Všetci túžime po spravodlivejšej, férovejšej a múdrejšej Európe. Chceme vidieť Brusel bližšie k ľuďom. Niektorí na tom ozaj usilovne pracujú, aby sa zblížili s ľudmi, občanmi, mestami, či s regiónmi. V tejto neistote, ktorú zažívame, zostáva kohézna politika jedným zo základných pilierov rozhodovania EÚ.
Ale čo je to vlastne kohézna politika a čo znamená v každodennom živote?
Európska únia je od svojho vzniku založená na ideáloch solidarity, rovnosti príležitostí a kohézie. Preto Rímska zmluva stanovila za cieľ tzv. „zníženie rozdielov medzi rôznymi regiónmi a zaostávania menej rozvinutých regiónov“.
To znie oficiálne, ale čo to znamená pre občana? Ako sa môže na tom podieľať a aký má z toho praktický úžitok?
Na realizácii týchto cieľov pracuje budapeštianska mimovládna organizácia Európsky dom (European House). Projekt „Každodenná kohézia“ podporovaný Európskou úniou spočíva v návštevách novinárov zo západných a východných krajín. Stretávajú sa s občanmi, podnikateľmi, zástupcami mimovládnych organizácií, aby diskutovali o miestnych problémoch, možnostiach a vývoji. Hlavným cieľom je, aby účastníci využili získané vedomosti a skúsenosti na zlepšenie svojej komunity.
Ja som sa osobne zúčastnil druhého kola projektu, ktoré zahŕňalo Nemecko, Dánsko a Holandsko a to v termíne od 8. do 16. októbra 2024. Desať novinárov z piatich krajín (Bulharsko, Chorvátsko, Maďarsko, Rumunsko, Slovensko) sa aktívne podieľalo na programe. Našou prvou zastávkou bolo mesto Schwerin vo východnom Nemecku.
Trošku unavený, ale v dobrej nálade.
Cesta z Komárna bola trochu dobrodružná: skoré ranné vstávanie, cesta autom na letisko Schwechat do Viedne, kde nás čakal následne let do Hamburgu a odtiaľ vlakom niekoľkými prestupmi až do Schwerinu. V hoteli InterCity nás srdečne privítal náš miestny sprievodca Dario, aktivista a podnikateľ, ktorý nás zaviedol do neďalekej reštaurácie, kde sa náš tím pomaly začal zoskupovať.
Schwerin – Radnica
Schweriner Markt – Schweinský trh v centre mesta
Schwerin, hlavné mesto Meklenburska-Predmoranska, ktoré je bohaté na históriu. Jeho najväčšou pamiatkou je rozprávkový zámok Schwerin, ktorý sa nachádza na ostrove uprostred jazera. Mesto je obklopené viacerými jazerami, čo vytvára malebné prostredie. Schwerin je dôležitým kultúrnym centrom s množstvom múzeí, galérií a divadiel. Má približne 100 tisíc obyvateľov a zohráva významnú úlohu v politickom a ekonomickom živote regiónu.
S Martinom, miestnym podnikateľom (pôvodným povolaním herec) na neformálnej diskusii za okrúhlym stolom.
Sprava doľava: Martin, Dario a ja.
Nasledujúce ráno sme sa po výdatných raňajkách vydali objavovať mesto. V miestnej kaviarni sme sa dozvedeli od majiteľa mnoho užitočných informácií o stave po zjednotení Nemecka (Deutsche Wiedervereinigung). Aj keď je 3. október dôležitým sviatkom, z ich slov bolo cítiť istú horkosť. Východná časť Nemecka stále nedosiahla úplnú paritu (rovnocennosť) so západnou časťou. Ani situácia v Schwerine nie je ideálna: Mestá, ako Hamburg, či Rostock „odsávajú“ pracovnú silu. Mesto tiež trpí absenciou vysokoškolského vzdelávacieho inštitútu.
V zaujímavom dobromyseľnom rozhovore v Medzinárodnom dome.
Medzinárodný dom.
Popoludní sme sa zúčastnili okrúhleho stola v Medzinárodnom dome (International House), kde nám traja rôzni ľudia hovorili o svojom živote: bol to miestny nemec, ekvádorský a sýrsky utečenec. Všetci traja boli intelektuáli a zistili sme, že v Schwerine žije viac ako 100 rôznych národností. Medzinárodný dom je miesto, kde sa každý cíti vítaný, kde sa môžu pýtať otázky a zapojiť sa do rôznych aktivít.
Možno sa vynorí otázka, prečo týchto ľudí nevrátia späť. Vieme, že existuje rozdiel medzi migrantmi a utečencami, ale otázka nie je taká jednoduchá. Tých, ktorí sa správajú agresívne a brzdia rozvoj komunity, je potrebné odstrániť. Ale tých, ktorí sa podieľajú na živote komunity, je potrebné podporiť, aby sa mohli lepšie integrovať.
Večer sme ukončili večerou v útulnej krčmičke, aj keď miesto nevyzeralo lákavo, jedlo bolo mimoriadne chutné.
(lk)
(Pokračovanie nabudúce…)