Mi vonatkozik ránk, mire kell figyelni?
Az egyik legfontosabb tétel talán a gyermekek után járó adóbónusz, ami január 1-től jelentős változáson esik át, a konszolidációs csomagnak köszönhetően. Módosulnak az életkorra vonatkozó szabályok és az összeg is változik korcsoportonként.
A fakturaonline.sk beszámolója szerint januártól az adóbónuszt csak 18 év alatti gyermekek esetében lehet érvényesíteni. Míg 2023-ban és 2024-ben a szülők a 25 év alatti gyermekek után is igénybe vehették a bónuszt, 2025-től ez már nem lehetséges. Mindemellett csökken a 15 és 18 év közötti gyermekek utáni adóbónusz mértéke. A havi maximális bónusz összege 100 euró lesz a 15 év alatti gyermekek esetében és 50 euró a 15 és 18 év közötti gyermekeknél. Az adóbónuszra való jogosultság azon magánszemélyekre vonatkozik, akik alkalmazottként vagy vállalkozóként, illetve önálló tevékenységet végzőként dolgoznak. A bónusz minden olyan naptári hónapra igényelhető, amikor a gyermek megfelel a bónusz feltételeinek. A januári változás azonban korlátozza a jogosultságot a magas jövedelműeknél. Ha az adóalap meghalad egy bizonyos határt (például 25 740 eurót), az adóbónusz csökkenhet, vagy akár meg is szűnhet. Az adóbónusz megszűnése azokat az alkalmazottakat is érinti, akiknek havi bruttó bére meghaladja a 3 630 eurót.
Nézzünk egy példát. Pelikán Péternek három gyermeke van, 4, 8 és 16 évesek. Alkalmazottként dolgozik, a havi bruttó bére 2 100 euró. Minden hónapban él az adóbónusz lehetőségével. Januártól a 15 év gyermekekre 100 eurót kap fejenként, a 15 év felettire pedig 50 eurót, így Péter 250 euró bónuszra jogosult minden hónapba.
Figyelembe kell venni Péter adóalapját is, ami a következőképp néz ki: Az egészségbiztosítási és társadalombiztosítási járulékok levonása után, ami 281,40 euró (2 100 – 281,40 = 1 818,60 euró), Péterünk adóalapja 1 818,60 euró lesz. Három gyermeke lévén, a 43%-os korlátot alkalmazzák az adózásnál (három gyermekre megállapítva), ami annyit jelent 781,99 euró a havi adóalapja. Mivel a kiszámított összeg (781,99 euró) magasabb, mint a maximális adóbónuszra való jogosultság (250 euró), így a teljes összeget megkapja. Amennyiben a havi bruttó bére meghaladná a 3630 eurót, akkor fokozatosan csökkenne a bónusz, majd teljesen megszűnne.
Szülői bónusz
A másik legaktuálisabb téma a nyugdíjasoknak járó szülői bónusz, ami szintén nagy változáson megy keresztül a konszolidációs terv alapján. A Szociális Biztosító ugyanis jövő évtől már nem fizet szülői nyugdíjat azon nyugdíjasoknak, akik korábban jogosulttá váltak erre. Ezt a támogatást a fizetett adó meghatározott részének felajánlása váltja fel, vagyis a 2% adó, amit a Szociális Biztosító a Szlovák Pénzügyi Igazgatóság adatai alapján először 2026-ban, a 2025-ös adóbevallások alapján fog kifizetni. A munkavállalók minden olyan szülőnek, aki nyugdíjas (öregségi nyugdíjas, rokkantsági nyugdíjas a nyugdíjkorhatár betöltése után, vagy szolgálati nyugdíjas a nyugdíjkorhatár után), felajánlhatják adóbevallásnál a befizetett adó 2%-át mindkét szülő számára (például 2%-ot az anyának és további 2%-ot az apának). Az új szabályozás szerint a Szociális Biztosító 2026-ban fogja először folyósítani a nyugdíjasoknak a 2025-ös évre vonatkozó befizetett adó egy részét.
