Colnú vojnu prednedávnom odštartoval americký prezident Donald Trump. Podľa jeho slov bude potrebné platiť významne viac cla na tovary dovážané do Spojených štátov amerických (USA). Podľa správy z webového portálu pwc.com budú v dôsledku rozsiahlych colno-politických opatrení prezidenta Trumpa tovary dovážané do Spojených štátov podliehať všeobecnej colnej sadzbe vo výške 10 %. Okrem toho však existujú krajiny a obchodní partneri, pri ktorých bude potrebné zaplatiť oveľa vyššie clá, pokiaľ budú predávať svoje produkty na americkom trhu.
Uvalené clá sa dotýkajú aj Európskej únie (EÚ), kde treba rátať so sadzbou až 20 %, no neobišli ani hlavných obchodných partnerov. Vietnamské produkty sú zaťažené clom vo výške 46 %, čínske produkty 34 % (k predtým oznámeným 20 % navyše), taiwanské 32 %, juhokórejské 25 %, a japonské 24 %.
Donald Trump uviedol, že ho oslovili z mnohých krajín so žiadosťou o výnimku, pričom vyhlásil: americké clá sa môžu znížiť v prípade, že druhá strana odstráni obchodné bariéry voči americkým produktom.
Dialóg je nevyhnutný
Guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír označil oznámenie Donalda Trumpa za „malý európsky a americký armagedon“. Povedal, že tieto poplatky môžu oslabiť hospodársky rast, ohroziť náladu na trhu práce a ovplyvniť ceny, pretože majú priamy vplyv na ich výšku.
Kažimír očakáva, že Európska únia zareaguje odvetnými opatreniami, čo môže viesť k zvýšeniu cien amerických produktov na európskom trhu. Napriek tomu vyzval na zdravý rozum a dialóg medzi EÚ a USA, aby sa problémy riešili za rokovacím stolom. Guvernér NBS zdôraznil, že clá nie sú pre ekonomiku dobrou správou a vyjadril nádej, že Európska únia bude hľadať riešenia, ktoré budú minimalizovať negatívne dopady na hospodárstvo.
Posilnenie eura, rizikové kroky
Správu o colnej vojne rozvíril finančný sektor, keďže euro posilnilo voči americkému doláru o viac ako dve percentá, čo je najvyššie za posledných deväť rokov. Investori sa naopak zbavujú amerického dolára. Navyše dolár oslabil voči japonskému jenu o 1,9 %.
Kristalina Georgieva, šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF), vyhlásila, že nové americké clá predstavujú riziko pre svetovú ekonomiku v období, keď je jej rast obmedzený. Zároveň vyzvala krajiny, ktoré sú postihnuté týmito clami, aby situáciu ďalej neeskalovali, ale aby rokovali so Spojenými štátmi o zmiernení obchodných napätí. „Je dôležité vyhnúť sa ďaľším krokom, ktoré by ďalej poškodili svetovú ekonomiku. Vyzývame Spojené štáty a ich obchodných partnerov, aby spolupracovali a konštruktívne pracovali na riešení obchodných napätí a znižovaní neistoty,“ dodala Georgieva. EÚ a ďalšie krajiny tiež hovoria o príprave odvetných opatrení, no ako prvé by chceli uprednostniť rokovania.
Rozpadávajúce sa české firmy. V ohrození aj český automobilový priemysel
Ako prvé pocítili dôsledky zavedených ciel českí výrobcovia autodielov, hoci už pred zavedením ciel stratili svoje objednávky. Spoločnosti Karsit Jaroměř, ktorá vyrába autodiely, bola pozastavená zmluva týkajúca sa dodávok karosárskych dielov na americký trh. Hodnota zmluvy dosahovala niekoľko miliónov českých korún ročne. Zákazník mal diely Karsitu spracovať v Srbsku a následne ich dodať kanadskej automobilke, ktorá vyrába pre americký trh. Karsit nevylučuje, že v budúcnosti sa americké clá môžu dotknúť aj objednávok od európskych výrobcov automobilov, ktorí vyvážajú celé vozidlá do Spojených štátov. Najdôležitejším partnerom spoločnosti je koncern – Volkswagen.
V Ostrave stratili v priebehu jedného mesiaca všetci zamestnanci prácu v americkej továrni Aludyne Czech, ktorá vyrábala hliníkové autodiely. Zatvorenie továrne bolo oznámené vo februári a uskutočnilo sa 31. marca. Zástupcovia spoločnosti nechceli uviesť podrobnosti, no nové clá uvalené na automobily a hliník pravdepodobne zasadili posledný klinec do rakvy. Podľa odhadov odborníkov hrozia českému automobilovému priemyslu v dôsledku ciel straty vo výške desiatok miliárd korún. Odvetvie zamestnáva v Česku 180-tisíc ľudí a tvorí približne 10% výkonu hospodárstva v Českej republike.
Clá zasiahnu aj Slovensko
Podľa analýzy holandskej banky ING je Slovensko spolu so Švédskom tretím najväčším vývozcom osobných áut do Spojených štátov z Európy. Dovozná daň vo výške 25 % na dovezené vozidlá nebude miestnym priať.
Podľa ekonómov ING, Ingy Fechner a Rica Lumana, bude Nemecko najviac vystavené Trumpovým clám, no najväčší dopad môže pocítiť Slovensko. „Nemecký automobilový priemysel je v epicentre búrky a ďaleko najviac ohrozený,“ píšu ekonómovia. „Ale Slovensko, kde pôsobí viacero automobiliek, je najviac zraniteľné. Ak sa samozrejme pozrieme na objem exportu do USA,“ dodávajú. Krajina je niekedy označovaná ako „Detroit Európy“ pre svoj rozkvitajúci automobilový priemysel. Slovensko je svetovým lídrom v počte vyrobených automobilov na obyvateľa. V roku 2023 Slovensko exportovalo do Spojených štátov vozidlá v hodnote 4 miliardy eur. Podľa ING autá a autodiely tvorili viac než 73 % celkového slovenského exportu smerujúceho do USA.
