Close Menu
    Facebook
    komarnoviny.sk
    • Domov
    • Región
    • Šport
    • Ekonomika
    • Politika
    • Slovensko
    • Kultúra
    • Maďarčina
    komarnoviny.sk
    Domov»Svet»Oslava jazykovej rozmanitosti . Buďme hrdí na svoj materinský jazyk
    Svet

    Oslava jazykovej rozmanitosti . Buďme hrdí na svoj materinský jazyk

    21. februára 20254 Min čítanie
    Zdieľať
    Facebook LinkedIn Email Copy Link WhatsApp

    Každoročne si svet 21. februára pripomína Medzinárodný deň materinského jazyka, ktorý vyhlásila organizácia UNESCO v roku 1999 s cieľom upozorniť na dôležitosť zachovania jazykovej rozmanitosti. Cieľom tohto dňa je podporovať kultúrnu rôznorodosť, vzdelávanie v materinskom jazyku a ochranu menšinových a ohrozených jazykov. História tohto dňa siaha až do roku 1952, keď v Bangladéši (vtedajšom Východnom Pakistane) študenti protestovali za práva na používanie svojho materinského jazyka. Úrady tieto demonštrácie násilne potlačili a niekoľko študentov prišlo o život. Na ich pamiatku UNESCO stanovilo 21. február za Medzinárodný deň materinského jazyka.

    V súčasnosti existuje na svete viac ako 7000 jazykov, no v dôsledku globalizácie a zmien v jazykovej politike mnohé z nich čelia riziku zániku. Zachovanie jazykovej rozmanitosti je nesmierne dôležité, pretože každý jazyk jedinečným spôsobom odráža históriu, spôsob myslenia a hodnoty danej kultúry.

    Na Medzinárodný deň materinského jazyka sa v mnohých krajinách organizujú konferencie, školské programy a kultúrne podujatia s cieľom posilniť význam používania materinského jazyka a podporiť viacjazyčnosť. UNESCO a ďalšie organizácie realizujú rôzne iniciatívy na ochranu menšinových jazykov, napríklad prostredníctvom digitálnych platforiem a vzdelávacích programov.

    Zaujímavosti o slovenskom jazyku

    Slovenčina je naším každodenným komunikačným nástrojom, keďže žijeme v krajine, kde tento jazyk používame dennodenne. Patrí do indoeurópskej jazykovej rodiny, konkrétne do skupiny západoslovanských jazykov. Najbližšími príbuznými slovenčiny sú čeština a poľština, no vykazuje aj určité podobnosti s ruštinou a ukrajinčinou. Zaujímavým zážitkom z minulosti pre mňa bolo, že v Poľsku sme sa s miestnymi dorozumeli takmer bez problémov – my sme hovorili po slovensky, oni po poľsky.

    Jednou zo zvláštností slovenčiny sú tri rôzne výslovnosti hlásky „l“ (tvrdé, mäkké) a široká škála diakritických znamienok (mäkčeň), ako sú č, š, ž, ä. Tieto znaky určujú presnú výslovnosť slov a zohrávajú dôležitú úlohu pri rozlišovaní významov slov. Slovenčina má bohatý skloňovací systém so šiestimi gramatickými pádmi.

    Slovenčina má tiež viaceré dialekty, ktoré sa delia na tri hlavné skupiny: západné, stredné a východné nárečia. Práve stredoslovenské nárečie sa v 19. storočí stalo základom spisovnej slovenčiny.

    Môj obľúbený príbeh z detstva o prepojení maďarského a slovenského jazyka sa viaže na slovenského básnika Pavla Országha Hviezdoslava. Svoje prvé básne písal po maďarsky, keďže navštevoval maďarskú školu, no neskôr prešiel na slovenskú a začal tvoriť v slovenčine. Podľa mojej učiteľky slovenčiny mala na jeho jazykový prechod vplyv aj jeho matka, ktorá nevedela po maďarsky, a básnik si želal, aby mohla čítať jeho diela.

    Zaujímavosti o maďarskom jazyku

    Tieto myšlienky môžu pôsobiť, ako všeobecný jazykový sprievodca, avšak človek si často až zvonka uvedomí, aký zaujímavý je jeho vlastný jazyk. Maďarský jazyk patrí do uralskej jazykovej rodiny, konkrétne do ugrofínskej vetvy, a v Európe je jedinečný tým, že nepatrí medzi indoeurópske jazyky. Ide o jeden z najstarších jazykov na svete s viac, ako tisícročnou písomnou tradíciou.

