Naša redakcia už skôr informovala o zvýšení minimálnej mzdy a zmenách v dôchodkovom systéme v roku 2025. Zmeny týkajúce sa liekov nebudeme ľahko akceptovať, no stojí za povšimnutie aj regulácia v oblasti ochrany životného prostredia, ktorá ponúka priaznivejšie možnosti pre tých, ktorí často navštevujú chránené oblasti.
Návrat papierových receptov
V posledných dňoch médiá zaplavili správy o „návrate“ papierových receptov. Portál aktuality.sk uviedol základné zmeny na základe informácií od štátnej tlačovej agentúry. „Návrat papierových receptov v prípade niektorých liekov predstavuje krok späť v elektronizácii zdravotníctva, čo negatívne ovplyvňuje efektivitu práce lekárov a lekární, ako aj pohodlie pacientov. Na to upozornila Asociácia zdravotných poisťovní Slovenska (AZP) v súvislosti s novelou zákona o elektronickom zdravotníctve, ktorá nadobudne účinnosť 1. januára 2025,“ uvádza sa v úvodnej časti článku.
Dajana Petríková, výkonná riaditeľka AZP, uviedla, že elektronický recept výrazne odbremenil čakárne v ordináciách a zabezpečil, že pacienti nemuseli osobne navštevovať lekára pre recepty. V praxi máme s týmto systémom pozitívne skúsenosti, keďže za posledné jeden až dva roky sa osvedčil pri predpisovaní liekov na tlak prostredníctvom e-mailu alebo pri žiadostiach o predpísanie liekov telefonicky.
Petríková zdôraznila, že systém poskytuje lepší prehľad o predpísaných liekoch, čím zabraňuje, aby lekári predpisovali lieky s rovnakou účinnou látkou alebo také, ktoré by mohli byť pre pacientov škodlivé. V neposlednom rade šetrí čas a značné množstvo peňazí pacientom aj lekárom. Stačí si predstaviť, že starší ľudia budú opäť musieť cestovať taxíkom, autobusom alebo s pomocou iných osôb k lekárovi, aby dostali svoje lieky. A to nehovoriac o tom, že v menších obciach je lekárov čoraz menej, a v niektorých regiónoch musia ľudia cestovať kilometre, aby sa dostali k zdravotnej starostlivosti.
Výkonná riaditeľka AZP dodala, že v dôsledku legislatívnych zmien by sa v elektronickom systéme mohlo stratiť až 17 % receptov. „Dôsledky novely zákona na službu e-recept intenzívne konzultujeme s Ministerstvom zdravotníctva a Národným centrom zdravotníckych informácií, ktoré je zodpovedné za zmenu legislatívy. Naším cieľom je čo najskôr nájsť správny smer. Ministerstvo nás ubezpečilo, že podnikne ďalšie legislatívne kroky, aby sa e-recept vrátil do svojej pôvodnej podoby, pričom bude rešpektovať ochranu údajov poistencov,“ uviedla Petríková.
Parlament v decembri schválil novelu zákona o informačnom systéme zdravotníctva, ktorú predložilo Ministerstvo zdravotníctva. V rámci tejto novely sa menia elektronické služby v zdravotníctve a vzniknú nové funkcie. Zmena súvisí s prípravou reformy údajov, ktorej cieľom je odbremeniť zdravotníckych pracovníkov od zbytočných povinností v oblasti výkazníctva a zlepšiť dostupnosť a kvalitu údajov.
Chránené územia
Portál hlavnespravy.sk informoval na základe štátnej tlačovej agentúry o zmene, ktorá sa týka väčšiny obyvateľov, vrátane nášho regiónu. Na chránených územiach zaradených do druhého stupňa ochrany bude odteraz povolené jazdiť motorovými vozidlami alebo parkovať na účelových a existujúcich poľných cestách. Táto úprava je súčasťou novely zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorá nadobudla účinnosť 1. januára. Cieľom tejto novely je zrušenie „neprimerane prísnych a obmedzujúcich zákazov“ pre miestnych obyvateľov, zníženie administratívnej záťaže štátnych orgánov a posilnenie práv vlastníkov nehnuteľností na chránených územiach.
Jazda motorovými vozidlami alebo parkovanie na územiach so stupňom ochrany dva umožňuje jednoduchší prístup k rekreačným oblastiam, samotám a rozptýleným sídlam, ako aj k územiam, ktoré využívajú rybári či včelári. Na takýchto územiach mimo zastavaných oblastí je tiež povolená jazda na bicykloch, kolobežkách alebo vyvažovacích zariadeniach. Toto však neplatí pre diaľnice, miestne komunikácie a označené cyklotrasy, na ktorých platia všeobecné pravidlá cestnej premávky.
Zo zákazu vjazdu a parkovania motorovými vozidlami sú vyňatí vlastníci pôdy, správcovia alebo nájomcovia pozemkov, ako aj správcovia vodných tokov, ktorí môžu na svoje územia vstupovať cez cudzie pozemky. Zamestnanci orgánov ochrany prírody môžu počas výkonu štátneho dozoru alebo iných povinností jazdiť a parkovať na chránených územiach motorovými vozidlami. Taktiež sa môžu pohybovať mimo zastavaných oblastí a mimo vyznačených turistických alebo náučných chodníkov na územiach so stupňom ochrany tri a vyšším.
Novela upravila aj pôsobnosť dobrovoľných členov stráže ochrany prírody. Kompetencie dobrovoľníkov sa vzťahujú na pozemky vo vlastníctve, správe, nájme alebo obhospodarovaní, ako aj na iné pozemky na základe písomnej dohody. Každý, kto chce vykonávať činnosť v oblasti ochrany prírody, musí zložiť skúšku z predpísaných vedomostí. Skúška sa vykonáva pred komisiou zloženou zo zástupcov okresného úradu, organizácie ochrany prírody a polície. Dobrovoľníci musia skúšku opakovať každých päť rokov.
(sch)
Fotky: pixabay.com
Pramene:
https://www.aktuality.sk/clanok/g25Z2RG/od-januara-pre-niektore-lieky-zanikne-moznost-vystavenia-e-receptu/
https://www.hlavnespravy.sk/v-chranenych-uzemiach-platia-nove-podmienky-jazdy-vozidlom/3770870