Palermo – fascinujúce, rušné, trochu chaotické, ale nesmierne očarujúce!
Ak chceme lepšie pochopiť fungovanie Sicílie, nevyhnutne potrebujeme krátky prehľad o jej bohatej a rozmanitej histórii. Ako jeden z najdôležitejších strategických bodov Stredozemného mora bola Sicília vždy miestom stretávania rôznych civilizácií a kultúr, čím sa stala akýmsi „kotlom“ rozmanitosti.
História Sicílie
- Starovek: Prvými známymi obyvateľmi ostrova boli Sikulovia, Sikanovia a Elymovia. Gréci od 8. storočia pred Kristom zakladali prosperujúce mestské štáty, medzi ktorými vynikalo Syrakúzy, jedno z najvýznamnejších kultúrnych a vojenských centier staroveku. V oblasti sa objavili aj Kartáginci, no napokon triumfovali Rimania, ktorí v 3. storočí pred Kristom urobili zo Sicílie svoju prvú provinciu.
- Stredovek: Po páde Západorímskej ríše ostrov ovládli najprv Vandali, potom Byzantínci. V 9. storočí Sicíliu dobyli Arabi, ktorí zaviedli vyspelé zavlažovacie systémy, prosperujúce poľnohospodárstvo a rozmanitý kultúrny život. V roku 1071 prevzali moc Normani a založili Sicílské kráľovstvo, ktoré neskôr ovládli Hohenstaufovci, Anjouovci a nakoniec Aragonci.
- Novovek: Po španielskej a následne Bourbonovskej nadvláde sa v 60. rokoch 19. storočia Sicília vďaka vojenskej výprave Garibaldiho stala súčasťou zjednoteného Talianska.
- Moderná doba: V 20. storočí zohrával ostrov významnú úlohu počas druhej svetovej vojny, ako aj v histórii talianskej mafie. Dnes je autonómnym regiónom a jedným z hlavných kultúrnych a turistických centier krajiny, kde sa dedičstvo starovekých civilizácií prelína s nádhernými scenériami a jedinečnou stredomorskou atmosférou.
Medzinárodná študijná cesta na Sicíliu
Šesť novinárov zo šiestich krajín – Belgicka, Maďarska, Slovenska, Chorvátska, Rumunska a Bulharska – pricestovalo na ostrov, aby na základe osobných skúseností získalo informácie a zážitky zo sicílskeho každodenného života. Táto študijná cesta sa uskutočnila s podporou Európskeho fondu súdržnosti v rámci iniciatívy Európskeho domu. Ako už médiá informovali, ani tu nie sú podmienky ideálne – naopak, ostrov čelí mnohým neriešeným problémom, ako je migrácia, organizovaný zločin a emigrácia miestneho obyvateľstva.
Hospodárska situácia Sicílie
Našou hostiteľkou bola Federica Vaccaro, ktorá nám vo svojej podrobnej prezentácii s názvom Sicily Today („Sicília dnes“) priblížila kľúčové fakty, dôležité súvislosti a podobnosti, s ktorými sa stretávame aj v strednej Európe.
V 20. storočí dominovalo na Sicílii poľnohospodárstvo, hlavne pestovanie citrusov, olív a pšenice. Mechanizácia a modernizácia znížili potrebu ručnej práce, čo spôsobilo masovú migráciu mladých Sicílčanov z vidieckych oblastí do miest.
V 21. storočí zostáva poľnohospodárstvo významným odvetvím, avšak stále viac závisí od prisťahovaleckej pracovnej sily, pričom čelí nízkym mzdám a nedostatku vody. Turizmus a sektor služieb zaznamenali rast, no kvôli sezónnosti poskytujú len neisté živobytie. Priemysel a spracovateľský sektor sú naďalej slabšie v porovnaní so severným Talianskom, čo prispieva k vysokej nezamestnanosti – približne 17 % v celkovej populácii, pričom u mladých ľudí presahuje 40 %.
Nádej na rozvoj
Sicília získala z Európskeho fondu súdržnosti a štrukturálnych fondov miliardy eur na rozvoj infraštruktúry, turizmu, poľnohospodárstva a vzdelávania. Tieto financie podporili výstavbu ciest, diaľnic, letísk a obnovu miest.
Napriek tomu bolo mnoho projektov zle riadených alebo zostali nedokončené, pretože finančné prostriedky neboli vždy efektívne využité, či už v dôsledku korupcie, alebo vplyvu mafie.
Opatrenia proti mafii
- Posilnenie polície a trestného súdnictva: Po uväznení Salvatora „Tota“ Riinu sa situácia čiastočne zlepšila.
- Zatknutia mafiánskych lídrov: Bernardo Provenzano (2006) a Matteo Messina Denaro (2023).
- Konfiškácia majetku mafie: vrátane pôdy, firiem a budov.
- Špeciálne protimafiánske ednotky: DIA – Direzione Investigativa Antimafia (Vyšetrovací úrad proti mafii).
- Reformy súdnictva: Zrýchlenie právnych procesov a posilnenie talianskeho programu ochrany svedkov.
Záver a osobné dojmy
- Európske fondy neprinášajú vždy skutočný hospodársky rast.
- Kvôli byrokracii, migračným výzvam a ekonomickej stagnácii rastie euroskepticizmus.
- Mnohí Sicílčania sa stále viac cítia, ako Sicílčania než ako Taliani či Európania.
Napriek tomu existuje nádej!
- Mnohí obyvatelia považujú Európsku úniu za ochrancu práv.
- Mladšia generácia vníma EÚ ako príležitosť na štúdium a prácu v zahraničí prostredníctvom mobilitných programov.
- Európske fondy naďalej podporujú infraštruktúru, turizmus a poľnohospodárstvo.
Počas našej návštevy sme mali možnosť diskutovať s mladými sicílskymi intelektuálmi a migrantmi. Všetci boli vzdelaní, kultivovaní a hovorili cudzími jazykmi. Ich slová odrážali nádej, ambície, no zároveň aj frustráciu zo situácie na Sicílii. Mnohí z nich plánujú odchod do zahraničia a len niektorí by sa na ostrov vrátili v staršom veku.
Sicília je napriek všetkému očarujúce a pohostinné miesto. Ľudia sú priateľskí, pobrežie nádherné a jedlo vynikajúce. Doprava je chaotická, no život tu má neopakovateľné čaro. Ak máte možnosť, určite navštívte tento slnečný ostrov a objavte jeho jedinečné bohatstvo!
(lk)