    Zaujímavosťou je, že maďarský jazyk má mimoriadne bohatý systém skloňovania, pričom využíva až 18 gramatických pádov. Ďalšou zvláštnosťou je tvorba slov a používanie zložených výrazov, ktoré umožňujú vytvárať dlhé, no stále zrozumiteľné výrazy. Jazykové hry, ako sú jazykolamy, tiež odhaľujú krásu maďarského jazyka. Jeden z najznámejších znie: „Egy tucat kupac kopasz kukac, meg még egy tucat kupac kopasz kukac, az két tucat kupac kopasz kukac.“

    Ak sa zamyslíme nad najdlhším maďarským slovom, mnohým napadne „megszentségteleníthetetlenségeskedéseitekért“ so 44 písmenami, no existuje aj dlhšie – 67-písmenové slovo: „eltöredezettségmentesítőtleníttethetetlenségtelenítőtlenkedhetnétek.“

    Navyše, význam slov v maďarčine sa často mení v závislosti od prípon, ktoré sa k nim pripájajú. Napríklad slovo „ház“ (dom) sa môže zmeniť na „házunk“ (náš dom), „házatok“ (váš dom), „házaik“ (ich domy), pričom každá forma označuje iného vlastníka.

    Najťažšie jazyky sveta

    Určiť najťažšie jazyky sveta závisí od viacerých faktorov, ako sú gramatika, fonetika a písomný systém. Medzi najzložitejšie jazyky patria:

    • mandarínska čínština – vďaka totálnemu systému a tisícom znakov v písme,
    • arabčina – jej písomný systém a rôznorodosť dialektov sťažujú učenie,
    • maďarčina – náročné skloňovanie a tvorba slov robia učenie ťažkým,
    • japončina – kombinácia troch písiem (hiragana, katakana, kandži) a zložitá gramatika,
    • baskičtina – izolovaný jazyk bez príbuznosti s inými jazykmi,
    • fínčina – komplexný gramatický systém a skloňovanie,
    • islandčina – archaická gramatika a náročné skloňovanie.

    Mŕtve jazyky a ich zaujímavosti

    Mnohé jazyky v priebehu histórie zanikli, no niektoré prežili v špecifických oblastiach. Napríklad latinčina sa stále používa vo vedeckej terminológii a cirkevnej liturgii. Staroveká egyptčina sa vyvinula do koptčiny, ktorá sa dodnes používa v koptských kresťanských obradoch. Sumerčina, najstarší písomný jazyk, úplne zanikla, ale vďaka hlineným tabuľkám zostalo veľa informácií zachovaných pre budúce generácie.

    (sch), fotky: pixbay

     

    Share. Facebook LinkedIn Email WhatsApp Copy Link

    Mohlo by vás zaujimať

    Svet

    Pápež Lev XIV. Kladie dôraz na mier a posilnenie jednoty

    12. mája 2025
    Svet

    8. máj — V dejinách aj v srdciach

    8. mája 2025
    Politika

    Trump ustupuje z mierových rokovaní? Alternatívny plán ako ekonomická do-hoda?

    5. mája 2025
    Svet

    Černobyľ – Noc, keď sa sny premenili na popol

    26. apríla 2025
    Svet

    Odišiel muž mostov – Pápež František

    24. apríla 2025
    Politika

    Vypukla globálna colná vojna! Ako nás to ovplyvní?

    7. apríla 2025
    Add A Comment

    Comments are closed.

    Ladislav Urban – Povolanie, ktoré presahuje hranice ordinácie

    21. mája 2025

    Nový život pre baštu IX: Komárno otvorilo park so psím výbehom a čarovným chodníkom

    19. mája 2025

    YOU – Tvár posadnutosti

    12. mája 2025

    Pápež Lev XIV. Kladie dôraz na mier a posilnenie jednoty

    12. mája 2025

    8. máj — V dejinách aj v srdciach

    8. mája 2025
    Sledujte nás na sieťach
    • Facebook
    Facebook
    © 2025 Komárnoviny/Komárnomédia.

    Napíšte čo vás záujíma a stlačte Enter pre vyhľadanie. Stlačte Esc vypnutie vyhľadávania.