Stredná odborná škola obchodu, služieb a rozvoja vidieka v obci Kravany nad Dunajom patrí k najstarším vzdelávacím inštitúciám tohto typu v okrese Komárno. SOŠ bola založená v roku 1953. Viac ako, sedemdesiat rokov svojej existencie sa škola vždy snažila prispôsobiť svoje vzdelávacie programy požiadavkám doby. O minulosti, súčasnosti a budúcnosti sme sa rozprávali s riaditeľom školy Péterom Vargom.
Kravany nad Dunajom je jednou z menších obcí okresu, no je známa svojimi krásnymi západmi slnka a už viac ako, sedemdesiat rokov má aj svoju strednú školu. Mohli by ste nám niečo povedať o začiatkoch tejto školy?
Naša škola má bohatú a dlhú históriu. Sme malá vidiecka škola, čo je na Slovensku dosť zriedkavé. Po druhej svetovej vojne bol nedostatok poľnohospodárskych odborníkov, a tak sa odborné vzdelávanie v roku 1953 vyučovalo v upravenom kaštieli Szarvassyovcov v Kravanoch. V tých časoch sa tu vzdelávali odbory, ako kováč, chovateľ hospodárskych zvierat, pestovateľ rastlín a tiež odbor stolár. Hoci odbory „kolár (odborník na výr. kolies a iných drevených súčastí voza) a „debnár“ (odborník na výr. drevených sudov) postupne zanikli, no položili základy pre vznik odboru stolárstva.
Keď som v roku 1993 prišiel do školy ako učiteľ, poľnohospodárske odbory boli veľmi populárne a mali sme mnohonásobne viac záujemcov, ako sme mohli prijať v tej dobe. Postupne sa situácia zmenila, hospodárstvo, ktoré kedysi pokrývalo 90 hektárov, sa zmenšilo na osem hektárov, ale škola to prežila. Neustále sme sa snažili prispôsobiť dobu a ponúkať vzdelávacie programy, ktoré poskytujú mladým ľudom skutočnú odbornú kvalifikáciu. Zaviedli sme napríklad odbor aranžmán z kvetov z Maďarska a zamerali sme sa aj na gastronómiu, čo znamená, že vzdelávame už aj kuchárov a čašníkov.
Aké odbory v súčasnosti ponúka škola svojim žiakom?
Študenti sa u nás môžu v trojročnom študijnom programe vyučiť za aranžéra kvetov, záhradníka, stolára, alebo kuchára. Po úspešnej záverečnej skúške a získaní odborného certifikátu môžu žiaci pokračovať v dvojročnom nadstavbovom štúdiu, ktoré sa končí maturitnou skúškou. Počas tohto štúdia získavajú základné znalosti z ekonomiky a účtovníctva, čo im umožňuje začať vlastné podnikanie.
Naša škola poskytuje maturitné vzdelávanie v odboroch záhradníctvo a krajinná a environmentálna ochrana, čím vlastne nadväzujeme na tradíciu poľnohospodárskej školy v Hadovciach. Ponúkame aj odbory, ako poľnohospodárske podnikanie a pestovanie viniča a ovocných stromov. Okrem toho máme silnú sekciu vzdelávania dospelých, kde poskytujeme diaľkové vzdelávanie pre tých, ktorí sa chcú naučiť aranžmániu kvetov, či kuchárske umenie. Počet našich žiakov tak presahuje 200.
V budúcnosti plánujeme ponúknuť ďalšie programy a kurzy, ktoré spríjemnia a zatraktívnia našu školu. Našim cieľom je udržať a rozvíjať tie odbory, ktoré sú potrebné na trhu a na ktoré máme dostatočné vybavenie.
Ak sa pozrieme na trojročné odborné vzdelávanie v maďarskom jazyku, dá sa povedať, že v niektorých poľnohospodárskych odboroch, ako sú záhradník, aranžér kvetov a správca parkov, pôsobíme ako posledný mohykán. Podobná situácia je aj v štvorročnom študijnom programe s maturitou. Pre nás je veľmi dôležité nielen vzdelávať, ale aj udržať dobrých odborníkov doma, pretože len takto môžeme prežiť.
Čo môže byť príčinou toho, že poľnohospodárska práca má čoraz menší prestíž a každý chce ísť radšej na vysokú školu?
Je to kombinácia viacerých faktorov. Napríklad kedysi deti pomáhali s prácou na domácich hospodárstvach, dnes je však životný štýl úplne iný. Vidiek stratil svoj tradičný charakter a potravinársky priemysel v krajine bol značne oslabený. V celej krajine je dobré, ak existuje 18 škôl, kde sa ešte vyučuje poľnohospodárske vzdelávanie. Poľnohospodárstvo starne, a preto je veľmi potrebné priniesť moderný prístup a dobre vzdelaných odborníkov. Dnes už nestačí vedieť naštartovať traktor. Používajú sa dróny, skenery pôdy, meteorologické stanice, aby som spomenul len niekoľko príkladov. Na ich obsluhu a analýzu údajov je potrebné mať vedomosti z prírodných vied, matematiky a fyziky.
Zatiaľ čo v minulosti prevládal názor, že k nám prichádzajú žiaci so slabšími schopnosťami, dnes je to už inak. Vyberajú si nás mladí ľudia, ktorí chcú pracovať v odbore, ktorý u nás študujú. Máme dobré vzťahy s vysokými školami na Slovensku, v Maďarsku a v Českej republike. Poskytujeme napríklad prax pre študentov Záhradníckej fakulty Univerzity Jána Selyeho.
V čom sa Obchodná, služobná a rozvojová stredná odborná škola v Kravanoch líši od ostatných podobných škôl?
V roku 2008 som prevzal vedenie školy so 110 žiakmi a stratou tri milióny korún. Rád hovorím, že neriadim len školu, ale aj celé hospodárstvo. Máme trojhektárový pozemok na praktické vyučovanie, komplex skleníkov o rozlohe 10 árov, každoročne pestujeme 35 tisíc jednoročných kvetov a 20 tisíc sadeníc zeleniny.
Vyrábame nábytok, momentálne napríklad pre knižnicu Józsefa Szinnyeiho v Komárne. Okrem toho navrhujeme a realizujeme záhrady a zelené plochy pre samosprávy.
Chceme sa viac zamerať aj na vzdelávanie v oblasti digitalizácie poľnohospodárstva, ktorého som jedným z koordinátorov. Máme dobrú spoluprácu s poľnohospodárskymi univerzitami v Maďarsku a v Nitre. Najsilnejšie poľnohospodárske vzdelávanie v maďarskom jazyku je tu v Kravanoch a v Dunajskej Strede.
Naša škola má rodinný internát s kapacitou 50 miest, kde môžeme v komfortnom prostredí ubytovať študentov zo vzdialenejších okresov. V oblasti vyučovania cudzích jazykov prevzal anglický jazyk prvoradú úlohu a „vytlačil“ nemecký jazyk, hoci si myslím, že by oň bol záujem i doteraz.
Vyučujeme v krásnom prírodnom prostredí, pretože Dunaj so svojou majestátnosťou a impozantnými vlnami tečie na dosah ruky pred starým alma mater.
Ako som už spomenul, nielen školu, ale aj malé hospodárstvo riadim, a preto môžem povedať, že to, čo vyučujeme v teórii, realizujeme aj v praxi so žiakmi, aby sme vychovali životaschopných odborníkov.
(sze), fotky: Stredná odborná škola obchodu, služieb a rozvoja vidieka Kravany nad Dunajom