1950 – Únik dalajlámu z Tibetu
V novembri 1950 obsadila Čínska ľudová republika Tibet, čím ukončila jeho nezávislosť. Dalajláma, Tenzin Gyatso, ktorý mal v tom čase iba 15 rokov, sa ocitol pod mimoriadnym tlakom. Konflikt vyvrcholil v roku 1959, keď bol dalajláma prinútený utiecť do Indie. Táto udalosť zásadne zmenila postavenie Tibetu a upriamila pozornosť na tibetské hnutie za nezávislosť, ktoré zostáva predmetom medzinárodného sporu dodnes.
1984 – Čínsko-britská dohoda o navrátení Hongkongu
Dňa 19. decembra 1984 britská premiérka Margaret Thatcherová a čínsky premiér Zhao Ziyang spoločne oznámili dohodu o navrátení Hongkongu Číne s platnosťou od 1. júla 1997. Dohoda vychádzala zo zásad „jedna krajina, dva systémy“, podľa ktorých si mal Hongkong zachovať ekonomickú a právnu autonómiu po dobu 50 rokov. Tento krok bol kľúčovým momentom v medzinárodných vzťahoch, pretože zabezpečil stabilitu oblasti po skončení britskej nadvlády. Udalosti však vyvolali aj obavy o budúcnosť slobôd a práv v Hongkongu.
2007 – Vladimír Putin Človekom roka
V roku 2007 bol ruský prezident Vladimír Putin vyhlásený za Človeka roka časopisom Time. Toto rozhodnutie odrážalo Putinovu dôležitú úlohu pri posilňovaní ruskej ekonomiky a upevňovaní geopolitického postavenia krajiny. Zároveň bol jeho politický štýl a vedenie predmetom kritiky kvôli narastajúcej autoritatívnosti. Voľba časopisu Time však zdôraznila Putinov globálny vplyv a skutočnosť, že jeho vplyv na svetové dianie nemožno ignorovať.
2016 – Teroristický útok na vianočný trh v Berline
Dňa 19. decembra 2016 otriasol Berlínom tragický teroristický útok, keď vodič nákladného auta úmyselne vrazil do davu na vianočnom trhu na Breitscheidplatz. Pri tomto útoku zahynulo 12 ľudí a desiatky boli zranené. Páchateľ bol napojený na teroristickú organizáciu Islamský štát, čo opätovne poukázalo na pretrvávajúce hrozby terorizmu v Európe. Následky tejto udalosti boli cítiť na spoločenskej a politickej úrovni, predovšetkým v oblasti migračnej politiky a bezpečnostných opatrení.
(lk), foto: archív