Hrdý šampión veľkých zápasov už dvadsaťpäť rokov. Jeho prvý klub bol založený ešte v Kolárove, ktorý niesol názov „Contendo“, čo znamená hrdosť. Komárňanské občianske združenie Wolf FightClub vstúpilo do svojho ôsmeho roku. Medzi jeho sedemdesiatimi členmi trénujú aj deti a ženy. Pre Petra Farkasa sa MMA stalo životným štýlom a vášňou. Tvrdá práca a seriózny prístup k boju – podľa nedávno oceneného trénera je toto jeho tajomstvo.
Aké sú vlastnosti dobrého bojovníka?
Snažím sa učiť chlapcov, aby brali boj vážne. Cesta bojovníka nie je o násilí. Dobrý bojovník je ten, ktorý si dokáže poradiť v každej situácii – či už to je v samotnej klietke, v živote, ale aj pri riešení rôznych problémov. Najskôr musíš poraziť sám seba, až potom dokážeš poraziť ostatných.
Na stene v telocvični Wolf Fight Clubu visia fotografie veľkých šampiónov.
Na stene viasia fotografie starých šampiónov, ako sú Jon Jones, Conor McGregor a ďalšie legendy MMA. Čoskoro však zmiznú zo steny, nakoľko interiér budem reorganizovať a chcem ho zariadiť jednoduchšie. Stena bude čierna a na nej bude len logo nášho klubu.
Počas svojej trénerskej kariéry si vychoval viacerých šampiónov, napríklad Lajosa Pappa z Madarasu, Daniela Konyáriho, Arnolda Nagya alebo čerstvého bronzového medailistu z ME, Kristófa Fazekasa. Aké je to stáť pri nich po veľkých víťazstvách?
Je skvelé byť pri nich, keď stoja na stupni víťazov. Každá takáto cena si vyžaduje veľa energie. Pred súťažou je minimum šesť až osem týždňov tréningu. MMA (Mixed Martial Arts) čo znamená v preklade „zmiešané bojové umenie“ pozostáva z piatich až šiestich bojových športov. Obsahuje voľné grécko-rímske zápasenie, jiu-jitsu, kde treba vedieť pracovať na zemi, ďalej sú tam prvky z karate, thajského boxu, či z juda.
Dôležitá je práca pri stene. Sú rozhodujúce momenty, keď sa chlapci ocitnú pri stene klietky. Rozhodcovia hodnotia dominanciu v klietke, odpočítavajú body, ak sa niekto snaží utiecť, hodnotí sa aj intenzita, s akou bojovník pracuje v klietke, zrážky, údery, kopy, všetko sa počíta. Body získa aj bojovník, ktorý dokáže pritlačiť súpera na stenu klietky a tam ho udržať.
Je výstup na vrch klietky znakom víťazstva?
Áno. Existujú organizácie, ktoré neumožňujú bojovníkom vyliezť na prvky klietky. My áno. Je dobré prejaviť radosť a ukázať sa publiku.
Radosť po zápase?
Vždy hovorím, že najťažšou časťou nie je samotný zápas v klietke, ale cesta, kým sa do nej dostanete. Ľudia okolo kričia, povzbudzujú alebo bučia. Bohužiaľ, aj nám sa to stalo v Bratislave. A bol tam aj incident. Možno preto, že sme Maďari. Slovenskí ultras s maskami, tvrdé jadro fanúšikov Slovanu, nás po zápase napadli. Ich favorit vyhral a oni preskakovali ku klietke.
Tento šport nie je prechádzka ružovou záhradou.
Aj tak si ho mnohí vyberajú! V porovnaní s rokom 2023 sa vlani počet členov Wolf Fight Clubu zdvojnásobil. Chodilo oveľa viac ľudí. Záujemcov, ktorí sa zapísali, som dokázal pripraviť tak, že už po jednom či dvoch rokoch vstúpili do klietky. Tu sú ich mená: Bott Frigyes, Domonkos Máté, Jakab Zsolt, Konrád Zsolt, Köpcsényi Richárd, Petőcz Kevin, Szeghy Attila, Sztakovics Máté.
Dôležité je spomenúť Baráth Szidóniu a Schw Tímeu, ktoré boli prvými dievčatami, čo vstúpili do klietky. Tóth Angelika získala úspechy na medzinárodných súťažiach brazílskeho jiu-jitsu, Varga Katalin sa stala rozhodkyňou na medzinárodných MMA súťažiach. Dodnes sú členkami klubu, trénujú a súťažia.
Koľko rokov má najstarší klient?
Okolo päťdesiat. Chodia sem viacerí, každý vekový priemer. Prichádzajú, aby si trochu zaboxovali, ako aj sa naučili pracovať na vreci alebo sa zdokonaliť v sebaobrane.
