Oprávnenosť umelej inteligencie (UI) je diskutovaná téma, na ktorú sa môžeme pozerať pozitívne, ale aj negatívne. Aj keď mnohí ľudia vnímajú, že ich pracovné miesta sú touto umelou inteligenciou ohrozené, sú oblasti, kde môže byť zas naopak skutočne dobrým „pomocníkom“ a to napríklad v zdravotníctve.
Nie je to tak dávno, čo sa verejnosť dozvedela, že na oddeleniach urgentnej starostlivosti v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach (UNLP) lekári používajú inovatívny softvér založený na umelej inteligencii (AI) na urýchlenie diagnostiky zlomenín. V tlačovej správe dostupnej na webovej stránke nemocnice zdôraznili, že tento pokrok znamená zásadnú zmenu v akútnej zdravotnej starostlivosti, kde každá sekunda môže ovplyvniť kvalitu liečby pacienta. UNLP ako prvá nemocnica na Slovensku začala využívať túto inováciu.
Dr. Piotr Pedowski, vedúci Kliniky rádiodiagnostiky a zobrazovacích metód (KRaZM), vtedy uviedol, že vďaka tomu dokážu rozlíšiť pacientov, ktorých je potrebné ošetriť prioritne, ako od tých, ktorí nemajú zlomeniny. Softvér sa používa na diagnostiku zlomenín všetkých druhov kostí. Pravdepodobne väčšina ľudí má skúsenosť s nesprávnym ošetrením na urgente, najmä vo večerných a nočných hodinách, kedy sa mohla prehliadnuť zlomenina, alebo prasklina.
Systém umelej inteligencie, ktorý v košickej nemocnici používajú už niekoľko mesiacov, automaticky analyzuje röntgenové snímky a identifikuje prítomnosť zlomenín, ale tiež upozorňuje na miesta, kde sa domnieva, že môže byť poranenie. S presnosťou až 97 % a rýchlosťou, ktorá skráti diagnostický proces takmer o 30 %, tento systém umožňuje lekárom efektívne zvládnuť aj tie najťažšie prípady. „Použitím UI dokážeme nielen rýchlejšie identifikovať zlomeniny, ale aj znížiť mieru diagnostických chýb, najmä v noci, keď únava zvyšuje riziko omylu. Táto jedinečná technológia nám umožňuje zvýšiť počet vyšetrení a zároveň zlepšiť pacientsku skúsenosť,“ dodal P. Pedowski.
Softvér založený na UI bol naprogramovaný na základe röntgenových snímok končatín, panvy, trupu, krčnej chrbtice a hrudnej chrbtice. Ako lekári z UNLP pridávajú do softvéru nové snímky a údaje, UI sa postupne učí rozpoznávať aj tie najmenšie detaily.
Zdravotnícky systém na Slovensku síce má svoje nedostatky, ale existujú inštitúcie, ktoré sa snažia o pokrok a o zlepšenie starostlivosti pacientov. Ak by sa takýto systém podarilo nainštalovať na väčšine oddelení urgentnej starostlivosti, dosiahli by sme v jednej z oblastí taký pokrok, že by urgentná starostlivosť bola na európskej úrovni vynikajúca. Nehovoriac o tom, že vďaka UI by bola liečba pacientov presnejšia. Používanie UI v zdravotníctve je proces, ktorý sa rýchlo šíri po celom svete. Podľa správy TREND.sk je umelá inteligencia nazývaná TxGNN schopná identifikovať potenciálne lieky na zriedkavé ochorenia a choroby bez schválenej liečby.
Na svete existujú tisíce zriedkavých a nediagnostikovaných chorôb. Každá z nich postihuje len malé množstvo ľudí, ale spoločne ovplyvňujú približne 300 miliónov ľudí po celom svete, čo má významný dopad na spoločnosť a ekonomiku. V Spojených štátoch však len 5-7 % chorôb má schválené lieky od Amerického úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA). Mnohé choroby sú preto neliečené, alebo nedostatočne liečené. Vývoj nových liekov je náročný a zdĺhavý proces. Systém založený na UI doteraz objavil takmer osem tisíc nových liekov (schválených FDA alebo v klinických skúškach), ktoré sú vhodné na liečbu viac, ako 17-tisíc chorôb, pričom mnohé z nich ešte nemajú schválené lieky. Toto predstavuje najväčší počet chorôb, ktoré jeden model podporovaný umelou inteligenciou dokázal zatiaľ riešiť.
TxGNN s úspešnosťou o 50 % vyššou, ako iné nástroje identifikuje potenciálne vhodné lieky a dosahuje o 35 % väčšiu presnosť pri identifikácii potenciálnych konfliktov. Dôležité je, že autori tento nástroj sprístupnili zadarmo a vyzývajú lekárov vykonávajúcich klinické skúšky a ďalších výskumníkov, aby ho aktívne používali, najmä pri hľadaní liečby chorôb, na ktoré ešte lieky neexistujú. Hoci vieme, že v porovnaní so Západom zaostávame o celé desaťročia, môžeme vidieť, že snaha a ochota používať dobre fungujúcu umelú inteligenciu na pomoc ľudstvu existuje. Mohli by sme napísať celé stránky o rôznych experimentoch, ale už na základe týchto dvoch príkladov môžeme vidieť, že umelá inteligencia má aj svoje pozitívne stránky, pričom jedna z nich už funguje aj na Slovensku. Možno už čoskoro budú naše lekárske fakulty pracovať s TxGNN. Umelá inteligencia je mimochodom už dlhšie prítomná v slovenskom zdravotníctve. Penta Hospitals už v roku 2018 informovala, že UI už od roku 2017 poskytuje onkológom užitočné rady. V prípade onkologických ochorení môžu vďaka umelej inteligencii a medzinárodne overeným postupom skontrolovať správnosť navrhovanej liečby.
Onkológovia systém používali už pri liečbe viac ako s 500 pacientmi, avšak konečné rozhodnutie vždy prijímal lekár. V prvom roku používali počítačový systém najmä pri liečbe rakoviny prsníka (38 % pacientov), rakoviny hrubého čreva (14 % pacientov) a rakoviny pľúc (14 % pacientov).
Predstavte si, že už pred šiestimi rokmi počítačový systém za pár sekúnd spracoval údaje o pacientovi, prešiel viac ako 300 lekárskych časopisov, 200 odborných kníh a takmer 15 miliónov strán vedeckých textov a navrhol lekárovi optimálnu liečbu. Dnes sú takéto systémy ešte presnejšie a vyvinutejšie. Je zrejmé, že UI môže byť veľmi užitočná, ak sa dostane do správnych rúk a je správne využívaná.
(sch)
Zdroj:
https://unlp.sk/aktualita/umela-inteligencia-urychluje-diagnostiku-zlomenin/
https://pentahospitals.sk/blog/umela-inteligencia-radi-onkologom-uz-rok/
https://www.trend.sk/spravy/ai-pomaha-aj-zdravotnictve-novy-model-je-schopny-najst-potencialne-lieky-vzacne-ochorenia
Fotky: freepik.com