Rico Luman tiež poukázal na to, že pred očakávanými clami si americkí odberatelia mohli vytvoriť zásoby. Podľa jeho názoru sa dodávateľské reťazce pre vysokú mieru neistoty nebudú okamžite meniť. „Ak sa však situácia udrží dlhodobo, výroba sa začne presúvať do USA,“ napísal Luman.
Odpovedá slovenský odborník
Podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka môže clo vo výške 25 % uvalené na vozidlá a automobilový priemysel spomaliť hospodársky rast počas nasledujúcich troch rokov až o 1,5 percentuálneho bodu. Podľa Horňáka môžu nové clá spôsobiť výpadok exportu v hodnote niekoľkých miliárd eur a vážne napätie na trhu práce, čo môže viesť k strate tisícov pracovných miest. Na Slovensku pôsobia štyri veľké automobilky a to Volkswagen AG, Stellantis NV, Kia Corp. a Jaguar Land Rover Automotive. Tieto automobilky vyrobia ročne takmer milión vozidiel.
Odvetvie má viac, ako 350 dodávateľov a poskytuje prácu približne 244-tisíc ľuďom, pričom tvorí 9 % celkového hospodárskeho výkonu. Podľa slovenskej ministerky hospodárstva Denisy Sakovej situácia ešte nie je úplne beznádejná, no rokovania sú zložité, keďže USA prijímajú čoraz agresívnejšie obchodné rozhodnutia. Podľa informácií portálu Világgazdaság.hu agentúry Fitch a Moody’s už znížili rating krajiny pre fiškálne riziká, a obchodná vojna môže situáciu ďalej zhoršiť. Nasledujúce mesiace budú pre Slovensko kritické, keďže EÚ a dotknuté odvetvia musia rýchlo nájsť riešenie na zmiernenie negatívnych účinkov ciel, zatiaľ čo stabilita hospodárstva krajiny môže byť ohrozená.
Čoraz drahšie potraviny a lieky
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen oznámila, že Európska únia je pripravená na odvetné kroky v súvislosti s dovoznými clami uvalenými voči únii. Podľa predsedníčky Európskej komisie budú negatívny vplyv nových ciel po celom svete pociťovať ľudia priamo vo svojej peňaženke. „Zmena bude citeľná okamžite, milióny ľudí môžu platiť viac za potraviny. Drahšie budú aj lieky, rovnako, ako doprava. Inflácia sa taktiež začne zvyšovať,“ zdôraznila. Podľa von der Leyenovej môžu vyššie dovozné clá poskytnúť väčší priestor lacnému tovaru z iných krajín, najmä z Číny, čo môže znemožniť existenciu malých a veľkých obchodníkov na kontinente.
Čo nás čaká?
Obyvateľstvo Slovenska, najmä v južných regiónoch, už dlhé roky trápi tzv. bezvýchodisková hospodárska situácia. Minimálny pokrok, za cenu veľkého úsilia, opakujúce sa krízy každých pár rokov a nezamestnanosť. Hoci by výraz „hlboká chudoba“ bol prehnaný, treba povedať, že väčšina obyvateľov „iba žije, ale nežije dobre“. Colná vojna tohto typu môže strašným spôsobom zasiahnuť obyvateľov takýchto regiónov, čo rozhodne neprispieva k zvyšovaniu „životnej úrovne“.
V takýchto prípadoch sa zintenzívňujú tzv. „panické“ nákupy, ktoré nemajú pozitívny dopad na nikoho, a človeku prebehne hlavou aj to, že teraz možno vymení svoj osvedčený benzínový automobil za dieselový, „lebo kto vie, čo bude s cenou benzínu“. (S takýmto vyjadrením máme v redakcii osobnú skúsenosť.)
Náhle a nerozvážne rozhodnutia často spôsobia väčšie škody, než samotné udalosti. Hoci pojem colná vojna môže naznačovať desivú budúcnosť, a že sú ohrozené pracovné miesta, tiež neveští nič dobré, no zatiaľ by sme mali zostať pevne nohami na zemi, pretože presný scenár zatiaľ nikto nepozná.
Rôzne odvetné opatrenia môžu situáciu ovplyvniť pozitívne aj negatívne, preto sa oplatí získavať informácie z viacerých strán, či zo zdrojov a pozorne sledovať súčasný vývoj. Dôsledky sa určite neprejavia zo dňa na deň, pôjde skôr o pomalší proces.
(sch)
Obrázky: Facebook/Pixabay
Zdroje:
https://www.pwc.com/hu/hu/sajtoszoba/2025/globalis_vamhaboru.html
https://www.trend.sk/spravy/euro-reakcii-nove-trumpove-cla-posilnuje-voci-americkemu-dolaru
https://www.trend.sk/spravy/americke-cla-ohrozuju-svetovu-ekonomiku-odvety-nepomozu
https://www.trend.sk/spravy/washington-zatvara-dvere-europskym-dodavatelom-cesky-priemysel-rata-skody
https://openiazoch.zoznam.sk/priemysel/katastrofalna-predpoved-pre-slovensko-trumpove-cla-si-odnesieme-najviac/
https://ujszo.com/kulfold/von-der-leyen-az-elelmiszerek-es-a-gyogyszerek-is-dragabbak-lesznek-trump-vamjai-miatt
https://www.vg.hu/nemzetkozi-gazdasag/2025/03/szlovak-trump-vam-auto