Azonnali átutalások, tranzakciós adó
Az aktuality.sk korábban beszámolt róla, hogy január 9-ig mindenhol bevezetik az azonnali banki átutalásokat, nem csak Szlovákia határain belül, hanem az euróövezetre is vonatkozva. Ezek a lehetőségek lehetővé teszik, hogy a fizető fél pénze néhány másodpercen belül megérkezzen a címzett számlájára. Az euróövezeten kívüli országokban 2027-től válik ez kötelezővé. A Szlovák Bankszövetség (SBA) kiemelte, hogy az európai intézmények fokozatosan vezetik be az azonnali fizetéseket, főként a bevezetésük összetettsége miatt. Ebben az esetben a bankrendszereknek folyamatosan, zökkenőmentesen kell működniük, ugyanakkor szigorúan meg kell felelniük a kiberbiztonsági és a pénzmosás elleni szabványoknak is. Az azonnali fizetésekkel járó díjak pedig nem lehetnek magasabbak a hasonló tranzakcióknál felszámított banki díjaknál. „Az azonnali fizetések lehetővé teszik a banki ügyfelek számára a gyors és biztonságos készpénz nélküli tranzakciókat. Ezen keresztül belföldi és határokon átnyúló euróban történő fizetéseket is végrehajthatnak bárhol és bármikor az állandó banki elérhetőség révén. Az új technológiák támogatásával az azonnali fizetések potenciálisan a készpénz alternatívájaként is szolgálhatnak, mivel számos előnyt kínálnak az ügyfelek számára a pénzforgalom menedzselésében” – mondta Marcel Klimek, az SBA ügyvezető igazgatója. Szlovákiában az azonnali fizetések egyes bankokban már több mint két éve, 2022 februárja óta elérhetők, és időközben további bankok is csatlakoztak, így jelenleg hét bank nyújtja ezt a szolgáltatást. A Szlovák Nemzeti Bank (NBS) adatai szerint tavaly 39 millió azonnali fizetési tranzakciót bonyolítottak le Szlovákiában, összesen 11,2 milliárd euró értékben. Az azonnali fizetések aránya a teljes SEPA tranzakciók számában 2023 utolsó negyedévére 14,3%-ra nőtt.
Sajnos azonban a kedvező szolgáltatás mellett egy kedvezőtlen dolog is érkezik jövőre, ami a bankokon keresztül érint minket, méghozzá a tranzakciós adó, amely szintén a konszolidációs csomag része, amivel segíteni szeretnék az államkasszát. A tranzakciós adó gyakorlatilag egy új díj, amelyet a végrehajtott pénzügyi műveletek után kell fizetni. A kormány 700 millió eurónyi bevételt remél ebből.
A tranzakciókra vonatkozó adó jelenlegi mértéke 0,40%, maximum 40 euró. A készpénzfelvétel szintén díjköteles, itt azonban az adó 0,80%, és nem állapítottak meg felső határt. Gyakorlatilag ez azt jelenti, hogy minden 1000 eurós átutalás után 4 eurót kell majd befizetni az államnak, és 10 000 euró feletti tranzakcióknál 40 eurót. A készpénzfelvételnél nincs felső határ, és a díj itt kétszerese az átutalásoknak. Az adó nem érinti a magánszemélyeket, csak a vállalkozókat, beleértve az egyéni vállalkozókat is (SZČO), akik számára új kötelezettségként előírják a vállalkozói bankszámla nyitását, ami körülbelül 190 ezer embert érint. A munkavállalók, ingatlanbérbeadók, a Szociális Biztosító, költségvetési és járulékos intézmények, valamint a területi önkormányzatok mentesülnek az adó alól. Fontos azt is megjegyezni, ha a vállalkozó bankkártyát használ, évi 2 eurós díj fejében a kártyás fizetések mentesülnek az adó alól. Az új adó várhatóan 2025. április 1-jén lép hatályba.
(sch), Képek: freepik.com
Források:
https://www.fakturaonline.sk/obchodny-bulletin/dane/danovy-bonus-na-dieta-od-1-januara-2025-nove-pravidla-a-zmeny
https://www.socpoist.sk/news/od-1-januara-2025-sa-meni-rodicovsky-dochodok-nahradi-ho-asignacia-podielu-zaplatenej-dane
https://www.aktuality.sk/clanok/sknf9BN/banky-na-slovensku-musia-od-januara-povinne-prijimat-okamzite-platby/
https://www.fakturujonline.sk/co-je-to-transakcna-dan-kto-kazdy-ju-bude-platit-a-kolko/
https://www.trend.sk/spravy/transakcna-dan-oslabi-ekonomicku-vykonnost-krajiny-zdiskriminuje-firmy-tvrdi-ruz
https://openiazoch.zoznam.sk/financie/bude-chlieb-lacnejsi-premier-fico-to-povedal-jasne-nevylucil-nizsiu-dph-aj-na-dalsie-potraviny/