Začiatkom marca bola v Maďarsku oznámená prítomnosť vírusu slintačky a krívačky. Na farme hovädzieho dobytka v obci Kisbajcs. Kisbajcs sa nachádza veľmi blízko medzi okresmi Komárno a Dunajská Streda. Ozaj blízko, len na druhej strane Dunaja. Slintačka a krívačka je mimoriadne nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré postihuje najmä párnokopytníky (hovädzí dobytok, ošípané, ovce, kozy, byvoly, voľne žijúce prežúvavce). Hlavnými príznakmi ochorenia sú horúčka, nechutenstvo, slinenie a výskyt pľuzgierov v ústach a na končatinách. Infikované zvieratá sa nedajú liečiť, takže ak sa ochorenie potvrdí čo i len u jedného zvieraťa na farme, všetky párnokopytníky musia byť usmrtené.
Likvidácia v Kisbajcsi
Choroba sa v Maďarsku objavila po viac ako 50 rokoch. Na farme v Kisbajcsi bol dobytok (1400 kusov) zhromaždený do ohrady, kde ich za prítomnosti veterinárov a odborníkov usmrtili strelnou zbraňou. Zabité zvieratá previezli do vonkajšej oblasti patriacej k obci Bábolna, kde ich uložili do obrovského výkopu.
Zaviedli sa viaceré preventívne opatrenia, ktoré sa dotkli aj osôb prechádzajúcich hranicou. Dezinfikovali sa vozidlá, kontroloval sa náklad a nákladná doprava. (V súčasnosti sa už podobné kontroly a dezinfekcie vykonávajú aj na slovenských a českých hraniciach.)
Rozšírenie na Slovensko
Pred niekoľkými dňami sa vírus objavil aj na Žitnom ostrove, v okresoch Komárno a Dunajská Streda. „Na juhu Slovenska sa slintačka a krívačka objavila na troch farmách, čo predstavuje veľmi vážny a závažný problém,“ uviedol minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč. Zdôraznil, že ak sa ochorenie objaví kdekoľvek, celý chov musí byť zlikvidovaný. „Spoločnou úlohou bude zastaviť šírenie vírusu, následne sa samozrejme budeme zaoberať aj kompenzáciou zasiahnutých fariem,“ dodal.
Ešte pred oficiálnymi vyhláseniami zverejnil portál polnoinfo.sk informácie o výskyte choroby. „Na dvoch našich farmách sa vyskytli príznaky typické pre toto ochorenie. Na farme v Medveďove chováme mladý hovädzí dobytok a gravidné jalovice. Príznaky sme zaznamenali aj na farme dojného hovädzieho dobytka v obci Čiližská Radvaň,“ uviedol pre portál Pavol Majerčák, predseda predstavenstva akciovej spoločnosti Agročat a podpredseda predstavenstva akciovej spoločnosti Medzičilizie. Majerčák už vtedy dodal, že nákaza sa týka aj tretej farmy, a to v obci Baka. V tom čase však ešte nemali laboratórne výsledky, a tak dúfali, že situácia nebude vážna.
Pravidlá, ktoré treba dodržiavať
V dôsledku slintačky a krívačky musia byť zoologické záhrady na celom území krajiny uzavreté. (Toto opatrenie sa prijalo aj v Maďarsku – pozn. redakcie.) V okresoch Dunajská Streda a Komárno je zakázané chodiť do lesa, informoval Martin Chudý, riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy.
Zároveň Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) vyzýva obyvateľov, aby dodržiavali prísne opatrenia zavedené kvôli výskytu slintačky a krívačky v blízkosti maďarskej hranice. Na tlačovej konferencii Národnej epidemiologickej komisie bolo oznámené, že v okruhu troch kilometrov od ohnísk nákazy musia byť zlikvidované všetky zvieratá, ktoré by sa mohli infikovať slintačkou a krívačkou. Na celonárodnej úrovni je zakázaný presun týchto hospodárskych zvierat, ako aj ich preprava na bitúnok. Tento zákaz sa nevzťahuje na hydinu.
Na farme v obci Baka sa už počas víkendu začala nútená likvidácia hovädzieho dobytka. Na všetkých hraničných priechodoch a na celom území Slovenska sa začali kontroly, uviedol Richard Takáč po zasadnutí krízového štábu pre epidémiu.
Vozidlá sa dezinfikujú, náklady sa kontrolujú. „Na farme v Bake sa začala nútená likvidácia viac než 1000 kusov hovädzieho dobytka. Postupne sa zabezpečuje ich prevoz do spracovateľského podniku pre živočíšne zvyšky (kafiléria),“ uviedol Takáč. Okrem toho dorazila na Slovensko z Nemecka zásielka vakcín určených pre zvieratá. Cieľom očkovania je znížiť vírusovú záťaž v chove.