Každému odporúčam tréning podľa jeho fyzických možností. Mnohí prichádzajú s predsudkami, že ich tu budeme biť a že sa zrania. O tom nemôže byť ani reč. Kto nechce, nemusí mať žiadny kontakt.
Brazílske jiu-jitsu je také, že s ním môžete začať aj v sedemdesiatke. Precvičí kĺby a je vynikajúce aj na sebaobranu. Odporúčam každému, aby si to vyskúšal.
Prečo si s tým začal ty v roku 2000?
Mali sme malú posilňovňu v pivnici na „sedmičke“. Chodili sme tam s kamarátmi búchať do vreca, boxovať, tak ako sme to videli vo filmoch s Jean-Claude Van Dammeom.
Dvaja moji kamaráti začali chodiť na karate, kyokushin karate, k Zoltánovi Bodóovi, do Maďarska. Fyzicky som bol silný, tak som išiel s nimi. Prvý polrok som stále dostával bitku. Potom sa mi začalo dariť. Štyrikrát som sa stal maďarským šampiónom v Kempó Karate. Neskôr som zápasil, boxoval. Až prišlo MMA.
A dnes už máš certifikát, že to, čo robíš, robíš výborne. Na konci roka 2024 ti federácia udelila diplom, ako uznanie za tvoju prácu pri rozvoji a popularizácii MMA.
Zaoberám sa aj organizovaním súťaží. Spolupracujem so slovenskou federáciou, pomáham budovať maďarské a české vzťahy. Prepájam športovcov. V domácich kluboch je málo klietok, možno päť klubov má svoju vlastnú. Ja mám vlastnú klietku.
Som priekopník. Bol som medzi prvými, ktorí začali, spolu s Attilom Véghom z Gabčíkova a Ivanom Buchingerom. Vtedy som ich zaviedol k Iľjovi Škondričovi, krstnému otcovi MMA. Začali sme spolu trénovať v Bratislave. K Attilovi chodíme dodnes s mojimi zápasníkmi, aby sme mu pomáhali pripraviť sa na veľké zápasy.
Využívate ľadovú vodu tzv. otužovanie, ako regeneráciu?
Po tréningu je to výslovne zdravé. Skutočná výzva je vliezť do sudu, ktorý máme v klube. Pridal som do vody desať až pätnásť kíl morskej soli. Nie je príjemné v nej sedieť alebo ležať, ale veľmi to pomáha regenerácii. Pomáha sa svalom zotaviť a regenerovať ich.
WFC nie je len o zápasoch. U vás sa nakrúcali videoklipy hudobníkov, zdobili ste vianočný stromček jedľovými vetvami, účinkoval si v divadelnej hre.
V klube vznikli videoklipy jókai rockovej kapely Totalica a komárňanského hip-hopového dua Felt X Eliot. V Komárňanskom Jókaiho divadle som pri inscenácii Rómea a Júlie v roku 2017 nacvičil bojové scény na spokojnosť režiséra Martina Hubu. V predstavení som účinkoval aj ako štatista, získal som si priateľov medzi hercami. Béhr Márton a Tóth Károly ku mne dodnes chodia trénovať.
Tvojím koníčkom je cestovanie? Na Vianoce si bol v Solúne, predtým si si užíval zimu v Zakopanom.
Medzitým sme odviezli klietku do Rumunska. Rád cestujem. Teraz ma čaká Thajsko. Idem na dvojtýždňový tréningový kemp. Dá sa učiť všade a od každého. Tak od lepších, ako aj od horších. V Thajsku budú tréningy viesť americké a ruské MMA hviezdy. Bude užitočné trénovať s nimi. MMA sa neustále vyvíja, hoci nemá ešte ani pol storočia. Musím rásť so športom, aby som držal krok. Desať rokov starý zápas je úplne iný, ako ten dnešný. Aj náš klub sa za sedem rokov neuveriteľne rozrástol. Veľa sa zmenilo. Zmenili sa tréningové metódy, trochu sme prestavali priestor, aby sme mali viac stien, a získali sme športového psychológa, Lucza Tivadara.
Pamätám si, že v roku 2022, keď si organizoval MMA galavečer v športovej hale, mesto zažilo „sťahovanie národov“. Všetci to chceli vidieť. Prečo to Komárňania tak milujú?
Miluje to celý svet. Sme moderní gladiátori. Je to to isté ako v staroveku, len tu nikdy nedochádza k úmrtiam. Trochu cirkus, trochu divadlo, ale predovšetkým šport. Mnohí hovoria, že je v tom krv a pot. Štatistiky ukázali, že viac úrazov je v jazdeckých športoch a vo futbale. Kým pustím týchto chlapcov do klietky, uistím sa, že dosiahnu takú úroveň tvrdosti a techniky, že pravdepodobnosť zranenia je minimálna.
(szj)
Fotografie: archív WFC