Na konferencii „Presadzovanie záujmov a výzvy v Európskej únii“ sa prednášajúci z troch rôznych perspektív venovali fungovaniu EÚ. Nechýbal ani globálny a miestny pohľad, pričom sa hovorilo aj o efektívnejšom využívaní možností, ktoré EÚ ponúka.
Podujatie organizovalo Občianske združenie Biely Sok s podporou ministerstva financií a uskutočnilo sa v Komárne, v reštaurácii Kortina. Tri prednášky, ktoré boli na programe, osvetľovali Európsku úniu z rôznych uhlov pohľadu. Predseda združenia Karol Less zdôraznil rozmanitosť prednášajúcich a publika – podľa neho totiž na konferencii diskutovali Slováci a Maďari, konzervatívne i liberálne zmýšľajúci ľudia, čím sa podnietila spoločná diskusia a reflexia.
Primátor Béla Keszegh vo svojom úvodnom príhovore poznamenal, že ak nie v Komárne, kde inde by mali prítomní vidieť, čo všetko EÚ ponúka. Osobitne vyzdvihol zrušenie hraničných kontrol, čo výrazne uľahčilo život obyvateľom mesta a jeho okolia. Pri zmienke o problémoch v rámci EÚ prirovnal Úniu k manželstvu:
„Nie samotná inštitúcia je zlá, ale jej fungovanie závisí od účastníkov tohto zväzku.“
Miklós Barabás, zástupca maďarského občianskeho sektora, sa vo svojej prednáške venoval základom fungovania EÚ. Na úrovni základných myšlienok sa snažil ponúknuť odpovede na otázku, ako by sa dal tento zväzok naplniť novým obsahom. Osobitne sa zaoberal tým, ako popri „vysoko politickom rozhodovaní“ možno pocítiť vplyv Únie aj na praktickej a každodennej úrovni.
Barabás poukázal na to, že hoci je podpora EÚ v Maďarsku vysoká, jej popularita mierne, ale kontinuálne klesá, čo podľa neho znamená, že „je stále na čom pracovať.“ Spomenul, že mnohé problémy, ako zmena klímy alebo energetická bezpečnosť, presahujú možnosti jednotlivých národných štátov. Preto je štátna spolupráca v týchto oblastiach nevyhnutná. Zdôraznil však, že na úrovni občanov a združení by nemalo dochádzať k pocitu ľahkomyseľnosti.
„Každá malá iniciatíva má význam,“ či už ide o priateľské, občianske alebo mestské úrovne aktivít.
Ako konkrétny problém označil skutočnosť, že obyvatelia regiónu si nezvykli oslovovať svojich poslancov Európskeho parlamentu. Tí by mali byť teoreticky jeden týždeň v mesiaci doma a pohybovať sa v teréne, čo predstavuje ideálnu príležitosť na kontakt. Rovnako je možné priamo oslovovať Európsku komisiu s návrhmi a problémami, no to je vhodné robiť kolektívne, napríklad spolu s občianskymi združeniami.
Ida Janíková z úradu práce v Komárne predstavila komplexnú analýzu trhu práce v meste a okrese. Zároveň načrtla, ako sa snažia prispôsobiť novým trendom. Poukázala na to, že v dôsledku technologických inovácií zanikajú staré pracovné miesta a vznikajú nové. Kľúčovou schopnosťou zamestnancov je preto dnes schopnosť prispôsobiť sa zmenám.
Napriek tomu sa miera nezamestnanosti na Slovensku neustále znižuje. V súčasnosti je na úrovni 4,91 %, zatiaľ čo v roku 2013 to bolo približne 12 %. Štát však odhaduje, že do roku 2050 bude na slovenskom trhu práce chýbať 250-tisíc ľudí.
K 31. októbru bolo v okrese Komárno evidovaných 2670 nezamestnaných. Z nich 58 % tvoria ženy a 78 % sú osoby zo znevýhodnených skupín. Evidenciu kratšiu ako sedem mesiacov má 1329 osôb, pričom 2217 z nich je pripravených nastúpiť do práce v čo najkratšej dobe. Miera nezamestnanosti v okrese je len 3,27 % (pred 20 rokmi to bolo 16 %) a počet zamestnaných dosahuje 67 702, čo považujú za „dobré číslo“.
Hoci počet osôb dochádzajúcich za prácou do Maďarska nebol spomenutý, možnosť voľného pohybu osôb v rámci EÚ významne prispela k zníženiu počtu nezamestnaných v Komárne. Na slovenskej strane sa každoročne konajú aj maďarské pracovné veľtrhy.
Na konci konferencie vystúpila aj Krisztina Berger, psychoterapeutka a tanečná terapeutka žijúca v Berlíne, ktorá hovorila o aktuálnych problémoch hlavného mesta a Nemecka. Dotkla sa stagnujúcej nemeckej ekonomiky, ktorá ani budúci rok nevykazuje známky zlepšenia, a spomenula stratu globálnej konkurencieschopnosti nemeckého hospodárstva. Uviedla, že na zachovanie sociálnej siete sa vynakladá 35,4 % štátneho rozpočtu, čo vyvoláva otázku, či si nemecká spoločnosť môže dovoliť udržiavať tzv. „vysoké ideály.“ Hovorila aj o nízkej pôrodnosti a problémoch integrácie utečencov.
Péter Vataščin, fotky: Photo Virágh