O veciach, ktoré sa týkajú mesta a župy, ako aj školského roka 2023/24, sme sa rozprávali so zástupcom samosprávy a župy Imrem Andruskóom, riaditeľom Gymnázia Hansa Selyeho.
Ste považovaný za najpripravenejšieho mestského poslanca. Akým ťažkostiam, výzvam čelí mesto?
Osobne som veľmi rád, že nastala zámena pozemkov medzi mestom a župou v celkovej hodnote cca. 800-tisíc eur, vďaka ktorej sa môže rozvíjať komárňanská nemocnica patriaca do skupiny Agel. Pretože podmienkou výzvy bolo vysporiadanie pozemkových pomerov v rámci nemocnice. Plánovaná centrálna nemocnica v Bratislave sa nepostaví, avšak vláda nechce, aby o stovky miliónov eur prišli. Takto sa o sumu môže uchádzať viacero malých nemocníc. Nemocnica v Komárne vie požiadať o dotáciu okolo 40 miliónov, ktorá môže byť použitá na vývoj prístrojového vybavenia a obnovu pavilónov.
Jedným z horúcich tém jesene bude zavedenie nového parkovacieho systému. Aj Komárňania cítia na vlastnej koži, aké ťažké je v meste nájsť parkovacie miesto. To by sa v budúcnosti len zhoršilo, ak by sme nejaký systém nezaviedli, pretože podľa štatistík sa na Slovensku v najbližších 10-12 rokoch sa zväčší vozový park o pol milióna áut. Základný dokument týkajúci sa parkovania bol na zastupiteľstve akceptovaný a je k nahliadnutiu na webovej stránke mesta. Som si vedomý toho, že nie je možné prísť s riešením, ktoré by vyhovovalo všetkým, no súčasný stav je neudržateľný.
Ďalším výrazným krokom bude prijatie rozpočtu. Žiaľ, Matovičova aj Hegerova vláda výrazne zredukovali rozpočty samospráv a uložili obciam úlohy, na ktoré neboli poskytnuté financie. Príkladom je zvyšovanie miezd pracovníkov v školských zariadeniach. Kým mzdy učiteľov garantuje štát, mzdy pracovníkov v škôlkach či jasliach musia zaplatiť samosprávy.
Žial v roku 2024 budeme musieť zvýšiť miestny poplatok za komunálne odpady a daň z nehnuteľností. Prvú z 32 na 39 eur, druhú o 20 percent.

Aký veľký vplyv máte na niektoré veci, uznesenia a rozhodnutia v krajskej samospráve?
Nitriansky samosprávny kraj má 54 zástupcov, z ktorých je najväčšia frakcia Aliancie s 18 zástupcami. Byť poslancom župy znamená tímovú hru, jedine tak môžeme dosahovať výsledky. Na návrh predsedu župy Branislava Becíka zastupiteľstvo akceptovalo, aby každá obec v župe dostala dotáciu 5000 eur. V prípade Komárna, kde sa rozpočet pohybuje okolo 30 miliónov eur, to nie je výrazná položka, no v prípade obcí s rozpočtom niekoľko stotisíc eur je to výrazná pomoc.
Povedzme si aj o najúspešnejšej strednej škole v kraji. Ako prebiehali príjmačky tento rok?
Tento rok sme mali 119 maturantov a mohli sme prijať 118 žiakov. 100 na 4 ročné a 18 žiakov na osemročné štúdium. Každý rok zvyčajne zaznamenáme 10 až 15 percent viac žiadostí, ako môžeme prijať. Som však trochu nútený biť na poplach, pretože kým pred 30 rokmi sa v krajine narodilo 90-tisíc detí, do roku 2010 sa to znížilo na necelých 50-tisíc, potom došlo k výraznému nárastu, no podľa prognóz, počet narodených detí opäť klesne na 50 tis. Tento negatívny trend o pár rokov pocítia materské a základné školy a o 10 rokov aj my.
Našťastie po covide stredná škola opäť funguje na 100 percent. Ukončili sme veľmi úspešný rok, podarilo sa nám zrealizovať IT rozvoj v hodnote 37 000 eur. Vďaka programu V4 môžu naši študenti vycestovať do Českej republiky. Okrem toho navštívili Španielsko aj Viedeň a koncom augusta absolvujú tzv. študijnu cestu do Anglicka. Štipendijný program Tigra pokračuje, vďaka nášmu bývalému študentovi Lászlóovi Barsimu získa 10 detí, ktoré vynikajú v oblasti matematiky, fyziky alebo IT, štipendium 1000 eur.
Momentálne prebiehajú rekonštrukcie, počas jesene vyasfaltujeme dvor a cestu vedúcu do dvora, zrekonštruujeme oplotenie a usilujeme sa o bezbariérové osadenie výťahom a bezbariérové WC.
V akademickom roku 2023/24 vyhlasujeme pamätný akademický rok, keďže pred 100 rokmi maturoval menovec našho gymnázia János Selye. Pre našich študentov pripravujeme súťaž, v ktorej ich povzbudzujeme, aby skúmali život Selyeho.
Pozvali sme aj súčasného premiéra Ludovíta Ódora, ktorý v školskom roku 1993/94 absolvoval Gymnázium Selyeho Jánosa.

Čo robia vaše deti Kriszti a Zoli v lete? Boli ste s manželkou na výlete?
S manželkou sme navštívili Tihany, Hévíz a Keszthely. Mám veľmi dobrý vzťah s otcom Ágostonom v opátstve Tihany, stretol som aj Perjela. Obaja sú veľmi radi, že pokračujeme v pestovaní benediktínskych tradícií. Otec Ágoston nám osobne ukázal zakladajúcu listinu Tihany, ktorej originál je teraz možné vidieť v opátstve. Najstaršia zachovaná listina pochádza z roku 1055 a obsahuje najstarší maďarský fragment vety.
Moje deti sú už samostatn, moja dcéra študuje finančný manažment a analýzu dát v Dánsku. Štúdium ukončí budúci rok. Môj syn je študentom vysokej školy v Bratislave.