg kiflik“ – fogalmazott a miniszter. Keszegh Béla a témával kapcsolatban kiemelte, hogy fokozatosan, szakaszosan építik a városi kerékpárút-hálózatot. A Petőfi utcát szeretnék „rákötni“ a már meglevő útvonalra, de ugyanezt szeretnék elérni majd a VII-s lakóteleppel is.
A miniszteri látogatás kiterjedt a Határőr utcában található szlovák nyelvű alapiskolára is. Korábban Ondrej Gajdáč alpolgármester nyilatkozott a felújításról, miszerint a város 2,8 millió euró uniós támogatást kapott a rekonstrukcióra, amely tavaly novemberben kezdődött, és idén szeptemberben fejeződhet be. A történelmi épület teljes rekonstrukciója az utóbbi évek egyik legnagyobb projektje a városban. Kicserélik az ablakokat, a radiátorokat, és teljesen felújítják az épület homlokzatát.
Mivel a minisztérium portfóliójába tartozik a bérlakások építése is, ezért Keszegh Béla egy erre vonatkozó konkrét projektet is bemutatott a tárcavezetőnek. Elmondása szerint egy külső befektető segítségével épülhetnének lakások a belvároshoz közel. Úgy véli, hogy a város készen áll arra, hogy egy olyan befektővel tárgyaljön, amely közel 90 lakást tudna kiépíteni.
Ha Vág, akkor Spicc
A terepszemlén nem maradt szó nélkül a közkedvelt Spicc, amely a nyári szezonban szabadstrandként funkcionál a városiaknak a Vág és Duna összefolyásánál. Ráž és Keszegh a terület rendezéséről is egyeztettek, azt a közönség számára még megfogóbbá tegyék, és egy kilátótornyot építsenek. Jelenleg a terület nehezen megközelíthető, ösvényeken keresztül lehet csak a partra jutni, ami elég kényelmetlen a kikapcsolódni vágyók számára. Üde színfolt lehetne a város életében, ha egy Holt-Vághoz hasonló szabadstrand/közterület létesülne a Vág és Duna összefolyásánál.
(sch)
Fotók: Komárom város felvételei