Po likvidácii v Bake bude operácia pokračovať v ďalších dvoch obciach a to v Čiližskej Radvani a v Medveďove, pričom konečné poradie zatiaľ nie je známe. Na troch farmách sa celkovo nachádza 2771 zvierat rôznych kategórií – 1699 dojníc, 501 teliat, 492 jalovíc a 79 býkov.
Obrovské škody
Podľa Richarda Takáča sa slintačka a krívačka zatiaľ ďalej nešíri, avšak inkubačná doba ochorenia môže byť až 7 až 14 dní. Súčasné škody sa odhadujú na približne osem miliónov eur. Uviedol tiež, že na Slovensku funguje len jediný podnik na likvidáciu živočíšnych tiel a to v Žiline. Ale kapacita je obmedzená. Z tohto dôvodu, podobne ako v Maďarsku sa mŕtve a usmrtené zvieratá zakopávajú. Na území Žitného ostrova to však nie je možné, pretože hrozí kontaminácia podzemných vôd. Z tohto dôvodu budú ďalšie kroky koordinované s ministerstvom životného prostredia. Podľa Takáča sú súčasné opatrenia dostatočné, ba v niektorých prípadoch ich aj prekračujú. Napríklad nad územím zasiahnutých fariem je zakázané používanie dronov – dodal štátny tajomník ministerstva obrany Igor Melicher.
Farmári sa boja
Judit Kürthyová, spravodajkyňa denníka Új Szó pre okres Dunajská Streda, sa pýtala miestnych farmárov na situáciu. Informovala, že „aj majitelia menších fariem sú napätí a cítia sa hrozne v okrese Dunajská Streda. Ich zvieratá sú pre nich takmer ako členovia rodiny, niektorí ich chovajú len pre radosť.
Jeden z majiteľov, ktorý si neželal byť menovaný, uviedol, že sa veľmi obáva o svoje zvieratá, je v kontakte s veterinárom, ale pre nedostatok konkrétnych inštrukcií stále nevie, čo má robiť.“ Novinárka sa pýtala aj v blízkosti Gabčíkova. „Majiteľ jednej farmy prezradil, že dodržiavajú všetky potrebné opatrenia, pravidelne dezinfikujú, no aj tak sa obávajú silného vetra.
Hoci nie sú v okruhu ohnísk nákazy, kde podľa posledných nariadení musia byť všetky zvieratá usmrtené, obávajú sa možných následkov,“ píše spravodajkyňa. „Sme šesť kilometrov od obce Baka, šesť kilometrov od Čiližskej Radvane, veľmi sa obávame ďalšieho vývoja. Odvtedy, čo sa objavila táto situácia, k zvieratám chodí len môj manžel, ja tam nechodím, aby som náhodou nepriniesla nákazu. Bojíme sa o ne, veľmi nám prirástli k srdcu. Tento vírus nie je žiadna hračka,“ povedala pre Új Szó Dóra Lábodi Feketeová, ktorá od vypuknutia nákazy veľmi dbá na dezinfekciu.
Ohrozené sú aj ošípané
Nákazlivá slintačka a krívačka nepostihuje len chovy hovädzieho dobytka, ale vážne ohrozuje aj ošípané. Ak by sa vírus dostal medzi ošípané, pravdepodobnosť úhynu by bola viac ako 80 percent, zatiaľ čo u kráv je toto percento oveľa nižšie. Ich sliny môžu byť vysoko infekčné a stádo by nemalo žiadnu šancu na prežitie, okamžite by muselo byť zlikvidované.
(sch)
Fotky:
Ministerstvo pôdohospodárstva
Pixabay.com
Pramene:
https://444.hu/2025/03/07/megjelent-a-ragados-szaj-es-koromfajas-magyarorszagon
https://telex.hu/belfold/2025/03/09/ezer-tonnanyi-allattetemet-semmisitenek-meg-babolnanal-a-ragados-szaj-es-koromfajas-miatt
https://www.tasr.sk/tasr-clanok/TASR:2025032100000154
https://polnoinfo.sk/priznaky-slintacky-a-krivacky-na-farmach-juzneho-slovenska/
https://www.bumm.sk/belfold/2025/03/14/sppk-tartsak-be-a-szaj-es-koromfajas-miatti-eloirasokat
https://www.bumm.sk/belfold/2025/03/22/szaj-es-koromfajas-bakan-elkezdodott-a-kenyszervagas
https://dennikn.sk/minuta/4538463/?ref=mwat
https://ujszo.com/regio/felnek-hogy-ok-lesznek-a-kovetkezok-panikban-az-allattartok
https://ujszo.com/regio/utasitott-a-valsagstab-a-beteg-allatokat-likvidalni-kell