8. máj zaujíma v dejinách výnimočné miesto. Tento deň v sebe nesie zároveň úľavu z ukončenia vojny, záväzok k humanitárnym ideálom, oslavu vedy a umenia, ako aj chvíle, keď ľudská vytrvalosť posúva hranice možného. V tento deň sa minulosť spája s prítomnosťou, aby nám pripomenula: dejiny nie sú len sledom udalostí, ale mozaikou osobných príbehov.
Deň víťazstva nad fašizmom (1945)
Dňa 8. mája 1945 podpísal poľný maršal Wilhelm Keitel v Berlíne akt bezpodmienečnej kapitulácie nacistického Nemecka, čím sa oficiálne skončila druhá svetová vojna v Európe. Tento deň je v mnohých európskych krajinách, vrátane Slovenska, pamätným dňom a dňom pracovného pokoja.
Svetový deň Červeného kríža (od 1948)
8. máj je tiež dňom narodenia zakladateľa Červeného kríža, Henryho Dunanta. Na jeho počesť si od roku 1948 pripomíname Svetový deň Červeného kríža a Červeného polmesiaca, ktorý oslavuje humanitárnu prácu miliónov dobrovoľníkov po celom svete.
Svetový deň chôdze
Tento deň bol vyhlásený Medzinárodnou federáciou ľudového športu (IVV) ako Svetový deň chôdze. Cieľom je podporiť zdravý životný štýl a upozorniť na význam pohybu v každodennom živote.
Poprava Antoina Lavoisiera (1794)
Antoine Lavoisier, považovaný za otca modernej chémie, bol 8. mája 1794 popravený počas Francúzskej revolúcie. Jeho prínos k vede, najmä objasnenie zákona zachovania hmoty a pomenovanie kyslíka, zostáva neoceniteľný.
Pôst Móhandása Gándhího (1933)
Na protest proti kastovému systému a za práva nedotknuteľných (Dalitov) začal Móhandás Gándhí 8. mája 1933 svoj 11. pôst, ktorý trval 21 dní. Bol to jeden z jeho najdlhších pôstov a významný krok v boji za sociálnu spravodlivosť v Indii.
Vydanie albumu „Let It Be“ od The Beatles (1970)
8.mája 1970 vydali The Beatles svoj posledný štúdiový album „Let It Be“. Hoci bol nahraný pred albumom „Abbey Road“, vyšiel až po oficiálnom rozpade skupiny. Album obsahuje hity ako „Across the Universe“ a „The Long and Winding Road“.
Výstup na Mount Everest bez kyslíka (1978)
Reinhold Messner a Peter Habeler dosiahli 8. mája 1978 vrchol Mount Everestu bez použitia doplnkového kyslíka. Tento výkon bol považovaný za nemožný a znamenal prelom v horolezectve.
Bojkot olympiády v Los Angeles (1984)
Sovietsky zväz oznámil 8. mája 1984, že bojkotuje letné olympijské hry v Los Angeles. K bojkotu sa pripojilo ďalších 14 krajín, vrátane Československa, čo malo výrazný dopad na priebeh hier.
Narodeniny významných osobností
- Harry S. Truman (1884) – 33. prezident USA, známy najmä rozhodnutím o použití atómovej bomby a povojnovou obnovou Európy.
- David Attenborough (1926) – britský prírodovedec a dokumentarista, známy svojimi prácami o prírode a ochrane životného prostredia.
- Enrique Iglesias (1975) – španielsky spevák, známy hitmi ako „Hero“ a „Bailando“, oslavuje 50. narodeniny.
Úmrtia významných osobností
- Gustave Flaubert (1880) – francúzsky spisovateľ, autor románu „Madame Bovary“, zomrel na mozgovú mŕtvicu.
- Paul Gauguin (1903) – francúzsky postimpresionistický maliar, známy svojimi dielami z Tahiti, zomrel na ostrove Hiva Oa.
8. máj je teda dňom, ktorý spája historické míľniky, vedecké objavy, kultúrne udalosti a osobnosti, ktoré zanechali nezmazateľnú stopu v dejinách ľudstva.
(lk), pramene: wikipédia, napalte, rimava, červený kríž, planetmountain, el país