2. apríl – Svetový deň povedomia o autizme
Dňa 2. apríla vyhlásila Organizácia Spojených národov v roku 2007 za Svetový deň povedomia o autizme s cieľom upriamiť pozornosť na ľudí so poruchou autistického spektra a na každodenné výzvy, ktorým často čelia. V tento deň sa v mnohých krajinách a mestách symbolicky nasvecujú známe budovy na modro, čím sa vyjadruje podpora a dôležitosť prijatia.
Čo je autizmus?
Autizmus je neurovývinová odlišnosť, ktorá sa najčastejšie prejavuje v oblasti sociálnej interakcie, komunikácie a vnímania. Autizmus nie je choroba, ale spektrum – každý človek s autizmom ho prežíva inak, má rôzne reakcie a potrebuje individuálnu podporu. Často sa stáva, že títo ľudia majú výnimočnú sústredenosť, citlivosť alebo špecifické záujmy.
Spoločnosť nesie zodpovednosť za to, aby týmto ľuďom poskytla také podmienky, ktoré im umožnia začleniť sa, rozvíjať samostatnosť, vzdelávať sa a uplatniť sa v pracovnom živote.
Spolupráca Komárna na oboch brehoch Dunaja
Severné a Južné Komárno sa už po šiestykrát spoločne zapájajú do tejto celosvetovej iniciatívy. Večer 2. apríla bude opäť Modrým svetlom osvetlený Monostorský most a po prvý raz sa k symbolickému gestu pripojí aj komárňanská vodárenská veža.
Pozornosť sa však nesústreďuje len na vizuálny zážitok. Samospráva mesta a spoločnosť KOMVaK aj tento rok pripravili milé prekvapenie pre deti s autizmom a ich rodiny. Žiaci špeciálnej školy dostali originálne puzzle s komárňanskou tematikou, čo odkazuje na to, že mnohé deti s autizmom sa s obľubou a vytrvalosťou venujú takýmto aktivitám. Spoločnosť KOMVaK darovala rodinám aj fľašu na vodu so špeciálnym filtrom, ktorá môže byť praktickou pomôckou v každodennom živote.
Spoločné posolstvo: majú medzi nami svoje miesto
Týmto gestom chce Komárno vyjadriť, že ľudia s autizmom sú prirodzenou súčasťou miestnej komunity. Cieľom nie je ich oddeliť, ale naopak – posilniť porozumenie a začlenenie, aby títo ľudia a ich rodiny našli v meste prijatie a podporu.
Svetový deň povedomia o autizme je príležitosťou na to, aby sme sa všetci zamysleli: čo môžeme urobiť pre otvorenejšiu, tolerantnejšiu spoločnosť – kde odlišnosť nie je prekážkou, ale prirodzenou súčasťou ľudskej rozmanitosti.
(lk), fotky archív