Opýtali sme sa Angeliky Tóthovej, ako sa dokáže presadiť krásna žena v drsnom svete bojových umení.
Tréningová záťaž
Ako zvládaš tréningy? Do akej miery ťa tvoji tímoví kolegovia šetria počas boja?
Samozrejme, moji tréningoví partneri sú voči mne opatrnejší, ako voči sebe navzájom, no fyzická záťaž je aj tak značná. Obzvlášť, keď bojujem so súperom, ktorý je o 30 – 40 kilogramov ťažší. Na druhej strane to však vnímam ako výhodu, pretože mi to pomáha rozvíjať vytrvalosť a technické schopnosti.
Na nedávnej súťaži som nemala žiadnu súperku vo svojej váhovej kategórii, a tak som musela bojovať s piatimi dievčatami, ktoré boli o 10 kg ťažšie, ako ja. Napriek tomu ma prekvapilo, že fyzická prevaha neznamenala až takú výhodu, ako som očakávala.
Brazílske Jiu Jitsu a pravidlá
Na fotografiách je vidieť tvoju odhodlanosť. V akej disciplíne súťažíš a čo je dôležité vedieť o tomto bojovom umení?
Brazílskemu jiu-jitsu (BJJ) sa venujem štyri roky. Je to bojový šport zameraný primárne na boj na zemi, kde hrajú hlavnú úlohu hody, páky a škrtenia. Súboj môže začať v stoji alebo priamo na zemi, v závislosti od súťažných pravidiel.
BJJ má dve hlavné vetvy:
- Gi BJJ – praktizuje sa v tradičnom kimone, pričom úroveň zručností sa určuje podľa farebného systému opaskov.
- No-Gi BJJ – trénuje sa v bežnom športovom oblečení, pričom dôraz sa kladie na úchopy a pohyblivosť.
Štyri roky sa venujem spôsobu No-Gi BJJ ale pred 11 mesiacmi som začala už aj s Gi verziou.
Aké pohyby sú zakázané a čo pravidlá nepovoľujú?
Údery, kopanie, hrýzť, štípanie a škrabanie sú prísne zakázané. Nie je dovolené vkladať prsty do očí, nosa alebo úst súpera, ani ho priamo škrtiť rukami.
Tréningový deň
Ako vyzerá tvoj tréningový deň?
Týždenne absolvujem 7-12 tréningov, v závislosti od toho, ako si dokážem rozvrhnúť čas medzi prácou a starostlivosťou o syna. Najnáročnejšie dni mám v utorok, keď mám individuálny tréning s Farkasom Péterom, kde sa sústredíme na zdokonaľovanie techník a prípravu na súťaže. Jeho podpora a odborný prístup sú pre mňa nesmierne dôležité.
Popoludní sa zúčastňujem aj ďalších skupinových tréningov, vrátane špeciálneho ženského kondičného a sebaobranného tréningu, ako aj silových tréningov vo fitnescentre.
WFC nám vždy dáva príležitosť navštevovať aj iné kluby, kde môžeme otestovať svoje schopnosti a nadobudnúť nové skúsenosti. Vďaka tomu sme sa dostali na miesta ako Kolárovo, Veľký Meder či Budapešť. Považujem to za veľkú výhodu pri príprave na súťaže.
Strava a jej dôležitosť
Ako veľmi si dáváš pozor na stravovanie?
Vedome sa stravujem a venujem veľkú pozornosť príjmu kalórií a makronutrientov. Jem 5 – 6 krát denne a uprednostňujem komplexné sacharidy a potraviny s vysokým obsahom bielkovín. Denne konzumujem dvojnásobok svojej telesnej hmotnosti v gramoch bielkovín – ak vážim 60 kg, tak prijmem 120 g bielkovín denne.
Čo ťa priviedlo k tomu, aby si si vybrala tento šport?
Desať rokov som sa venovala súťažnému tancu, no v náročnom životnom období som natrafila na reklamu, na tréningy brazílskeho jiu-jitsu v klube WFC (Wolf Fight Club). Rozhodla som sa to vyskúšať a okamžite ma tento šport pohltil. Komunita bola veľmi priateľská a tréningy mi priniesli do života disciplínu a stabilitu.
Ako vyvažuješ šport, prácu a materstvo?
Môj štvorročný syn žije v striedavej starostlivosti so svojím otcom. Je veľmi trpezlivé dieťa, no zatiaľ ho bojové umenie veľmi nezaujíma.
Pracujem v klinike Homomed ORL už tri roky a mám vynikajúci profesionálny vzťah s doktorkou. Každodenný život mi prináša mnoho výziev, no tréningy mi vždy dodávajú silu a rovnováhu do života.
(lk), fotky: T.A.