Je to už 20 rokov, čo sme vstúpili do Európskej únii. Samotný proces, členstvo, môžeme chváliť, oslavovať, velebiť, ale aj kritizovať z pohodlia nášho domova.
„Brusel je ďaleko, Brusel je nedosiahnuteľný, za všetko môžu byrokrati, komisia môže rozhodovať o všetkom, politici Európskeho parlamentu sú skorumpovaní…“
„Ale keď to vezmeme z tej druhej strany, máme tu voľný pohyb po celej Európe, pracovná sila sa hľadá rýchlejšie a efektívnejšie, môžeme cestovať bez pasu, v obchodoch nájdeme množstvo zahraničného tovaru a čerpanie fondov z EÚ…“
… a takto by sme mohli pokračovať. Tieto frázy sú každému veľmi známe. Neustále sa opakujú v médiách, poznáte ich isto aj Vy. Ale je to naozaj realita, je situácia skutočne takáto? Hľadali sme vecné a užitočné informácie.
V druhej polovici apríla sme navštívili Brusel. Načasovanie našej návštevy bolo vlastne „ideálne“, pretože v tom istom čase prebiehal summit Rady Európy. Po prvý raz sme zažili, čo to znamená v praxi, keďže náš hotel bol vedľa Berlaymontu. Tam sme čelili vážnym bezpečnostným problémom.
Všade boli ozbrojení, ale ochotní policajti, všade samé zátarasy s ostatnými drôtmi a betónovými blokmi. Takto sa z 300-metrovej prechádzky stala 3-kilometrová „túra“. Do hotela práve dorazila holandská delegácia s hŕstkou ochrankárov a novinárov. V skratke, napriek ťažkostiam sme získali dôležité a užitočné informácie.
Náš sprievodca, Miklós Barabás – riaditeľ Domu Európy – vyjadril na jednom zo stretnutí tieto myšlienky:
„Chcel by som zdôrazniť, že sme proeurópskou a prokohéznou politickou skupinou. Sme súčasťou projektu podporovaného Európskou úniou. Cieľom nášho projektu je zrozumiteľným spôsobom informovať bežných ľudí. Základnou myšlienkou je, ako celú kohéznu politiku – ktorá je samozrejme veľmi dôležitou politickou otázkou – urobiť zrozumiteľnou pre občanov.
Na druhej strane sa uskutočnili tzv. úvodné stretnutie, na ktorom sa stretli novinári a zástupcovia deviatich rôznych členských štátov EÚ, aby riešili problémy a komunikovali medzi sebou.
Mali sme veľa otázok, napr.: Ako ovplyvňuje kohézna politika každodenný život ľudí? Ako sa dajú tieto vysoké politické myšlienky preniesť do praxe? Ako vidíme budúcnosť súdržnosti napriek všetkým neistotám a podmienkam? Ako ju môžeme priblížiť bežným občanom? Čo môžu očakávať od kohéznej politiky?
Zostane dôležitou oblasťou, ktorá ovplyvňuje ich každodenný život, alebo padne za obeť iným prioritám EÚ?“
Tieto otázky sme predložili aj zástupkyni Generálneho riaditeľstva pre regionálnu politiku a mestské záležitosti Európskej komisie, Anne Wagnerovej, ktorá ochotne odpovedala.
„Nuž, našu kohéznu správu sme uverejnili v marci (2024) a máme k nej krátke zhrnutie. Pracovali sme na nej 2 až 3 roky, kým sme ju uverejnili. Považujeme ju za veľmi dôležitú a sme na túto správu hrdí.
Predovšetkým vo vzťahu k bežným občanom. Nemyslím si, že občanov zaujíma samotná kohézna politika; skôr ich hlavným záujmom je, aby ich komunita získala čo najviac finančnej podpory z EÚ. Avšak často chýba problém v komunikácii a občania nie sú vždy schopní rozlišovať medzi zdrojmi financovania z EÚ, či vnútroštátnymi, alebo miestnymi zdrojmi.
Táto nejasnosť poukazuje na základný problém v súvislosti s kohéznou politikou. Projekty sa vyberajú lokálne. Rozhodnutia sa prijímajú na regionálnej, alebo medzinárodnej úrovni, a potom sa širší koncepčný rámec rozhoduje na úrovni Európskej únie. Výzva spočíva v efektívnej komunikácii týchto komplexných otázok pre verejnosť.
V predchádzajúcom období bola zavedená tzv.: Recovery and Resilience Facility (Nástroj na obnovu a rezistenciu), ktorá kladie dôraz na rýchlosť a efektívnosť. To vyvoláva otázky o budúcej rovnováhe medzi regionálnou politikou a jej prioritami EÚ.
Ako pracujeme s týmito výzvami, je kľúčové riešiť aj nedostatok pracovnej sily a to najmä na vidieku.
Demografické a geopolitické výzvy ďalej posilňujú potrebu kohéznej politiky. Hoci jednotný trh EÚ dosiahol významné úspechy, roztrieštené finančné prvky obmedzujú jeho efektívnosť, čo ovplyvňuje napríklad aj mobilitu pracovnej sily.
Na záver možno konštatovať, že udržateľný životný štýl a výzvy, ktoré prinášajú, si vyžadujú partnerstvo a spoluprácu medzi členskými štátmi a regiónmi. Sme presvedčení, že je dôležité zachovať tento spoločný postoj, aby sme sa vymedzili budúcnosti kohéznej politiky.“
Náš deň ešte zďaleka neskončil. V ďalšom článku vám priblížim informácie o fungovaní mechanizmov EÚ, Parlamentu, Rady a Komisie, ako nám ho vysvetlil jeden pán ktorý pricestoval v ten deň z Grécka kvôli nám, aby nám porozprával viac.
Myslím si, že môžem poskytnúť užitočné a zaujímavé informácie, fakty a zákulisné informácie v súvislosti s nadchádzajúcimi voľbami do EP.
(ci)